Doğa ile iç içe, uzun ve keyifli bir yolculuk yapmayı kim hayal etmez? Bunu gerçekleştirmek için atabileceğiniz en ideal adım, son dönemde popüler bir tatil destinasyonu haline gelen Doğu Ekspresi ile bir yolculuk etmek olabilir. Ankara’dan kalkan ve Kars’ta son bulan Doğu Ekspresi kompartımanlı tren seferi sunuyor. Tur, yolculuk süresince doğu bölgesinde bulunan pek çok şehrin içinden geçerek keyifli bir Türkiye turu yaşamanızı sağlıyor. Peki Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Bulunur?

Doğu Ekspresi’nin Rotası

Doğu Ekspresi ekonomik şartlarıyla son derece keyifli ve dinlendirici bir yolculuk deneyimi sunuyor. Yolculuk rotası sırasıyla Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas, Erzincan – Erzurum ve Kars. Bu iller aynı zamanda duraklama noktaları oluyor. Uzun yol listesi ise sırasıyla Ankara (tren garı), Elmadağ, Kırıkkale, Kayseri (tren garı), Şarkışla, Sivas (tren garı), Yenikangal, Divriği, Kemah, Erzincan (tren garı), Karasu, Ilıca, Palandöken, Erzurum (tren garı), Hasankale, Horasan, Sarıkamış ve Kars (tren garı) olarak belirlenmiş. Her gün Ankara’dan kalkan tren ile yolculuk yaklaşık 24 saat / bir gün sürüyor. Bu istasyonlarla birlikte toplamda 112 farklı istasyon bulunuyor. Doğu Anadolu’nun doğal güzelliklerini keşfetme imkânı veren bu güzergah, muazzam manzaralarla gezginleri mest ediyor. Kasaba ve köylerden kesitler, dağ sıraları, şelaleler ve tüneller yolculuk boyunca tren pencerenizden eksik olmuyor.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi tren biletleri internet üzerinden ya da gişeden alınabiliyor. Bilet fiyatları pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda farklılık gösteriyor. Maliyet anlamında en avantajlı olan ilk olarak pulman, sonra kuşetli ve daha sonra da yataklı vagonlar oluyor. Yolculuk fiyatlandırma politikasında yaş ve meslek gibi çeşitli indirim seçenekleri de yer alıyor. Bunun dışında genç indirimi, 65 yaş üstü indirimi, basın çalışanı ve grup indirimleri mevcut. Gidiş – dönüş biletleri aynı çıkış – varış durakları arasında alındığında da indirim tarifesi uygulanıyor. Doğu Ekspresi bilet alımında ve seyahatinde oldukça avantaj sağlayan ve rağbet gören yöntemlerden biri de Kars turu ile yolculuğu sürdürmek oluyor. Tatilsepeti’nin Doğu Ekspresi turları bu bakımdan keyifli seçenekler sunuyor. Doğu Ekspresi ile uçaklı Erzurum – Kars turu, İzmir’den Doğu Ekspresi ile Kars – Erzurum turu ya da direkt Kars turları Tatilsepeti’nin sunduğu özel yolculuk paketleri arasında. Doğu Anadolu bölgesini çeşitli açılardan izlemek, göz alıcı doğal güzellikleri deneyimlemek ve bunları Türkiye’nin en meşhur treni ile yaşamak istiyorsanız Doğu Ekspresi’ni tercih edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Yolculuğun Tadını Çıkarın

Türkiye’nin en eski tren hatlarından biri olan Doğu Ekspresi kuşetli, pulman ve yataklı vagonları ile yolculara 3 farklı seçenek sunuyor. İki kişilik olan yataklı vagonlardan 2 adet yatak, 1 adet dolap, mini buzdolabı ve lavabo bulunuyor. 4 kişilik olan örtülü kuşetli vagonlarda, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor. Pulman vagondaki her sırada 2 adet çiftli ve 1 adet tekli koltuk yer alıyor. Bilet fiyatları vagon türü ve niteliğine göre farklılık gösteriyor. Ayrıca trende yemek vagonu da var. Dörder kişilik masalardan oluşan restoran yeme & içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılamanız için özel olarak tasarlanmış. Tren içerisine evcil hayvan da kabul ediliyor.

En güzel rotalardan sabah saatlerinde geçen tren ile farklı hayatlar ve göz alıcı doğa görüntüleri gözlerinizin önünden geçiyor. Kış mevsiminde gidildiğinde karlar altındaki manzaraya tanık olmak mümkün. Duraklama noktalarında ne kadar bekleneceği değişkenlik gösterse de uzun dinlenme molalarında, bulunulan yörenin meşhur yemeklerinden tatmak ayrı bir zevk!

Doğu ekspresi durakları arasında olan Erzurum’da yeni yerler keşfetmek ve yöresel lezzetler arasında olan cağ kebabını tatmak için Erzurum otelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin