Fransa’nın turizm cennetlerinden olan Bohem Ruhuyla Öne Çıkan Liman Kenti: Marsilya kendine has dokusu, dar sokakları, çarşaf gibi uzanan denizi ve muazzam şehir atmosferi ile her daim turistik çekiciliğini korumayı başarıyor. Paris’ten sonra en favori turistik rotalar arasında gelen kentin bir diğer dikkati çeken özelliği ise kozmopolit ruhu. Çünkü kentin her köşesinde, farklı dünya ülkelerine ait pek çok tarihi ve kültürel ayrıntıya rastlayabilmeniz mümkün. Tarihi limanıyla ve renkli caddeleri ile insanı büyüleyen bu göz alıcı şehre, siz de sevdiklerinizle tatil planlayabilir ve unutamayacağınız muhteşem anlara tanıklık edebilirsiniz.

Marsilya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Marsilya'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz şehri, ılık geçen iklimi sayesinde yılın her dönemi pek çok sayıdaki turiste ev sahipliği yapıyor. Eğer denize girmek ve bol bol güneşlenmek istiyorsanız, tatilinizi sıcak yaz günlerine denk getirmeye çalışmanızda fayda var. Ancak “yağmurdan etkilenmem” derseniz Marsilya’nın kışı da apayrı güzel. Kış mevsiminde, sevdiklerinizle birlikte şehrin dar sokaklarını karış karış dolaşarak keşfedebilirsiniz. Ayrıca Mart ayında gelirseniz Marsilya Karnavalı’na katılmayı da sakın unutmayın!

Marsilya‘ya Ulaşım

Marsilya'ya Ulaşım

Tatil planlarınızı netleştirdiyseniz, şimdi de sıra Marsilya’ya uçma vaktinde! Kente günün her saati pek çok havayolu firması tarafından direkt uçuçlar düzenleniyor. Ancak dilerseniz aktarmalı uçuş seferlerini de değerlendirebilirsiniz. Örneğin: İstanbul’dan Marsilya’ya 3 saat 20 dakika civarı bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine gidişte ise otobüs veya taksi gibi ulaşım araçlarından birisini tercih edebilirsiniz.

Marsilya Gezilecek Yerler

Klasik ve modern dokunun iç içe geçtiği Marsilya’da, görebileceğiniz pek çok sayıda turistik değer dikkati çekiyor. Haliyle ilk gittiğiniz zaman geziye nereden başlayacağınız konusunda kararsızlık yaşayabilmeniz olası.  Ama tavsiye isterseniz Eski Liman Bölgesi, geziye başlamak için oldukça ideal bir lokasyon. Günün her saati hareketli olan bu meydanda yürüyüş yapabilir, daha sonra da balık restaurantlarına giderek güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Tarihi yapıtlar arasında görmek isteyeceğiniz ilk yerlerden birisi, kuşkusuz Aziz Victor Manastırı. 14. yüzyılda Papa Urban tarafından onarılmış olan kilise, günümüzde dini müzik konserleri amacıyla ziyaretçilere hizmet veriyor. Modern tarzda döşenmiş olan Akdeniz Arkeoloji Müzesi de farklı Akdeniz medeniyetlerine dair bilgiler edinebilmenizi sağlıyor. 4. Mahalle’de konuşlanmış olan Longchamp Sarayı, şehrin en en şaşalı ve göz alıcı yapıtları arasından öne çıkıyor. Dekorasyonu ile insanı büyüleyen sarayın özellikle Doğa tarihi Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi ve Chateau d’eau adındaki Su Kalesi mutlaka görülmeye değer.

Notre Dame de la Garde Manastırı da görmeniz gereken diğer tarihi yapıtlardan bir tanesi. Marsilya’nın sembolik mimarlarından olan eser, geçmişte uzun bir süre gözlem kulesi olarak kullanılmış. Günümüzde ise muhteşem manzarası ve tarihi ile gelen turistleri etkilemeye devam ediyor. Manastırın öncelikle mozaik kubbelerle ve mermer işlemeleri ile döşenmiş iç mekanını gezebilir, ardından  teras katına çıkarak şehrin büyüleyici manzarasını seyredebilirsiniz. Daha sonra da dilerseniz Marsilya Katedrali, The Vielle Charite ve Pharo Sarayı gibi önemli tarihi yapıtları ziyaret edebilirsiniz.

Marsilya Yeme & İçme

Liman kenti, Fransız mutfağının izlerini taşısa da daha çok balık ağırlıklı lezzetleriyle öne çıkıyor. Özellikle balık çorbasını seviyorsanız emin olun doğru yerdesiniz. Çünkü yörenin meşhur çorbası olan “bouillabaisse” lezzetine ilk yudumda bayılacaksınız. Kalın Fransız ekmekleri eşliğinde servis edilen yemeği, Marsilya’nın pek çok restaurantında tadabilirsiniz. Eğer balık sevmiyorsanız yörenin “navette kurabiyesi”, “Banon peyniri” ve “aioli sosu” gibi diğer özgün lezzetlerini de deneyimleyebilirsiniz.

Marsilya Alışveriş

Marsilya Alışveriş

Şehirde tatiliniz boyunca butikçilerden vintage dükkanlara, antikacılardan dünyaca ünlü mağazalara kadar uzanan pek çok alışveriş durağı ile karşılaşabileceksiniz. Rue Paradis, Rue Saint Ferreol, Rue de Rome ve La Canebiere ise alışveriş yapabileceğiniz ünlü caddelerden birkaçı. Bu hareketli caddeler arasında gezerken ister sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilir isterseniz de kendinize şık ve kullanışlı kıyafetler bakabilirsiniz.

Marsilya Konaklama

Vieux-Port Semti, renkli ve zengin dokusu ile konaklayabileceğiniz lokasyonların başında geliyor. Hareketli meydanda, bütçenize ve zevklerinize uygun pek çok otel bulabilirsiniz. Diğer konaklama yapabileceğiniz yer ise şüphesiz şehrin en ünlü caddesi olan Thiers Bölgesi. Üstelik bu semtte otel fiyatları da oldukça hesaplı. Tatil bütçenizin büyük kısmını geziye ayırmak istiyorsanız, Thiers caddesindeki otellerden birisine hemen rezervasyonunuzu yaptırabilir ve ekonomik şekilde konaklamanın keyfini yaşayabilirsiniz.