Fransız romantizmini, tadı damağınızda kalacak yemeklerle harmanlayan Fransız Yemek Kültürünün Başkenti: Lyon ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Gastronomi, finans, kimya ve tekstil gibi birçok farklı alanda önemli bir merkez olan şehir, UNESCO Dünya Mirasları listesinde olmasıyla da dikkat çekiyor. Tarihi yapıları ve canlı meydanlarıyla adından söz ettiren Lyon, ünlü restoranlarıyla da gurmelerin beğenisini kazanıyor. Kültürel ve doğal güzelliklerin arasında lezzetli yemekler yiyebileceğiniz şık bir tatil deneyimi arıyorsanız Lyon’u gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Müzeleri ve sanatsal etkinlikleriyle de dikkat çeken şehir, Fransa’nın kendine has atmosferini başarılı bir şekilde hissettiriyor. Fransa’yı ziyaret eden turistler Lyon’u da gezi rotalarına ekleyerek, yöredeki ünlü restoranları ziyaret ediyor. Dünyada ismini duyurmuş şeflere ev sahipliği yapan şehir, tarihi yapılarıyla da gezilecek birçok yer sunuyor. Bu güzel Avrupa şehri, Fransa’yı Paris’le sınırlı tutmayanlar için ideal bir tatil seçeneği haline geliyor. Farklı yerleri keşfetmek ve alışagelmiş yerlerin dışında şehirler görmek için Lyon’u seyahat listenize ekleyebilirsiniz.

Lyon

Lyon’da Gezilecek Tarihi Ve Kültürel Mekanlar

Lyon; caddeleri ve tarihi eserleriyle bir Fransız şehri olduğunu her fırsatta kanıtlıyor. Basilique Notre Dame de Fourviere, yani Notre Dame Bazilikası şehrin en önemli mimari yapısı olarak öne çıkıyor. Romanesk mimariden de izler taşıyan yapının içi de dışı gibi ihtişamlı bir görsellik sunuyor. Lyon’a tepeden bakan bu eseri, aydınlatma ile gece şehirden de zevkle izleyebilirsiniz.

Place Bellacour, Lyon’un en büyük meydanı olarak yoğun miktarda turisti kendisine çekiyor. Alışveriş yapılabilecek birçok caddeye açılan bu meydan şehirdeki festival benzeri etkinliklerin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Eski şehir olarak tanımlanabilecek Vieux Lyon, eski yapıları ve sokaklarıyla ideal bir yürüyüş deneyimi sağlıyor. Biraz huzur bulmak isterseniz de kısa bir “Parc de la Tete d’or” gezintisi yaparak, doğallığın keyfini çıkarabilirsiniz.

Place Bellacour

Gastronomi Şehri Lyon’un Ünlü Tatları

Lyon, yöresel tatlarının yanı sıra ünlü restoranları ve şefleriyle de gastronomi dünyasının önemli bir noktası haline geliyor. Bouchon olarak adlandırılan ve yöresel yemeklerden örnekler sunan restoranlar, Lyon’a gelen turistler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor. Lyon şehrine geldiğinizde; bir yandan tarihi atmosferi yaşarken bir yandan da güzel yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Et yemekleri, balıklar, midyeler ve Fourme de Montbrison gibi peynirler ile zenginleşen menülerde salatalar da alternatif tatlar olarak yerini alıyor. Lyon şehrinin yemek seçeneklerinin zenginliği içinde tatlılar da önemli bir yer kaplıyor. Çikolatalı krep ve Pain au Chocolat, şehirde yoğun olarak tüketilen tatlılar arasında bulunuyor. Rhône ve Saône nehirlerinin sakin sakin aktığı bu Lyon’da, restoran ya da kafelerde vakit geçirerek şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Gastronomi Şehri Lyon’un Ünlü Tatları

Lyon’da Yapılabilecek Aktiviteler

Fransa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi, Lyon’da da oldukça nitelikli müzeler gezilmeyi bekliyor. Bu müzeler arasında öne çıkan L’Institut Lumiere, özellikle sinema severlerin gözdesi oluyor. Sizleri sinemanın ilk ortay çıkışına götürecek müze, bu sanatın öncülerinden olan Lumiere kardeşleri anlatıyor. Musée d’art contemporain de Lyon, modern sanatlara ilgi duyanlar için tatmin edici eserler sergiliyor. Fransa gibi önemli bir sanat ülkesinde müzelerin tadını çıkarmak istiyorsanız Lyon’a uğrayabilirsiniz.

Lyon’daki müzeler bu iki örnekle de sınırlı kalmıyor. Orijinal adı Musée des Beaux-Arts olan Güzel Sanatlar Müzesi eserleriyle turistlere zengin bir koleksiyon sunuyor. Musée des Confluences de doğal bilimlere ve antropolojiye dair birçok konuda eserler barındırıyor. Duvar resimlerini sevenlerin mutlaka görmesi gereken Fresque des Lyonnais de Lyon’un ilgi çekici yerleri arasında öne çıkıyor. Tarihle doğanın iç içe geçtiği ortamlarda lezzetli yemeklerin tadını çıkarmak istiyorsanız, Fransa seyahatinizde Lyon şehrine mutlaka uğramalısınız.Lyon’da Yapılabilecek Aktiviteler