Türkiye’nin günümüze kadar yapılan en büyük projesi olan İstanbul’un Yeni Havalimanı, gerek inşası gerek kapladığı geniş alanı gerekse de yolcu kapasitesi ile tüm dünyadan beğeni toplamayı başarıyor. Modern ve tam donanımlı havalimanının; nerede olduğu, nasıl ulaşım sağlandığı, günde kaç uçuş yaptığı ve içinde hangi hava yolu şirketlerinin bulunduğu merak edilen sorular arasında yer alıyor. İşte sadece İstanbul’un değil, Avrupa’nın en büyük yolcu kapasiteli havaalanı olan İstanbul Havalimanı’nın tüm detayları…

İstanbul Havalimanı’na Nasıl Ulaşırız? 

  • İstanbul Avrupa Yakası’nda Akpınar ve Tayakadın köyleri arasına 180 bin ton demir kullanılarak inşa edilen havalimanı, 76,5 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında yer alması sayesinde İstanbul’un merkezi olduğu düşünülen Taksim’e araç ile 15 dakika yolculuk sonunda kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Havalimanı içerisinde araç kiralama firmalarının sunacağı seçeneklerin çok fazla olması sayesinde ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşanmaması yolcuları memnun ediyor.
  • Taksim ile bağlantılı olan İstanbul Havalimanı terminali sayesinde yolcuların tercihine göre hızlı tren ile ulaşım sağlamak da mümkün oluyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün konumu sayesinde Anadolu ve Avrupa yakaları arasında yapılacak olan hızlı tren projesi havalimanı ile eş zamanlı hizmet veriyor.
  • İstanbul’un hemen her yerinden ulaşımı sağlanabilen havalimanına 18 ayrı hat üzerinden 150 otobüs yolcu taşınıyor. Havalimanının en uzak durağı olan Pendik’ten gelecek yolcular bilet için 30 TL ücret ödüyor. En çok seferin düzenleneceği durak olan Yenikapı – Sirkeci için bilet ücreti 18 TL.
  • Havalimanı için diğer belirlenen hatlar arasında ise Mecidiyeköy, Beylikdüzü Tüyap, Halkalı, Otogar, Mahmutbey Metro, Bakırköy, Bahçeşehir, Beşiktaş, Başakşehir, Alibeyköy Cep Otogarı, Sarıyer, Kadıköy, Kemerburgaz, Hacıosman, Arnavutköy ve Tepeüstü yer alıyor.
  • Havalimanı için hedeflenen istatistikler incelendiğinde; 350’den fazla destinasyona uçuş yapıldığı, 100 bin kişiye iş imkanı sağladığı, 250 hava yolu firmasının hem yurt içi hem de yurt dışı hizmet verdiği, 18 bin araç kapasiteli otoparkı olduğu, yıllık 90 milyon yolcu potansiyele sahip olduğu ve günde 2 bin iniş-kalkış yapıldığı görülüyor.
  • Havalimanın 500’den daha fazla check-in noktası, 42 kilometrelik bagaj alanı ve 5,5 milyon ton kargo kapasitesi var.
  • Dünyanın sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı olma unvanını kazanan İstanbul Havalimanı, en önemli ilk üç havalimanı arasında bulunuyor.

İstanbul Havalimanı’na Yakın Oteller

Araç kiralama firmaları ve havaalanı için belirlenen onlarca durak sayesinde kolay bir şekilde havalimanına ulaşım sağlayacak olan yolcuların trafik nedeni ile uçuşa geç kalmaları da maksimum ölçüde önleniyor. Çok fazla uçuş ve yolcu kapasitesi olan havalimanında sorunsuz yolculuk yapmak için uçak bileti konusunda hızlı davranmanın ve önceden rezervasyon yapmanın faydalı olacağı öneriler arasında yer alıyor. İstanbul Havalimanı için en çok merak edilen konulardan bir diğeri de konaklama oluyor. Yeni havalimanı içerisine yapılacak olan 451 odalı otelin işletmesini YOTEL üstleniyor. Yolculular isterse uçuş saatine kadar burada konaklayabiliyor, isterse de havalimanına en yakın İstanbul otelleri arasında hem konfor hem de bütçeye göre seçim yapabiliyorlar. Siz de yolculuk yapmak istediğiniz hem yurt dışı hem de yurt içi destinasyonlar için kolay bir şekilde uçak bileti alabilir ve konforlu bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

İstanbul Havalimanına en yakın oteller arasında;

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin