İyi İnsanların Bölgesi: Bosna Hersek anlamına gelen Horion Bosona’dan alan, Balkan kültür turları dahilinde ziyaret edilen en popüler destinasyonlardan. Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kalan ülke, yakın zamanda yaşadığı iç savaşın etkilerini hala bünyesinde barındırırken, konuklarına zengin bir tarih ve kültür birikimi sunuyor.

Bosna Hersek Nerede ve Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Bosna Hersek’in kuzeyi ve batısı Hırvatistan, doğusu Sırbistan, güneyi ise Karadağ ile çevrelenmiş durumda. Neredeyse tüm şehirleri yüksek dağların arasındaki vadilere kurulmuş ülkenin Adriyatik Denizi’ne açılan 20 kilometrelik kıyı şeridi bulunuyor. Ülke genelinde karasal iklim şartları ağır basarken, denize yakın kesimlerde Akdeniz ikliminin etkileri görülüyor. İklim çeşitliliği sayesinde ülkeye yılın her döneminde seyahat edilebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 3 ayı geçmemek koşuluyla vizesiz seyahat edebildikleri Bosna Hersek’in Saraybosna ve Mostar kentlerindeki havalimanlarına direkt uçuş seferleri düzenleniyor. Ayrıca aktarmalı olarak Banja Luka’ya da ulaşabilmek mümkün. Yalnız vize muafiyeti olması ve her mevsim ziyaret edilebilen bir tatil destinasyonu olma özelliği, ziyaretçilerin yoğun olmasında büyük bir etken. Bu nedenle makul bir bütçeyle ülkeye seyahat etmeyi düşünenlerin en az 3-4 ay öncesinden konaklama ve Bosna Hersek uçak bileti rezervasyonlarını yaptırmaları gerekebiliyor.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Tarihi boyunca Osmanlı, Bizans gibi uygarlıkların etkisi altında kalması, nüfusunun 3 farklı etnik gruptan oluşması, ülkenin tarihini ve kültürünü zenginleştiren en büyük unsurlar olarak gösteriliyor. Bu zenginliğe kendi gözlerinizle şahit olmak için gezinize başkent Saraybosna’dan başlayabilirsiniz. 1878 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında kalan kentin tarihi merkezi olarak anılan Başçarşı, otantik atmosferi ve alışveriş seçenekleriyle dikkat çekiyor. Çarşı içerisinde Sebil ve Gazi Hüsrev Bey Camii gibi Osmanlı yapıları da bulunuyor. Başkent turunuz sırasında kültürel çeşitliliği anlamak için Saraybosna Katedrali’ni, Eski Ortodoks Kilisesi ve Müzesi’ni, Gazi Hüsrev Bey Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz. İnat Evi gibi ilginç hikayelere sahip yapıların da bulunduğu Saraybosna’da; Sonsuz Ateş Anıtı, Alifakovac Müslüman Mezarlığı ve Umut Tüneli savaş dönemlerinin acı hatıralarını konuklarına yansıtmaya devam ediyor.

Mostar, Bosna Hersek turları kapsamında en çok ilgi çeken bir diğer önemli yerleşim. İç savaş döneminde yıkılan ve sonrasında aslına uygun olarak yeniden inşa edilen köprüsüyle tanınan kentte de Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Biscevica Evi gibi Osmanlı döneminden kalma yapılar görebilmek mümkün. Tarihi hakkında detaylı bilgiyi Hersek Tarih ve Eski Köprü müzelerini ziyaret ederek öğrenebileceğiniz Mostar’da alışveriş için en ideal nokta, Neretva Nehri’nin sol kıyısında yer alan Bakırcılar Çarşısı.

Bosna Hersek’te Neler Yapılır?

Bosna Hersek tatili sırasında tarihi yerleri ve müzeleri ziyaret etmek, alışveriş yapmak dışında festivallere, yemek kültürüne ve kış sporları olanaklarına da odaklanabilirsiniz. Kültürel etkinlikler arasında en dikkat çekici olanı, yıllardır ülkenin her yerinden gelen 40 bin genç bireyin katılımıyla gerçekleşen Çocuk Festivali. Bulunduğu coğrafyanın en büyüğü olarak değerlendirilen bu etkinlik dışında film, caz ve tiyatro temalı organizasyonlar da düzenleniyor. Temmuz ayının başında yapılan Kozara Etno ise ülkenin eski geleneklerini tanımak için iyi bir fırsat. Ağustos ayında Banja Luka Yaz Oyunları tiyatro gösterileri, şiir dinletileri ve konserleriyle her yaştan insanı kendisine çekmeyi başarıyor.

Kaynağını etnik çeşitlilikten ve tarihi zenginlikten alan mutfak kültürünün temelinde et ürünleri yer alıyor. Ayrıca yerel halk tarafından çorba ve börek çeşitlerinin de tüketimi bir hayli fazla. Ekmek çeşitliliği ile dikkat çeken Bosna Hersek’te denenebilecek lezzetlerin başında Bey Çorbası, Klepe, Cevapi ve Boşnak Böreği geliyor.

Kayak mevsiminin Ocak-Mart ayları arasında yaşandığı ülkede kış sporlarına meraklıysanız, Bjelasnica, Jahorina ve Igman dağlarında bulunan tesislere yönelik bir gezi programı oluşturabilirsiniz.