Amalfi Kıyıları mı? Cinque Terre mi?

Tarihe ve doğaya verdiği önemle bilinen İtalya’nın bütün kıyılarında gezilip görülecek sayısız yer var. Ama Amalfi kıyıları ve Cinque Terre hiç şüphesiz bu yerlerden en ünlü olanları. Hal böyle olunca aralarında tatlı bir rekabet oluşması da kaçınılmaz. Peki, bir daha ki tatil rotanızda siz hangisini seçmelisiniz? Amalfi Kıyıları mı? Cinque Terre mi? 

amalfi kıyıları

Beşi Bir Yerde: Cinque Terre

Cinque Terre İtalyancada “Beş Toprak” anlamına gelir ve etrafında gezilip görülebilecek daha birçok köy olsa da “Monterosso al Mare, Vernezza, Corniglia, Mamarola ve Riomaggiore’yi kapsar. Köyleri, kıyıları ve diğer tüm doğal unsurları UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Yamaçlara kurulmuş köyler rengarenk evleri ve daracık sokaklarıyla muhteşem manzaralar sunar.

Bütün bu köyler tren yoluyla ve yürüme yollarıyla birbirine bağlıdır. Cenova’dan Cinque Terre’ye trenle giderek köyleri tek tek gezebilirsiniz. İlk durağınızı Monterosso veya Riomaggiore olarak belirledikten sonra trenle aktarma yapabileceğiniz gibi, hava yağışsızsa (dolayısıyla patikalar açıksa) ve yeterli zamana sahipseniz köylerin arasında yürüyebilirsiniz.

Cinque Terre’deki en meşhur köy Manarola. Manarola’nın merkezinden biraz uzaklaştığınızda falez tepesindeki meşhur renkli evleri fotoğraflama fırsatı elde edebilirsiniz. Girilebilir bir halk plajı bulunan köy ise Vernezza. Cinque Terre gezinizi tamamladıktan sonra tekrar Cenova’ya dönerek dünyaca ünlü Portofino’yu da ziyaret etmeniz mümkün.

amalfi

Akdeniz’in Gözbebeği: Amalfi Kıyıları

Amalfi kıyıları, İtalya’nın güneyinde, Sorrento’nun aşağısından başlayıp Salerno Körfezi’ne kadar uzanır. Kıyı boyunca gezip görülesi birçok köy var ama onların en popüleri hiç şüphesiz Portofino. Amalfi rotanızın ilk durağı olacak Portofino aslında oldukça küçük ama renkli evler, kısa patika, restoranlar ve geniş kumsal sayesinde burada keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Kıyıyla aynı adı taşıyan Amalfi köyü, hoş manzaralara ve küçük kumsallara sahip olmasının yanı sıra belediye otobüsleriyle seyahat edenler için aktarma istasyonu durumunda. Amalfi kıyılarını araç kiralayarak da gezmeniz mümkün ama araçtayken falezlerin dar ve virajlı yollarında oldukça dikkatli olmanız gerekli, o zaman da seyir sırasındaki muhteşem manzaraları kaçırmanız olası.

Amalfi fotoğrafları arasında Portofino kadar kendine yer bulan başka bir köy de Ravello. Kıyıdan daha uzak olan ve diğer köylerden daha yukarıda bulunan Ravello büyüleyici manzaralara ve tertemiz bir havaya sahip. Amalfi kıyılarını içeren tatil rotanıza, yakın mesafelerde sayılabilecek Sorrento, Capri Adası, Pompeii Antik Kenti ve Napoli’yi de katabilirsiniz.

Cinque Terre

Amalfi Kıyıları mı, Cinque Terre mi?: Seçiminizi Yapın

Amalfi kıyıları ve Cinque Terre arasında keskin bir karşılaştırma yapmak mümkün değil çünkü ikisi de İtalyan sahillerinin birer parçası olmalarına rağmen birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahip. Yapacağınız seçim aslında sizin tatil anlayışınıza da bağlı.

Cinque Terre’de de, Amalfi kıyılarında da muhteşem manzaralar ve İtalyan mutfağının leziz örneklerini tadabileceğiniz restoranlar var. İkisi de dünyaca ünlü başka İtalyan köylerine ve şehirlerine yakın. Ancak, Cinque Terre ilkbahar ve sonbaharda doğa yürüyüşüne, Amalfi kıyıları ise yaz tatiline daha uygun. Yine de buraların çevreleri sürpriz köyler ve plajlarla dolu olduğu için kesin bir ayrım yapmak zor.