Cote Dazur (Cote D’azur)

Favori tatil mekanlarından olan ve Fransa‘nın güneydoğu sahillerinde bulunan Cote Dazur’a gitmek için Schengen vizesi ya da Avrupa’da oturma izni sahibi olmak gerekiyor.  Fransız Rivyerası olarak da bilinen ve mavi sahil manasına gelen Cote Dazur (Cote D’azur) bölgesi Saint Tropez, Cannes, Nice, Menton, Antibes, Monaco gibi gözde tatil beldelerini içeriyor. Fransa’nın en güzel sahillerine sahip olan bölge, turkuaz denizi, sıcacık güneşi, minik sahil şehirleri, lüks tatil beldeleri ve ev sahipliği ettiği renkli aktiviteleri ile dikkatleri üzerinde topluyor.

Bölgede araba ya da motorsiklet ile  seyahat ediyorsanız Marsilya’dan Monaco’ya uzanan sahil boyunca keyifli bir yolculuk ile bu hatta bulunan tüm şehirleri gezebilirsiniz. Ayrıca farklı hızlardaki trenler ve otobüsler de bu şehirlerin kolayca birbirlerine bağlanmasını sağlıyor. Dolayısıyla kara yolundan seyahat seçenler farklı alternatifler ile gezebiliyor. Bu bölgeye erişim için Nice havalimanını kullanmak ya da deniz yolu ile yat kullanarak gezmek diğer alternatifler arasında bulunuyor. Huzur dolu, turkuaz sahili ile dikkat çeken Nice (Nis) şehri, her yıl düzenlenen Film festivali ile ünlü Cannes (Kan),  lüks hayatı ve Formula-1 yarışıyla ünlü Monaco (Monako) bölgenin öne çıkan şehirleri arasında yer alıyor. Bütçeniz sınırlı değilse farklı şehirlerin birbirinden güzel otellerinde kalarak gezinizin tanıdı çıkartabilirsiniz. Limitli bütçeniz varsa pratik çözümler ile sahil gezinizi daha renkli kılabilirsiniz. Örneğin, Nice’te uygun fiyatlı bir otel bulmak diğer 2 şehre göre daha kolaydır. Buradan hızlı tren ya da otobüs ile günübirlik Monaco ve Cannes’a geçebilirsiniz. Cannes ve Monaco özellikle dünyanın ilgisini çeken aktivitelerin olduğu süreçlerde turistik açıdan en pahalı döneme sahiptir. Bu nedenle ekonomik tatiller için zamanlama da önem taşır.  Eğer yürümeyi seviyorsanız bu küçük şehirleri ve ülkeyi (Monaco’yu) yürüyerek rahatça gezebilirsiniz. Ayırca birçok sahil şehrinde olduğu gibi Cote Azur sahil şehirlerinde bulunan turistik araçlar ile şehirleri gezmeniz olanaklar arasında bulunuyor. Bölgede üretilen lavanta ürünleri hediyelik eşya açısından ideal bir seçenek sunuyor.

Nice

Turkuaz renkli sahili, yüksek bir tepeden şehre ve turkuaz denize bakan kalesiyle Nice hafızalara kazınıyor. Tramvay geçen geniş meydanı turistlerin ilgisini çekiyor.  Şehir, sahil boyu denize nazır yerleştirilen banklarıyla  tam sükunet hali sunuyor. Çiçekçiler pazarında karşınıza çıkan renkler ve kokular içinde kendinizden geçebilir, yerel özellikler taşıyan restoranlar ile dolu sokaklarda birbirinden farklı yemekleri, Fransız şaraplarıyla birlikte tadabilirsiniz. Nice sokaklarında sunulan farklı deniz ürünü yemekleri ile eğlenceli bir ortamda değişik tatlar deneyebilirsiniz. Yemek merakınız yoksa ama ekonomik ve hafif bir atıştırmalık arıyorsanız, Fransız gözlemesi olan “Socca” ile hem karnınızı doyurabilir hem de yemek masrafını azaltabilirsiniz. Restoran bölgesindeki ara sokaklarda dev tavalar içinde hazırlanan “Socca” yapımını izlemek  oldukça güzel meditatif bir tecrübe olarak turistlerin tercihleri arasında bulunuyor.

nice

Cannes

Cannes, ana caddesi üzerinde yer alan güzel binalarıyla ve huzur veren sahiliyle estetik bir şehir olarak biliniyor. Cannes’da bulunan Hotel Carlton, dönem dönem ünlüleri ağırlamasıyla olduğu kadar ev sahipliği ettiği ünlülerin magazin dedikodularıyla da turistlerin gözde binaları arasında yer alıyor. Otel bu şehrin ana caddesindeki en alımlı bina ünvanını da korumaya devam ediyor.

Cannes’a gelmek için doğru dönemi yakalarsanız, film festivali binasının girişine festivalden hemen önce serilen kırmızı halıda Cannes anısı olarak fotoğraf çektirebilir ve Cannes gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Cannes limanından kalkan tur botları ile yakın mesafelerdeki adalara da gidebilirsiniz. Ancak tatil keyfinizin bozulmaması için gidiş ve dönüş saatlerine dikkat etmeniz önem taşıyor. “Demir maskeli adam” filminin çekildiği adaya gidip film karelerinden sahneleri hatırlayabilirsiniz. Ya da rahiplerin yaşadığı sükunet dolu Fransız adasına giderek doğa içinde huzur dolu vakit geçirebilirsiniz.

cannes

Monaco

Monte Carlo ve Monte Ville şehirlerini içeren bu küçük ülke sunduğu lüks hayat koşulları ile insanı şaşırtan bir yapı sergiliyor. Bu şehirde her an oldukça lüks bir arabayla ya da yatla birlikte poz verip fotoğraf çektiren birine rastlayabilirsiniz.  Monaco ziyaretçilerine dünyanın bir başka ülkesinde kolayca rastlayamayacağınız bir lüks sunuyor.  Ülkeye tren yoluyla geldiyseniz bir mağaranın içine kurulu olan tren istasyonundan çıkmanın şaşkınlığını yaşayabilirsiniz. Kumarhanesiyle ünlü Monte Carlo’da dilerseniz şansınızı deneyebilirsiniz. Nefis manzaraya sahip eski Monaco’yu barındıran Monte Ville, manzarası, sarayı ve katedrali ile size keyifli anlar yaşatacaktır. İki şehir arasında yer alan yat limanı barındırdığı lüks yatlar ile turistlerin bu mesafeyi yürüme isteğini arttırıyor.monaco