Türkiye kayak merkezleri açısından oldukça zengin bir ülke. Coğrafi özellikleri sayesinde kış turizmi için elverişli dağlara sahip. Birçok kayak merkezine ev sahipliği yapan Türkiye, kayak tutkunlarına da çeşitli alternatifler sunuyor. Eğer siz de kayağa ilgi duyuyorsanız alternatiflerin neler olduğunu öğrenmek için bu yazıya hemen göz atın.

Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’de ilk ve en popüler kayak merkezi Bursa’da yer alan Uludağ. Uludağ kayak merkezi 2543 metre yükseklikte. 11 tane ana pisti olan Uludağ kayak merkezinin pist uzunluğu 25 km civarında. Yani Uludağ’ın ne kadar geniş bir alana yayıldığını tahmin edebilirsiniz. Kar kalınlığı ise 3 metreye kadar ulaşıyor. Uludağ’da kayak yapmak için en uygun olan dönem Kasım ile Şubat ayı arası. Çünkü bu dönemde kar yağışı bir hayli fazla. Fiyatlandırma konusunu merak ederseniz; Uludağ kayak merkezi 4 saatlik piste çıkış ücreti 90 TL, 1 günlük piste çıkış ücreti ise 150 TL. Kayak takımı kiralama ücreti ise 50 TL’den başlıyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’da yer alan Kartalkaya, Uludağ kayak merkezinden sonra en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan kayak merkezi. Ayrıca 1850 – 2200 metre aralığında yüksekliğe sahip. Kartalkaya kayak merkezi Aralık ayından Mart ayına kadar hizmet veriyor. Kar kalınlığı 3 ise metreyi aşıyor. Burası, tur kayağı ve kayaklı koşu yapmak isterseniz oldukça ideal. Çünkü 11 tane mekanik, 12 tane de normal pisti var. Anlayacağınız, birçok alternetifi beraberinde getiriyor. Kartalkaya kayak merkezinde Kartal 1 günlük piste çıkış ücreti hafta içi 150 TL iken hafta sonu ise 180 TL. Kayak takımı kiralama konusuna gelince de ücretler 30 TL’den başlıyor.

Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli’de yer alan Kartepe, kayak merkezleri içerisinde İstanbul’a en yakın olanlardan biri. Kar kalınlığı ise 3 metreye kadar ulaşıyor. Kartepe’de kayak yapmak için en iyi aylar Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayı. Kayak sporuna ilginiz varsa, bu aylarda Kartepe’ye mutlaka uğrayın. Kartepe kayak merkezinde mekanik pistlerin yanı sıra birçok pist var. Bu pistlerden her türlü kayakçıyı rahatlıkla yararlanabiliyor. Kartepe kayak merkezine geldiğiniz zaman, lüks Kartepe otelleri ve restoranları sizleri karşılayacak. Kartepe, rahatlığınız için farklı konaklama imkanları sunuyor. Fiyat konusunda ise yüzünüz gülecek. Kayak merkezinde 1 günlük limitsiz piste çıkış ücreti hafta içi 80 TL, hafta sonu 120 TL. Kayak takımı kiralama ücretleri ise 35 TL civarında.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ kayak merkezi İzmir’de yer alıyor. Kar kalınlığı 3 ise metreyi buluyor. Bozdağ kayak merkezi, 3 tane mekanik tesise sahip. Alp disiplini kayağına merakınız varsa, Bozdağ en iyi seçim. Çünkü oldukça uygun alana sahip. Bozdağ, rahat konaklama yeri ve harika manzarası ile büyülenmenizi sağlıyor. İklim özellikleri nedeniyle de kayak yapmak için oldukça elverişli. Kayak yapmak için en uygun olan pistin uzunluğu ise 3000 metre. Bozdağ kayak merkezinde piste çıkış ücreti 100-120 TL arasında değişiyor. Kayak takımı kiralama ücretleri ise 40 TL’den başlıyor. İzmir yaşıyorsanız ve kar tutkunuz varsa, Bozdağ’a mutlaka uğrayın ve harika manzarının tadını çıkarın.

Palandöken Kayak Merkezi

3200 metre zirveye sahip olan Palandöken kayak merkezi, Erzurum’da yer alıyor. Soğuk ikliminden dolayı Aralık’tan Mayıs ayına kadar hizmet veriyor. Bu yüzden Mayıs ayında dahi rahatlıkla kayak yapabiliyorsunuz. Kar kalınlığı ise 60-120 metre arasında değişiyor. Palandöken kayak merkezinde Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 tane tescilli pist yer alıyor. Bu pistler ise gerçekten görülmeye değer. Pistlerin toplam uzunluğu da 28 kilometre. İlk kez kayak yapacaksanız ya da profesyonel olarak kayak sporuna ilginiz varsa, Palandöken’e gitmeyi unutmayın. Kayak merkezinde birçok tesis yer alıyor ve oldukça yüksek bir kapasiteye sahip. Kar manzarası eşliğinde harika yemekler yiyebiliyorsunuz. Palandöken kayak merkezinde fiyatlar ise uygun aralıklarda. 1 günlük limitsiz piste çıkış ücreti 75 TL iken kayak takımı kiralama ücretleri ise 40 TL’den başlıyor.

Davraz Kayak Merkezi

Isparta’da yer alan Davraz kayak merkezi hem pist sayısı hem de konaklama imkanları ile görülmesi gereken bir yer. Kayak merkezinin en önemli özelliği ise Eğirdir Gölü manzarasına ev sahipliği yapması. Buranın muhteşem manzarası eşliğinde güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kayağa yeni başlayacaksanız özel ve tehlikesiz pistleri var. Aksine profesyonel anlamda kayak yapıyorsanız, uzunluğu 10 kilometreyi bulan alanlar da mevcut. Toplam 12 adet pist bulunan Davraz kayak merkezinde, pistlerin toplam uzunluğu ise 23 kilometre civarında. Pistler uzunluklarına ve kapasitelerine göre gruplara ayrılıyor. Güzel bir tatil geçirmek isterseniz mutlaka Davraz kayak merkezine uğrayın. 1 günlük limitsiz piste çıkış ücreti hafta içi 45 TL, hafta sonu 85 TL. Kayak takımı kiralama ücreti ise hafta içi 45 TL, hafta sonu 75 TL.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars şehir merkezine 55 km mesafede yer alan Sarıkamış kayak merkezi, 2634 metre yükseklikte. Toplam uzunluğu 12 km olan 5 etaplı piste sahip. Kayak sezonu ise Aralık ayından Mart ayına kadar devam ediyor. Pistlere ulaşım, saatte 2400 kişi taşıma kapasiteli telesiyejlerle sağlanıyor. Bu yüzden piste çıkmak için çok uzun kuyruklarda beklemiyorsunuz. Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında olan Sarıkamış’ta kayak şampiyonaları, Kış Oyunları, Off-Road yarışları da düzenleniyor. Bu yarışların heyecanına tanık olmak için buraya uğramadan geçmeyin. Sarıkamış kayak merkezinde fiyatlar nedir diye soracak olursanız; 1 günlük limitsiz piste çıkış ücreti hafta içi 30 TL, hafta sonu 45 TL. Kayak takımı kiralama ücretleri ise 20 TL civarında.

Erciyes Kayak Merkezi

3917 metre yüksekliğindeki Erciyes kayak merkezi, Kayseri’nin 25 km güneyinde. Erciyes otelleri Modern konaklama imkanları ve kaliteli hizmeti ile de memnun kalacağınız bir yer. Yaklaşık 24000 metre uzunluğunda teleferik sistemine sahip. Teleferikten yukarıya çıkarken ise muhteşem bir manzaraya tanık oluyorsunuz. Ayrıca 18 adet mekanik tesis ve zorluk derecelerine göre 33 adet pist seçeneği sunuyor. Kar kalınlığı ise 50-100 cm arasını buluyor. Erciyes kayak merkezinde 1 günlük piste çıkış ücreti öğrencilere 30 TL, öğrenci olmayanlara ise 50 TL. Kayak takımı kiralama ücreti ise 30 TL’den başlıyor. Erciyes kayak merkezini mutlaka tatil rotanıza ekleyin.

Tüm kayak merkezileri hakkında bilgi sahibi olmak ve kayak merkezleri canlı kameraları görüntüleri için kayak merkezleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin