Türkiye’nin en yüksek şehrine yani Karlı Dağlar Ardında Kars Turu, kışın yapacağınız seyahat sizi büyülü bir gerçeklikle buluşturuyor. Kökleri M.Ö. 130’lu yıllara dayanan Kars, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan bir şehir. Tarihi ve doğasıyla romanlara da konu olmuş bu şehrin sihrinin siz de bir parçası olabilirsiniz.

Kars turu ile yola çıktığınızda, en önemli duraklardan birisi olan Çıldır Gölü ile birlikte Kars’ın büyülü gerçekliğine de adım atabilirsiniz. Kışın tamamıyla buz ve kar altında kalan gölde atlı kızaklarla yapacağınız gezinti kuşkusuz oldukça farklı bir deneyim vaat ediyor.

kars turu

Kars, doğal güzellikleri yanında kentte yer alan pek çok tarihi eserle de oldukça heyecan verici bir şehir. Kars Müzesi’nde birçok uygarlığa ait eserler sergilenirken, tarihi binalar sokakları süslemeye devam ediyor. Kale İçi Mahallesi’nde yer alan Havariler Kilisesi (Kümbet Camii) de bu eserlerden biridir. M.S. 932-937 yılları arasında inşa edilen yapı zamana meydan okumaya devam ediyor. Mimari dokusu ile sizleri büyüleyecek bir başka tarihi yapı ise Ani Harabeleri içinde yer alan Büyük Katedral olarak da bilinen Fethiye Camii’dir.

ani harabeleri kars

Belki de Kars turu sırasında gezeceğiniz en önemli nokta Ani Harabeleri olacaktır. Korunaklı ve suya yakın doğal yapısıyla uygarlıkların yerleşim için tercih ettiği Ani adını M.S. 6. yüzyılda alırken Binbir Kiliseli Şehir adıyla da anılmaktadır. İpek Yolu üzerinde bulunan şehir aynı zamanda önemli bir ticaret merkezidir. Yüzyıllar boyunca değişik kültür ve uygarlıkların ev sahibi olan Ani bu farklılıkları uzunca bir süre insanların mutluluk içinde bir zenginlik olarak taşımasına da yataklık etmiştir.

kars

Kış sporları için ideal nokta: Sarıkamış

Kars gezinizdeki önemli noktalardan bir diğeri tarihsel öneminin yanında kış sporlarına imkan tanıyan tesisleri ile Sarıkamış’tır. Ruslara ait pek çok işaretin bulunduğu ilçede ziyaret edilebilecek tarihi yapılardan birisi Micingirt Kalesi’dir. 1232 yılında inşa edilen kale pek çok uygarlık tarafından kullanılamıştır. Yine 2. Çar Nikola döneminde yaptırılan Katerina Köşkü de bölgenin tarihine ışık tutan yapılar arasında yer alıyor.

kayak tatili - 4

Sarıkamış Otelleri çevresinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi kar kalitesi ve pistleri ile dünyanın en iyi kış sporları merkezleri arasında yer alıyor. Sarıçam ve Cibiltepe’de bulunan tesisler teknolojik açıdan gelişkinliği yanında sunduğu doğal güzelliklerle de büyüleyici bir atmosfer yaratıyor.

Kars’a kadar gitmişken kaz dolmasının, hangel isimli bir çeşit mantının, umaç helvasının, haşılın, katmerin ve elbette şehrin adıyla meşhur kaşar ve gravyerin tadına bakmadan dönmemelisiniz.