Doğu’nun Gizemli Şehri Karstürkiye’nin en ucunda, en doğusunda gizemli bir atmosfere sahip ziyaret ettiğinizde, yaşayacağınız deneyime siz de çok şaşıracaksınız! Anadolu, Mezopotamya ve Kafkas kültürünü kendi içinde harmanlayan, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerle, üzerinde iz bırakan tüm geçmişi yansıtan Kars’ta gezilecek birçok yer olduğu kadar, sadece bir bakışın bile anlam taşıdığı mekanlar da bulunuyor. Anadolu gezileri yapan birisi iseniz, Kars’ın merkezinde yer alan yaşayışı gözlemlemek size farklı bakış açısı kazandırabilir. Kars merkezinden kısa mesafede ulaşacağınız tarihi yerler de size “İyi ki buraya gelmişim.” dedirtecek cinsten.

Tarih içinde Kars 

Türk, Ermeni ve Rus kültürünün izlerini taşıyan Kars şehir merkezinde, bu kültürlerin mimarisine ait binaları görmeniz mümkün. Kış aylarında çok soğuk dönemler yaşayan Kars, ülkenin en soğuk şehirlerinden biri. Ülkenin ilk karının yağdığı ve ilk güneşinin doğduğu şehir olarak bilinen Kars, iklim özellikleri ile doğunun incisi niteliğinde bir öneme sahip. Cemal Süreya’nın “Beyaz, uykusuz ve uzakta” diye yaptığı niteleme, şehrin genel atmosferini çok iyi tanımlıyor. Mesnevi’de “Şehr-i Din” olarak geçen Kars, Yazar Orhan Pamuk’un meşhur Kar romanına da ev sahipliği yapıyor. Kars caddelerinde gündüz gezerken bu şehrin olgunluğunu, gece ise gizemini yaşayacaksınız. Rusların yaklaşık 40 yıl hakim olduğu şehirde, o dönem oluşturulan şehir planlaması halen varlığını sürdürürken, Cumhuriyet döneminin izleri ile toplumun karma kültürü, size farklı bir yurt içi seyahat deneyimi yaşatabilir. Kars çevresinde gezmeden önce en az iki günlük bir şehir içi yaşantısı için merkezde yer alan Kars otelleri arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Tarih içinde Kars

Kars’a Ulaşım ve Konaklama

Kars’a; İstanbul, Ankara ve İzmir’den sürekli uçuşlar bulunuyor. Seyahat zamanınıza uygun Kars uçak bileti, şehir merkezinden 7 kilometre mesafede yer alan mütevazı Kars Harakani Havalimanı’na ulaşmak için sizi bekliyor. Kars’a İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Kara ve hava yolu dışında, meşhur Doğu Ekspresi’ni kullanarak uzun bir rota ile Kars’a gelmeniz de mümkün. Turistik açıdan her geçen sene ilginin arttığı Kars’a, ayrıca tercihinize uygun paket Kars turları arasından seçiminizi yaparak da gidebilir ve uzman rehberler eşliğinde bu kadim şehri gezebilirsiniz. Kars şehir merkezinde, tarihi binaların dönüştürüldüğü seçkin oteller yer alırken, daha ucuz Kars otelleri de ziyaretçilerini ağırlıyor. Konaklama imkanları açısından geniş seçeneklere sahip olan şehir merkezi dışında Sarıkamış, Çıldır gibi lokasyonları da seyahat planınıza göre tercih edebilirsiniz.

Kars Çevresinde Gezilecek Yerler

Kars Çevresinde Gezilecek Yerle

Kars merkezine yakın mesafede yer alan Çıldır Gölü’nü özellikle gölün donduğu kış aylarında ziyaret etmelisiniz. 80 cm. kalınlığa kadar donan gölde yürüyerek beyazlığın içinde kaybolurken, buzu kırarak balık tutan balıkçıları izleyebilir, hatta onlara katılabilirsiniz. Kars’ta gezilmesi gereken bir başka önemli nokta ise hiç kuşkusuz Ani Harabeleri. Ermenistan sınırında yer alan Ani, yedi yüzyıl boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan bir kentten geri kalanları anlatıyor. Kars’a gelmişken, bu etkileyici antik kenti ziyaret etmeden dönmeyin. Kayak tutkunu iseniz, Sarıkamış Kayak Merkezi’ni deneyebilirsiniz.

Kars’ta Ne Yenir?

Birçok medeniyetin mozaiği olan Kars’ın mutfağı da çok özel tatlar içeriyor. Kaz eti meşhur olan kentte, bu özel lezzeti layıkıyla yapan restoranlar bulabilirsiniz. Kars denilince akla Kars kaşarı gelir. Klasik eski kaşardan farklı bir tada sahip olan kaşar gibi, bir de meşhur olan Kars balı bulunuyor. Kars kaşarı ve balının yer aldığı geleneksel bir kahvaltıyı kaçırmamak gerekir. Her açıdan sizi büyülemeye hazır olan bu özel şehirde, Hangel ismindeki etsiz mantı gibi yerel yemeklerin de tadına bakmayı unutmayın.