Başta dünyaca ünlü Pamukkale Travertenleri olmak üzere birçok doğal güzelliği, kadim tarihinden miras kalan tarihi yerleri ve şifalı kaplıcalarıyla Denizli, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tekstil kenti de olan Tarih, Doğa ve Şifanın Buluştuğu Şehir: Denizli, her sene hem yurt içinden hem yurt dışından sayısız turisti ağırlıyor.

Beyaz Cennet: Pamukkale Travertenleri

Denizli turlarının ilk durağı tabii ki Pamukkale Travertenleri. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale, güzelliğiyle bembeyaz bir cenneti anımsatıyor.

Sıcak su kaynaklarının kayalarda meydana getirdiği kimyasal reaksiyonlar ve çökmeler sonucunda oluşan Pamukkale travertenleri, 20 kilometre uzaklıktan bile görülebiliyor. Bu büyülü doğa harikası, uzaktan bakınca yeryüzüne inmiş bulut yumaklarını andırıyor.

Hierapolis Antik Kenti

Ege Bölgesi’nin kıyıya yakın bölümlerindeki birçok yer gibi Denizli’de de ilk yerleşim Antik Çağ’a dayanıyor. Böylece şehir, binlerce yıl boyunca üzerinde hüküm süren sayısız medeniyetin izlerini taşıyor. Bu izlerden en bilineni Hierapolis Antik Kenti.

Bin 800 yıllık Hierapolis Antik Tiyatrosu, farklı mimariye sahip anıt mezarları ve Roma Hamamı, Hierapolis Antik Kenti’nde mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor. Roma Hamamı bugün bir arkeoloji müzesi olarak hizmet veriyor ve bölgede yapılan kazılarda gün ışına çıkan birçok tarihi eseri ziyaretçilerle buluşturuyor.

Kleopatra Havuzu

Hierapolis Antik Kenti içinde yer alan en ünlü tarihi miras olan Hierapolis Antik Havuz, Kleopatra Havuzu olarak da biliniyor. Havuzun şifalı sularının romatizmadan kalp ve sinir rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.

Kleopatra Havuzu termal sularla besleniyor. Yani kış soğuğunda bile su sıcaklığının yüksek olduğu bu havuza girebilir ve bir yandan şifa bulup bir yandan etrafınızdaki tarihi güzellikleri seyredebilirsiniz.

Karahayıt’ın Kırmızı Suyu

Denizli şehir merkezine 25 kilometre mesafede bulunan Karahayıt, görenleri şaşkınlığa sürükleyen kırmızı suyuyla sizleri bekliyor. Rengini, içerdiği demir iyonundan alan bu termal su, zengin mineralleriyle şifa dağıtıyor.

Karahayıt Kaplıcası’nın su sıcaklığı yaz kış demeden 58 derecede sabitleniyor. Kaplıcada içme kürlerinin mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına, banyo kürlerinin ise dolaşım, deri, kalp ve romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülüyor. Karahayıt’ta ayrıca şifalı çamur banyosu da yapılabiliyor.

Kültür Turizmi ve Alışveriş Bir Arada

Tekstilin başkenti olarak da anılan Denizli’ye gitmişken dünyaca ünlü dokumaları görmeden ve alışveriş yapmadan geri dönmemelisiniz! Üstelik alışveriş yaparken kendinizi bir kültür turunun içinde bulmanız da mümkün.

Denizli’nin dokumacılıkla ünlü Babadağ ilçesi, aynı zamanda tarihi evleriyle de dikkat çekiyor. Renkli bezleriyle ve bu bezlerden üretilen tekstil ürünleriyle meşhur olan Buldan’a gittiğinizde de hem alışveriş yapıp hem de ilçenin tarihi evlerini görme fırsatı yakalıyorsunuz. Şehir merkezindeki Kaleiçi Çarşısı da, Denizli’nin tarihiyle geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında buluşturuyor.

Denizli Mutfağının Zengin Seçenekleri

Denizli’de ne yenir sorusunun en popüler cevabı tandır kebabı. Kuyu kebabı da olarak bilinen bu yemek, özellikle et severlere hitap ediyor. Ancak konu Ege mutfağı olunca sebze tutkunları da aç kalmıyor. Ege’nin birçok farklı otuyla hazırlanan otlu börek, etle arası iyi olmayanların imdadına yetişiyor.

Tereyağı, koruk suyu, kuzu eti, pirinç ve asma yaprağı ile hazırlanan çaput aşı yemeğinin ünü tüm Türkiye’de biliniyor. Gındıra çorbası ve katmer de, Denizli’de mutlaka tatmanız gereken yiyecekler arasında yer alıyor.

Denizli uçak bileti alarak İstanbul’dan direkt ulaşabileceğiniz bir şehir. Ağırlıklı olarak şehir merkezinde ve Pamukkale’de kümelenmiş Denizli otelleri de her bütçeye hitap eden seçenekleriyle sizleri bekliyor.