Romantizmin cenneti: Puket

Dünyaca ünlü turizm adası Romantizmin cenneti: Phuket, aklımıza ilk olarak balayı ve romantizmi getiriyor. Denizin içinde bulunan küçük kulübeler, suyun içini net olarak görebileceğiniz kadar berrak bir deniz, manzarayı izleyerek dinlenme imkanı ve sakinlik, her yıl milyonlarca turisti Tayland’ın güneyinde bulunan ve en büyük adası olan Phuket’e çekiyor.  Sakinliği ve romantik ortamı nedeniyle evlilik hazırlığı yapan çiftlerin de balayı tercihlerinin başında geliyor.

Phuket’e gitmeyi düşünen çiftlerin uzun bir uçak yolculuğunu göze almaları gerekiyor. Türkiye’den direkt uçuşla yaklaşık 9 saatlik bir yolculukla bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Uzun yolculukları seviyorsanız aktarmalı uçuş alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Tayland’ın Türk vatandaşlarından vize istememesi ise yolculukla ilgili verebileceğimiz iyi haberler arasında bulunuyor. Havaalanından taksi, otobüs ya da otel transferi ile otelinize ulaşabilirsiniz. Ada içindeki ulaşımda bunların dışında ‘Tuk-Tuk’ adı verilen motor taksiler kullanılıyor. Uzak doğu ülkelerinde kullanılan ‘Tuk-Tuk’, küçük olması ve trafikte rahat hareket edebilmesi nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım araçlarının başında geliyor.

Puket

Doğru Zamanda Doğru Yerde Olun 

Phuket’e gitmeden önce hava durumunu inceleyerek seyahatinizi planlamanız, uzun süren Muson yağmurlara yakalanmadan tatilinizi tamamlamanızı sağlayabilir. Ayrıca bazı dönemlerde hava şartları nedeniyle denize girilmesine izin verilmiyor. Tropikal iklimin hakim olduğu Phuket’te gece ve gündüz arasında büyük bir sıcaklık farkı görülmüyor. Kasım ayı ile şubat ayı arasındaki dönem, havanın daha az nemli, güneşli ve yağışsız olması nedeniyle en çok ziyaretçinin geldiği dönem oluyor. Özellikle yeni yılı deniz ve güneş ile karşılamak isteyen turistler nedeniyle yılbaşı döneminde yoğun ziyaretçi akınına uğruyor.

Phuket’te her yaş ve gelir grubundan ziyaretçiler olduğu gibi, her bütçeye uygun oteller de bulmak mümkün oluyor. Dünyaca ünlü turizm merkezi haline gelen ada, otel sayısı ve çeşitliliği açısından zenginliğiyle dikkat çekiyor.

Phuket’

Herkese Uygun Bir Phuket Deneyimi Var 

Balayı konsepti ön plana çıktığı için Phuket’in sadece deniz ve güneşten ibaret olduğunu düşünmeyin. Otelde dinlenmek yerine gezmek ve eğlenmek isteyenler için de birçok seçenek bulunuyor.

Alışveriş yapmayı sevenler Tayland’daki uygun fiyatlar sayesinde alışverişe doyabiliyor.  Sokaklarda açılan tezgâhlardan ve mağazalardan otantik ürünler ve tekstil ürünleri alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ahşap objeler, fil bibloları en çok tercih edilen hediyelik eşyaların başında geliyor. Adada alışveriş sırasında pazarlık etmeniz doğal karşılanıyor ve yarı fiyatına alışveriş imkanı sağladığı için unutulmaması gerekiyor.

Gece hayatıyla da meşhur olan Tayland, bu konuda da turistlerin ilgi odağı haline geliyor.  Gece sadece caddelerinde yürüyerek bile ilginç gözlemler yapabilir ve bu çeşitliliği seyredebilirsiniz.

Gündüz gezmek isteyenler için ise tekne turları en iyi alternatiflerin başında geliyor. Dalışla ilgileniyorsanız hem denizden adanın en güzel yerlerini gezebilir, hem de su altı güzellikleri nedeniyle dünyanın en önemli dalış noktalarından biri olan adada, dalış deneyimi yaşayabilirsiniz.

Phuket Deneyimi

Phuket’teki doğayı denizden değil karadan gezmek isteyenler ise fil safarilerini tercih edebilirler. Bölgede doğal yaşam ile yakın temas kurmanızı sağlayan birçok safari kampı bulunuyor. Ayrıca adanın çevresine düzenlenen gezilere katılarak tapınakları, manzara noktalarını, tema parkları ve milli parkları ziyaret edebilirsiniz.

Spor yerine biraz sakin vakit geçirip kendinizi şımartmak isterseniz, dünyaca ünlü masajlarıyla Taylandlılara kendinizi emanet edebilirsiniz. Masaj konusunda uzmanlıkları nedeniyle hiç masaj yaptırmayan turistlerin bile denedikleri bu deneyim ilginizi çekebilir. Şehir içinde çok fazla masaj salonu bulabilir ya da masajınızı otelde almayı tercih edebilirsiniz.

Değişik tatlar denemek isteyenler içinse deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu Tayland mutfağı, ilginç  lezzetler sunabilir. Acılı ve tatlı sosları sevenler için zengin bir sos çeşitliliği var. Deniz ürünleri ise hem çok çeşitli hem de uygun fiyatlarla sunuluyor. Özellikle karides yemekleri, denenmesi gereken lezzetlerin başında geliyor.