Hollanda’da Amsterdam dışında gezilecek yerler de var; sıradan bir Hollanda gezisi yapmak istemeyen, keşif merakı olanlar için ülkenin en özel tatil rotasını çiziyoruz. Sizleri ülkenin yerlilerinin sıklıkla ziyaret ettiği cennet köşelere götürüyoruz, işte Hollanda’da keşfedilecek yerler listemiz!

Keukenhof Lale Bahçeleri

Keukenhof çiçek festivalini takip ederek, ülkenin dünyaca ünlü çiçeklerini anayurdunda görebilirsiniz. Açık hava müzesinde sergilenen çiçekler ile kendinizi cennet bahçesinde hissedebilir, ufuğa dek uzanan lale tarlaları, yel değirmenleri ve özel peyzajlı bahçeler içinde saatler geçirebilirsiniz. Çiçeklerden tasarlanan maket platformları görebilir, lale çeşitlerine vakıf olabilir, botanik meraklılarındansanız bu geziden ekstra heyecan duyabilirsiniz.

Leiden, Adeta Bir Masal Şehri 

Yel değirmenlerinin arasından sizleri çağıran Leiden; yeşil bahçeleri, geniş parkları, ağaçlarla süslü sokakları ve tarihin içinden seslenen kanalları ile masal şehirlerini anımsatıyor. Tekne yolculukları yapabileceğiniz, şehirdeki birçok müze ile kültür gezileri gerçekleştirebileceğiniz kentte yer alan Hortus Botanicus sayesinde botanik çeşitliliğine de tanık olabilirsiniz. Dünyanın en eski gözlemevini ziyaret edebilir, St. Peter Kilisesi’nin mimarisini hayranlıkla inceleyebilirsiniz. Emin olun ilk geziden sonra Leiden’e her Hollanda seyahatinizde uğramak isteyeceksiniz.

Dünyada Benzeri Yok, Giethoon 

Amsterdam‘a 1.5 saat uzaklıktaki Giethoon köyünü keşif rotanızın önemli parçalarından biri olarak görmelisiniz. Bir köy hayal edin, yemyeşil olsun, evler müstakil ve nostaljik görünümlü, ancak yol yok! Evet, köydeki ulaşım kanallar ve oradaki sandallarla sağlansın, işte burası Giethoon. Motorlu taşıtların ulaşamadığı, gürültüden soyutlanmış, adeta çağlar öncesinde kalan köyü muhakkak görmelisiniz. Köye tren ve otobüslerle ulaşabilirsiniz. Hiç bitmesini istemeyeceğiniz tatilin en unutulmaz manzaralarını sunan köy ile yerel Hollanda yaşantısına da aşina olabilirsiniz.

Mimari Meraklılarının Adresi Rotterdam 

Hollanda’da mimari meraklılarının gözdesi olan Rotterdam‘da eşsiz bir şehir turu yapabilirsiniz. Rotterdam Hollanda’nın geleneksel şehirlerinin yanında, daha ticari ve modern bir hayatı yansıtsa da, sanatsal dokusu ve kültür etkinlikleri ile turistlerin de ilgisini çekiyor. Sanatsal etkinliklere katılabilir, alışveriş için mağazaları gezebilir, sıkılmadan şehrin içinde saatler harcayabilirsiniz.  Euromast Kulesi’ni, Küp Evler’i, Erasmus Köprüsü’nü, Het Park’ı mutlaka görmeli; Rotterdam liman gezisi ile şehir turunuzu tamamlamalısınız.

Utrecht ile Ortaçağ’a Yolculuk 

Ortaçağ’da kalmış bir şehri gezmek isterseniz sizi Utrecht’e davet edebiliriz. Ren Nehri’nde uzun yürüyüşler yapabilirSaint Martin’in Gotik Katedralini görebilir, Dom Kulesi’ni, Pandhof Bahçesi’ni, De Haar Sarayı’nı Rietveld Schroder House’u ve Museum Speelklok’u ziyaret edebilirsiniz. Cafe ve restoranlarda keyifle soluklanarak yorgunluk atabilir, geçmiş ve günümüzü harmanlayan kenti yüzünüzde bıraktığı gülümseme ile hatırlayabilirsiniz.

Peynirin Memleketi Gouda

Meşhur Gouda peynirinin memleketi olan Gouda şehrini gezmeden dönmeyin. Şimdilerde meşhur peynir pazarı ile misafirlerine sunum yapan kent, Nisan’dan Ağustos’a kadar her perşembe peynir festivaline de ev sahipliği yapıyor. Eski yapıları, kanalları ile tipik bir Hollanda kenti olan şehir, kolay ulaşımı ile turistlerin akınına uğruyor. Şehirde yer alan 15. yüzyıldan kalan belediye binası ve St. Janskerk mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında işaretleniyor. Ayrıca şehirden peynir almayı unutmamalısınız.

Elbette Amsterdam

Hollanda’nın keşif rotasını çizip de Amsterdam’dan bahsetmemek olmazdı. Modern hayatı, bisiklet yolları, kanalları, kozmopolit yapısı ile dünyanın örnek şehirlerinden olan Amsterdam, misafirlerine sunduğu özgürlüklerle de fark yaratıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden farklı birçok aktivite sunan şehir, gece hayatı ile dünyanın en gözde yerleri arasında sıralanıyor. Çılgın partiler, eğlenceli etkinlikler ile yeni deneyimler vadeden şehir, Hollanda keşfinizde önemli rol oynuyor. Rijks Müzesi, Voldenpark, Red Light Bölgesi,  Amsterdam plajları kentin görülmesi gereken alanlarını oluşturuyor. Anne Frank Evi ve Van Gogh Müzesi de kültür gezisi sevenlerin gözdesi oluyor.