Tatil denilince şüphesiz ilk olarak gelen deniz, kum ve güneş üçlüsü. Ancak tatil keyfi sadece yaz dönemiyle kısıtlı değil. Kış sezonunda da birbirinden eşsiz tatil yapabilme imkanları bulunuyor. Yurt dışında ve yurt içinde kayak sevenlerin tutkusu olabilecek pek çok tatil rotası var. Siz de kayak tatili – pistler hakkında bilgi almak kış turizmini yaşamak istiyorsanız aşağıdaki listede yer alan önemli noktaları tatil planlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Cortina, İtalya

Cortina, İtalya

Alpler’le yarışacak düzeyde olan Cortina, kayak tutkunlarının vazgeçemediği bir durak. Dünyanın ilk kayak merkezleri içerisinde değerlendirilen noktada birbirinden farklı pistler görebileceksiniz. Devasa heykelleri andıran kayalar, karın beyaz rengi ile kontrast bir uyum oluşturuyor. Bölgenin en dikkat çeken yanı ise pistlerin boş oluşu. Liftler üzerinden çıkarken kayaların olağanüstü oluşumlarını seyrederken diğer yandan muhteşem bir kar manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Tremblant Dağı/ Quebec

Tremblant Dağı/ Quebec

Quebec eyaletinine bağlı Laurentian dağları üzerinde yer alan Tremblant kayak merkezi, doğa sporu yapmak isteyenlerin akınına uğrayan başlıca turistik noktalardan. 79.8 km uzunluğundaki pist, büyük gölü ve  Mont-Tremblant Ulusal Parkı sayesinde kompleks tatil bölgesi özelliği taşıyor. Kanada sınırları içerisindeki kayak merkezinin civarında dağ evi, bungalov, otel ve hostel gibi pek çok çeşit konaklama mekanı bulabilirsiniz. Kayak turunuzu yaptıktan sonra teleferiğe binebilir ve Tremblant köyündeki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Uludağ, Bursa

Uludağ, Bursa

Bursa’ya 36 km uzaklıkta bulunan Uludağ, Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında bulunuyor. Kış mevsiminde epey hareketlenen tatil noktası; eğlence, konaklama, spor ve gece hayatı gibi açısından beklentileri karşılıyor. Uludağ’ın en özel yanı kendine has olan pistleri. Pistlerde kayağın yanı sıra snowboard yapabilir, buz pateni kiralayabilir, kar motorbisikletiyle gezintiye çıkabilir veya bigfoot deneyimleyebilirsiniz. Üstelik kış aylarında birbirinden renkli eğlence şölenleriyle ve festivallerle karşılaşma olasılığınız da yüksek.

Stowe/ Vermont

Stowe/ Vermont

ABD’nin Vermont ilçesinde yer alan Stowe, muhteşem manzarası ve dik yamaçları ile dikkati çekiyor. Bölgenin şüphesiz en yüksek dağı Mansfield. 1339 metre yüksekliği ile bilinen dağ, kayakçılar tarafından büyük bir rağbet görüyor. Alanda yürüyüş parkurlarına, televizyon istasyonlarına ve verici kulelerine rastlamak da mümkün. Spurce Tepesi ise kayak keyfine yeni başlayanlar için ideal bir mekan. Kamp alanları ve yürüyüş parkurları ile adrenalin sporları yapanlara pek çok seçenek sunuyor. Stowe’ye geldiğinizde ayrıca Vermont Kayak ve Snowboard Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Erciyes, Kayseri

Erciyes, Kayseri

Kış aylarının her dönemi karlı olan Erciyes, Kayseri iline bağlı olan bir kayak merkezi. En uzun telesiyej hizmetlerini bünyesinde barındıran tatil noktasında, avantajlı kayak pistleri mevcut. 1800 ve 300 metre arasındaki yüksek zirveleri bulunan pistlerde yeni başlayanlar için pek çok kurs düzenleniyor. Kayak malzemelerinizi kiralayarak kar üzerinde sevdiklerinizle dilediğiniz şekilde tatil yapabilirsiniz.

Chamonix-Mont-Blanc, Fransa

Chamonix-Mont-Blanc, Fransa

Mont Blanc etekleri üzerine kurulmuş bulunan Chamonix, dünyanın en ünlü kayak bölgelerinden bir tanesi. Alpler’in en yüksek tepelerinden olan bölge, 1821 yılından beri dağcılığın başkenti olarak anılıyor. Yumuşak pistler ve yüksek dağlar arasında göze çarpan turistik nokta, tam tamına 1035-1462 metre yüksekliğinde. 1924 yılında ilk olarak Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması sayesinde ön plana çıkan köyde kayak keyfinin tadına doyacaksınız.

Vail-Kolorado, ABD

Dünyanın en iyi kayak noktalarından birisi de Vail. 2150 dönüm ölçüsündeki arazide kayma olanağı sağlayan bölge, adeta geleneksel bir Bavyera Köyü tarzında dizayn edilmiş. Her köşesinde lüks restoranlar, butik dükkanlar ve şık oteller bulabilmek mümkün oluyor. Uzun bir tatil süresi ayırdıysanız yapabileceğiniz birçok sosyal aktivite var. Kayak turları ile başlangıcı yapabilir, ardından hokey ve buz pateni ile gününüze devam edebilirsiniz. Ayrıca gezilecek yerler listenizde Ford Alpine Bahçeleri’ne ve Colorado Kayak Müzesi’ne de yer vermelisiniz.