Avrupa’nın batısında; Hollanda, Almanya, Fransa ve Lüksemburg’la çevrili Belçika, Avrupa mimari sanatının ve Orta Çağ mirasının korunduğu kent ve kasaba merkezlerinde modern hayatın ışıltısını taşıyarak milyonlarca turisti ağırlamaya devam ediyor. Kendine has biralarıyla, çikolatası ve waffleları ile ünlü olan Belçika’dan 450’nin üzerinde çeşidi olan biraların tadına bakmadan, görsel bir şölen haline getirilmiş çikolata dükkanlarından alışveriş yapmadan ve nereye gitseniz sizi takip eden muhteşem waffle kokusuna yenik düşmeden dönmeniz mümkün değil. Belçika, içerisindeki tüm kent ve kasaba merkezlerinin birbirine olan yakınlığı ve görülmesi gereken yerler için ayrılması gereken sürenin kısalığı nedeniyle, kısa süreli seyahatler için en uygun rotalardan biri.

Belçika

UNESCO tarafından koruma altına alınmış şehir merkezlerine, mimari yapılara, yapay ve doğal tarihi miraslara ev sahipliği yapan Belçika, ulaşımın en rahat olduğu Avrupa ülkelerinden biri. Küçük ve birbirine yakın kent merkezlerine sahip olan ülke, yalnızca ülke içi ulaşımı nedeniyle değil, çevre ülkeler ile arasında bulunan yakınlık nedeniyle Batı Avrupa gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri olmaya devam etmekte. Öyle ki; iki ülke arasında yer alan Baarle isimli kasabayı Belçika ve Hollanda paylaşıyor. İki ülke arasındaki sınır kasaba merkezinden geçtiği için kasabanın bir kısmı Hollanda sınırları içerisinde yer alıyorken bir diğer kısmı Belçika sınırları içerisinde bulunuyor. Böylece, iki ülke arasında yürüyerek seyahat etmek gerçek anlamda mümkün oluyor.

Başkent Brüksel‘in Büyüsü

Başkent Brüksel'in Büyüsü

Ülkeye ve ülkede bulunan üç federal bölgeden birine başkentlik yapan Brüksel, modern hayatın merkezi sayılan şehirler arasında yer alıyor. Tarihte, yer aldığı bölgede bulunan bataklığın kurutulması ile kurulmuş olduğundan bataklıktaki yerleşim yeri anlamına gelen Brüksel adı verilmiş olan şehir, bugün gotik mimari stilde inşa edilmiş yapıları, muhteşem kent meydanı ve yılın her döneminde düzenlenen kültür sanat etkinlikleri ile dünyanın dört bir yanından turist akınına uğruyor. Görülmesi gereken yerler arasında eşsiz Grand Place Meydanı ve meydanda yer alan gotik mimariye sahip Hotel de Ville ile St. Michael ve St. Gudula Katedrali, Kraliyet Sarayı ve Cinquantenaire Parkı gibi yerler bulunuyor. Şehirde yer alan önemli müzeler arasında ise Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi ve Müzik Aletleri Müzesi gibi sanat müzeleri gibi sanat müzeleri yer alıyor. Belçika kendine has bira çeşitleri ile ünlü bir ülke iken, Brüksel ise bira yanında meze olarak kullanılan birbirinden farklı içlere ve soslara sahip çeşitli midyeleri ile tanınan bir şehir. Brüksel ziyaretinizi şehre özel midyelerin tadına bakmadan noktalamayın.

Masal Diyarı Brüj

Masal Diyarı Brüj

Belçika’nın bir diğer önemli şehri Orta Çağ’dan kalma bir mimari görünüme sahip olan ve Batı Avrupa’nın Venedik’i olarak anılan romantik şehir Brüj. Şehirde dolaşırken adeta bir masalın içerisinde olduğunuzu düşündüren Orta Çağ’dan kalma mimari yapılar, şehri saran kanalların yarattığı romantik görüntü ile birlikte gezginlerini büyülüyor. Küçük bir kent merkezine sahip olan ve yalnızca bir iki günlük bir gezi ile her yeri görülebilecek olan Brüj, güzelliği ile sizleri büyüleyeceği için şehirde kalma sürenizi kısa tutmak istemeyeceksiniz. Brüj gezinizde yine Belçika’ya özgü biralar, çikolatalar ve waffleların tadına bakabilir, ülkeye özgü dantellerden edinebilirsiniz. Şehirle ilgili bilmeniz gereken en önemli ayrıntı ise, gece hayatının Avrupa’nın diğer şehirlerine kıyasla daha sakin ve durgun olması.

Brüj

Ülkede görülmesi gereken diğer şehirler arasında ise elmas ticaretinin merkezi sayılan ve Avrupa’nın finans merkezlerinden biri olan hareketli liman şehri Antwerp, Brüksel ile Brüj arasında Üç Kuleli Şehir olarak anılan kanal şehri Gent bulunuyor.