Bir roman okudum hayatım değişti, derler ya; siz de “Yolculuğun Ötesinde: Doğu Ekspresi ile bir yolculuğa çıktım hayatım değişti” diyebilirsiniz. Çünkü bu tren yolculuğu, bir yolculuktan daha fazlasını ifade ediyor ve herkesin hayatta bir defa da olsa yaşaması gereken deneyimler arasında bulunuyor. 24 saat boyunca, hem kendi içinize yapacağınız bir yolculuk hem de doğanın muhteşem manzarası karşısında kendinizi masallarda gibi hissedeceğiniz bir macera… Hele ki bu macerayı kışın yaşayacaksanız, hayatınız boyunca aklınızdan çıkmayacak görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

Yolculuk Süresince Sizi Neler Bekliyor?

Doğu Ekspresi Ankara’dan başlayıp Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçiyor, en son ise Kars‘ta sonlanıyor. Yolculuğunuza isterseniz seçtiğiniz şehirlerde mola verip konaklayabilir, sonrasında da seyahate devam edebilirsiniz. Mesela Erzurum’da inip Palandöken‘e çıkabilir, ertesi gün tekrar trene binerek yolculuğunuzu kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz.

Bu trende pulman, kuşetli ve yataklı vagon bulunuyor ve fiyatlar inanılmaz ekonomik! Bu vagonlardan birini konfor beklentinize göre seçebilirsiniz. Size tavsiyemiz tabii ki yataklı vagon! Neden mi? Çok ucuz olmasına rağmen otel rahatlığı sunan yataklı bölümlerde iki kişi kalabiliyor. Nevresimler, pikeler, yastıklar paketli ve temiz bir şekilde dağıtılıyor. Size sadece rahat bir şekilde yolculuğun tadını çıkarmak kalıyor. Sonrasında da bu yolculuğun sonunda, Kars’ın büyülü dünyasına adım atmak kalıyor!

Yanımda Ne Götürmeliyim?

Eğer bu yolculuğu kışın yapacaksanız, havanın inanılmaz soğuk olacağını da unutmayın. Bu yüzden üzerinize korunaklı kıyafetler alabilirsiniz. Tabii yolculuk süresince hava durumu -30’u bile gösterse trenin içi sıcacık oluyor. Onu da hesaba katmak lazım! Yemek konusuna gelecek olursak, trende çok fazla seçenek bulunmadığından, size bir gün yeteceğini düşündüğünüz yiyecekleri yanınıza alabilirsiniz. Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir yolculuğa şimdi hazırsınız.

İçinizi Isıtacak Kars Manzaraları

Sabah Kars’ta gözünüzü açtığınızda muhtemelen hâlâ rüya gördüğünüzü sanacaksınız. Kars’ın büyülü gerçekliği içinde kaybolmaya, Kars insanının sıcacık sohbetiyle bambaşka dünyalara dokunmaya hazır olun. Yüksek tavanlı tarihi taş binalarıyla Kars, sanki içinde yaşayan insanlarla birlikte uykuya dalmış gibi duruyor. Tatlı bir uykudan uyanan bu şehrin merkezini yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz. Bu yürüyüşler soğuk havalarda çok uzun süremediği için kendinizi hemen bir çay ocağına atabilirsiniz. Burada fokurdayan çaydanlığın eşliğinde esnafın cana yakın muhabbetiyle içinizi de ısıtabilirsiniz.

Kars’ta Çıldır Gölü‘ne gidip kendinizi bir belgesel filminde hissedebilir, Sarıkamış’ta en güzel kayak maceranızı yaşayabilir ya da Ani Harabelerine gidip tarihin ihtişamlı dokusunu yakından görebilirsiniz.

Kars Sofrası Sizin Vazgeçilmeziniz Olacak!

Bakmaya doyamadığınız Kars’ta, eminiz ki yemek yemeye de doyamayacaksınız. Burada yemekten ziyade, bir mutfak kültürü ile karşılaşacaksınız. Kars’ın en meşhur yerel yemeği Tandırda Kaz’ı yediğiniz zaman bu lezzetin bağımlısı bile olabilirsiniz. Hatta nereye gitseniz hep bu yemeği sormak isteyebilirsiniz. Ama ne yazık ki bu yemek sadece Kars’ta var! Kars’ın bir diğer lezzeti de Hangel. Mantıya benzeyen bu yemek, soğandan vazgeçemeyenler ve etle pek arası olmayanlar için bulunmaz bir nimet. Unutmadan söyleyelim: Kars bir peynir cenneti. Nereye gitseniz peynirin envaiçeşidiyle karşılaşabilirsiniz. Kars’a özgü bu peynirleri tatmadan dönmeyin deriz!

Doğu Ekspresi maceranız bittiğinde elinizde harika fotoğrafların yanı sıra, unutulmayacak anılar da kalacak. Ruhunuza çok iyi gelecek olan bu yolculuğun izlerini belki de hayatınız boyunca taşıyacaksınız. Geriye baktığınızda size kartpostal gibi görünecek Kars‘ı, yol boyunca gördüğünüz doğa harikalarını, tatlı paylaşımlarda bulunduğunuz güzel insanları hafızanızdan hiç silemeyeceksiniz. Siz de ister tek başınıza ister sevdiklerinizle birlikte böylesine güzel bir macerayı yaşayıp, çok güzel anılar biriktirmeye başlayın. Buz gibi bir soğuğun içine sıcacık hayallerinizi sığdırmak için beklemeyin.