Eski zamanlardaki kompartımanlı tren olan Masalsı Bir Tura Hazır Olun: Doğu Ekspresi, Ankara’dan Kars’a uzanan 24 saatlik bir yolculuğu kapsıyor. Ankara’dan başlayıp Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son olarak Kars’ta son buluyor. Ulaşım için kullanılabildiği  gibi, son yıllarda oldukça popüler bir turizm seçeneği halini aldı. Özellikle kış aylarında daha çok rağbet gören Doğu Ekspresi turu eşsiz manzaralarıyla unutulmaz bir yolculuk deneyimi yaşatıyor. Pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olmak üzere 3 tane kompartıman seçeneği bulunuyor. Ancak çoğunlukla yataklı kompartımanlar tercih edildiği için bu opsiyonda biletler çabucak tükeniyor. Yataklı vagonlarda iki kişi kalabiliyor. İçeride ranza olarak 2 adet yatak, 1 adet dolap, yiyeceklerinizi koyabileceğiniz mini buz dolabı ve lavabo var. Örtülü kuşetli vagonlar ise dört kişilik oluyor. Grup olarak seyahat etmeyi düşünüyorsanız; örtülü kuşetli vagonlar da yataklı vagonlar gibi işinizi görebilir. Örtülü kuşetli vagonda koltuklar aynı zamanda yatak oluyor. Üstelik her koltuk için temiz çarşaf da mevcut.

Uzun Ama Bol Keyifli Bir Yolculuk Sizi Bekliyor

Doğu Ekspresi Ankara Garı’ndan günde 1 defa 18.00’da kalkış yapıyor. Bir sonraki gün 18.30’da ise Kars Tren Garı’na varıyor. Toplamda 24 saat süren bir yolculuk gerçekleşiyor. Bu süre sizi korkutmasın, zira yolculuk oldukça keyifli geçiyor. Özellikle kış aylarında bembeyaz kar manzarası eşliğinde masalsı bir yolculuk oluyor. 24 saat boyunca 7 farklı şehir görüyor, birbirinden farklı hikayelere şahit oluyorsunuz. Yanınıza alacağınız kahveniz, kitabınız, kulağınızda en sevdiğiniz şarkılar ile kesinlikle deneyimlemeniz gereken bir yolculuk! Kars’tan trenin kalkış saati ise 08.00 oluyor. Doğu Ekspresi’nin Ankara ve Kars’tan kalkış saatleri 70 yıldır aynı saatlerde devam ediyor. Pulman’da seyahat etmek yataklı vagonla kıyaslandığında biraz daha yorucu olabiliyor. Çünkü sürekli oturur vaziyette yolculuk yapmanız gerekiyor. Ancak koltukların otobüs ya da uçak koltuğundan çok daha geniş olduğunu da söylemek gerek. Eğer bulunduğunuz vagonda 2 kişilik boş koltuk varsa ya da yanınıza yolcu gelmemişse koltuklarda da rahatlıkla yatabilirsiniz.

Trendeki Diğer Detaylar

Trendeki tuvaletler son derece hijyenik olduğundan bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Ama size bir tüyo verelim: Yataklı vagonda kompartıman sayısı daha az olduğu için bu bölümdeki tuvaletleri daha az kişi kullanıyor. Doğu Ekspresi‘nde yemekli vagon da bulunuyor. Yemekler oldukça lezzetli ve ekonomik fiyatlarda oluyor. Yemek masaları dört kişilik ve restoranın belli bir kapanış saati yok. İstediğiniz her an yiyecek bir şeyler mutlaka buluyorsunuz. Restoranda kahvaltı tabağı da mevcut. Ancak yine de yanınıza yol boyunca atıştırmak için bir şeyler alırsanız iyi olur. Yataklı kompartımanlarda mini buzdolapları bulunduğu için yiyeceklerinizi bu dolapta muhafaza edebilirsiniz. Erzurum’a yaklaşırken tren garı durağına yakın bir yerden cağ kebabı da söyleyebilirsiniz. 5 dakikalık bekleme süresinde siparişiniz trene getirilir. Böylece Erzurum’a kadar gelmişken cağ kebabını da tatmış olursunuz! Doğu Ekspresi’ne alternatif tren seferleri hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kars ve Çevre Güzellikleri 

Yolculuğunuzu tamamlayıp Kars’a indiğinizde 2 gece konaklayarak şehri gezebilirsiniz. Akşam 18.30’da biten yolculuk sonrası bir otelde dinlenip ertesi gün erkenden uyanarak Ani Harabeleri, Çıldır Gölü ve Kars Kalesi’ni kapsayan bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Fotoğraf makineniz ile harika fotoğraflar çekip, acıkınca çıldır gölünde balık yemeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz gölde buzları kırarak balık tutmayı deneyimleyebilir, tuttuğunuz balıkları orada pişirterek hayatınızın en lezzetli balıklarından birini tadabilirsiniz. Vaktiniz varsa şehir merkezine giderek Kars yöresine ait geleneksel lezzetleri tadabilir, şehir merkezinde yer alan tarihi yapıları gezebilirsiniz. Bir sonraki gün sabah 08.00’de tekrar trene binerek ya da hava yolunu tercih ederek daha kısa sürede dönüş gerçekleştirebilirsiniz. Tren yolculuğu yapmayı seviyorsanız, 24 saatlik bu eşsiz turu en kısa zamanda deneyimleyerek anılarınıza bir yenisini daha eklemeyi mutlaka düşünmelisiniz!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin