Doğu ve Batı kültürlerinin mükemmel sentezini sergileyen Akdeniz’in Gözbebeği Tel Aviv, İsrail’in görülmeye değer şehirlerinden bir tanesi. Bahar tepesi anlamına gelen şehir; modern mimarisi, parkları, müzeleri ve plajları ile dikkat çekiyor. Ülke nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı şehir, her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Hareketli gece hayatı ile ünlü olan şehir günün her saatinde yoğun ve canlı görünüyor. Şehrin her bölgesinde bulunan modern gece kulüpleri, dünyanın her yerinden ziyaretçi alıyor.

Büyüleyici Binalara Sahip Beyaz Kent Görenleri Şaşırtıyor

Tel Aviv şehrinin gezilecek en önemli bölgesi, UNESCO kültür mirası listesinde bulunan Beyaz Kent. Bauhaus mimarisinden etkilenerek meydana getirilen yapılar, bölgenin en çok ilgi gören binaları arasında yer alıyor. Yenilikçi tasarımlarıyla dikkat çekici binalara ev sahipliği yapan Beyaz Kent, daha birçok dikkat çeken detay barındırıyor. Dünyada en yüksek sayıda bir arada bulunan Bauhaus mimarisine sahip olan kent, 2003 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almayı başaran nadir bölgeden biri. Uzun yıllar önce, savaştan kaçarak İsrail’e sığınan Alman mimarların inşa ettiği binalar, şehre farklı bir ün kazandırıyor. Bu kentte toplamda 4000’in üzerinde Bauhaus binası olduğu biliniyor. Kente yapılan turistik Tel Aviv turları dışında, mesleki turlar da bulunuyor. Yılın belirli zamanlarında mimarlar için düzenlenen gezilerde şehrin dünyaca ünlü binaları sergileniyor.

Şehirde görülmeye değer bir diğer önemli bölge ise Old Jaffa. Eski Yafa olarak anılan bölge, dünyanın en eski liman kentleri arasında bulunuyor. Geçmiş dönemlerde pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan liman kenti birçok efsanede de yer alıyor. Tarihi açıdan öneme sahip olan kentte, turistlerin damak zevkine uygun yerel lezzetler sunuluyor. Genellikle eski binaların çevrelediği kent, tarih kokan sokaklarıyla ilham verici görüntüler yaratıyor. Hediyelik eşya mağazaları, sanat galerileri ve tasarım stüdyolarının bulunduğu Yafa sokakları, nostaljik ve romantik detaylarla kaplı olmasıyla öne çıkıyor.

Farklı Kültürlerin Buluşma Noktası

Tel Aviv şehrinin yoğun ilgi gören ünlü bir sanat müzesi de bulunuyor. Başarılı mimarisi ile ilk olarak bina görünümüne yansıyan sanat müzesi, içerisinde pek çok önemli eseri barındırıyor. Özellikle 20. yüzyıl sanatçılarından olan Dali, Picasso, Miro, Matisse, Monet ve Pollock gibi önemli isimlerin eserleri, ünlü İsrail sanatçılarının eserleriyle bir arada sergileniyor. Sanata merakı olan herkesin ziyaret etmesi gereken sanat müzesi, her yıl yaklaşık yarım milyon ziyaretçi ağırlıyor. Performans sanatlarının da sergilendiği alanlar barındıran müze, her detayında sanatı hissedebileceğiniz ince zevklere hitap ediyor. Şehirde görülmesi gereken yerleri bir rehber eşliğinde gezmek ve daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, tercih edebileceğiniz ideal tur seçenekleri de bulunuyor.

Şehre bir ziyaret planlıyorsanız, yılın her döneminde Tel Aviv uçak bileti seçenekleri bulunuyor. Seyahat için özellikle sıcak dönemleri tercih edebilirsiniz. Ilıman iklimiyle ünlü olan şehir, plajlarıyla da göz dolduruyor. National Geographic’in düzenlediği ‘En iyi 10 şehir plajı’ listesine 2013 yılında giren şehir, yaz tatili için ideal seçenekler arasında bulunuyor. Şehirdeki plajlar oldukça temiz ve güvenli. Yüzmek için mükemmel plajlara sahip olan şehirde bir plajı ziyaret etmeden önce plaj bayraklarına da dikkat etmelisiniz. Beyaz bayraklı plajlarda yüzmek risksiz ve güvenli kabul edilirken, kırmızı bayraklı olanlarda riskli olarak bildiriliyor. Siyah bayraklı plajlarda ise yüzmek yasaklanmış durumda. Geceleri ise plajların kenarlarında olan eğlence mekanlarında çeşitli partiler düzenleniyor.

Turizm açısından yoğun ilgi gören şehirde çok sayıda konaklama imkanı bulunuyor. Farklı konseptteki büyük otellerden birinde konaklayabileceğiniz gibi, şehir merkezine yakın Tel Aviv otelleri de yürüyerek yapacağınız geziler açısından ideal bir seçenek olabilir. Otellerde Türk damak tadına uygun çok sayıda seçenek bulunuyor. Şehir merkezinde ise özellikle deniz ürünlerini sevenler için muazzam seçenekler bulunuyor. Seyahat severler için unutulmaz merkezlerden biri olan Tel Aviv, mükemmel tatil imkanları sunuyor. Siz de tatil listenize yeni bir seçenek ekleyebilir, Tel Aviv’in sevilen lokasyonlarında tatilinizi yapabilirsiniz.