Farklı Konseptleri ile İçinizi Isıtacak Kar Tatili Mekanları

Tatil deyince ilk akla gelen her zaman deniz, kum, güneş ve tüm sıcaklığıyla yaz mevsimi olur. Yaz mevsimin güzellikleri şüphesiz saymakla bitmez; fakat tatil zamanı, yalnızca yaz aylarından ibaret değildir.

Eğer tatil döneminiz kış mevsimine denk geldiyse veya siz de kış tatilini yaz tatiline tercih edenlerdenseniz buz gibi havada da farklı konseptleri ile içinizi ısıtacak kar tatili mekanları, uygun bir alternatif olarak sizleri bekliyor.

Bursa-Uludağ

bursa uludağ

Uludağ, kuşkusuz Türkiye’nin en bilindik ve en eski kar tatili mekanlarından bir tanesi. 1933 yılında ilk otelin yapılmasıyla birlikte turizme açılan Uludağ, o günden bugüne geçen zaman içinde tam anlamıyla bir kış ve doğa sporları merkezi hâline gelmiştir. Uludağ’ın sınırları içinde bulunan Bursa’nın ulaşım kolaylığı ve genellikle ekim ayının başından nisan ayının sonlarına kadar dağda kar olması, Uludağ’ı kış ve kış sporları etkinlikleri ve festivalleri için de uygun bir mekan hâline getirmektedir. Eğer kış tatilinizi Uludağ’da planlıyorsanız tatil planınızı bu etkinlik ve festivallerden birinin tarihlerine göre ayarlamanız, şiddetle tavsiye olunur. Canlı konserleri, spor etkinlikleri, gündüz atölyeleri ve gece eğlenceleri ile “Whitefest” bu festivallerin başta gelenlerinden biridir.

Bolu-Kartalkaya

bolu kartalkaya

Köroğlu Dağları’nda bulunan Kartalkaya, 2000 metre yükseklikteki zirvesi, düzenli kayak pistleri ve otelleriyle ulaşımı kolay bir diğer kış tatili mekanı ve kayak merkezidir. Aralık ayından, nisan ayına kadar kar bulunan dağın beyaz karlarla örtülü yeşil çam ağaçları, olağanüstü bir doğa güzelliği sunmaktadır.

Erzurum-Palandöken

Erzurum Palandöken

2200 metreden başlayan ve 3176 metreye ulaşan yüksekliği, 2’si olimpik olmak üzere 22 pisti, -40’ları gören hava sıcaklığı ve yapısı bozulmayan karı ile yalnızca Türkiye’nin değil; dünyanın da önemli kayak merkezlerinden birisi olan Palandöken’de sezon, ekim ayında açılmakta ve mayıs ayının ortasına kadar devam etmektedir. Daha önce Üniversitelerarası Kış Oyunları’na da ev sahipliği yapmış olan merkez, profesyonelce düzenlenmiş pistleri, iyi organize olmuş oteller bölgesiyle kış tatilinin en ideal mekanlarından birisidir.

Kars-Sarıkamış

kars sarıkamış

Kars’ın Çamurlu Dağları’nda yer alan ve yılın dört mevsimi boyunca karın yerden hiç kalkmadığı Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyada eşi yalnızca Alp Dağları’nda bulunan kristal kar örtüsüyle profesyonel kayakçıların başlıca tercihlerinden biridir. Bölgede bulunan ve iyi organize edilmiş iki oteliyle kış tatilcilerini ve kış sporlarıyla ilgilenenleri, özellikle aralık ayıyla mart ayı arasında ağırlamaktadır.

Bolu-Abant

Bolu-Abant

Eğer aklınızdaki kış sporları tatilinden ziyade daha sakin, dingin ve romantik bir kış tatiliyse kuşkusuz bunun için en uygun mekan, Bolu iline bağlı Abant’tır. Muhteşem göl manzarası, sabah yürüyüşleri yapabileceğiniz çam ağaçlarıyla çevrili yolları, göl boyunca trekking yaparak doğal hayatı gözlemleyebileceğiniz rotaları, akşam güneş battıktan sonra şömine ya da ateş başında yapabileceğiniz sohbetler ve sabahları göl etrafındaki mekanlarda yapabileceğiniz efsanevi kahvaltılarla Abant, karlarla kaplı yeşil bir cennet gibidir.