Kış tatili için Türkiye dışında bir yerde kayak yapmak isterseniz Yeni Trend Kayak Merkezi; Pamporovo, Türkiye’ye de yakın olmasıyla oldukça ideal bir seçenek oluyor. İstanbul’da olanlar için bölge, araçla 7 saatlik bir mesafede bulunuyor. Diğer illerden gidecekseniz uçakla rahatça ulaşım da mümkün oluyor. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan Pamporovo rahatça tatilinizi yapabileceğiniz, kayak ve diğer alternatif eğlence seçenekleriyle bol eğlenceli bir tatil seçeneği sunuyor..

Pamporovo

Temiz Havası ve Muhteşem Manzarası ile Pamporovo

Snejanka zirvesinin eteklerinde bulunan Pamporovo, tertemiz havasıyla dinç hissetmenizi sağlıyor.  Doğası oldukça güzel olan bu bölgede günler çoğunlukla güneşli oluyor. Ilıman bir havası olduğu için çığ, fırtına gibi tehlikeler bulunmuyor. Bölgede eksi iyonizasyon derecesi bir hayli yüksek. Bu nedenle Pamporovo havası solunum sistemi hastalıkları, sinir sistemi, metabolizmal hastalıklar için son derece uygun bir rehabilitasyon oluyor. Pamporovo Kayak Merkezi’nde günlerin çoğunlukla güneşli olması karlı, parlak ve göz alıcı bir dağ manzarası sunuyor. Doğayla iç içe olmayı sevenler için oldukça güzel bir dağ manzarasına sahip olan bölgede. Snejanka tepesinden Ege Denizi’ni görmek muazzam bir keyif veriyor.

Kayak Alanları

Pamporovo‘da toplamda 18 tane pist bulunuyor. Bu pistler zorluk derecesine göre farklı renklere ayrılıyor. Yeni öğrenenler için yeşil olan pistler kullanılıyor. Özellikle daha önce kayak deneyimi yaşamamış, yeni öğrenecek olanlar için Pamporovo Kayak Merkezi oldukça uygun bir tercih oluyor. Orta seviyedeki kayak tutkunları için kırmızı pistler kullanılıyor. Profesyoneller için ise zor olan siyah pist kullanılıyor. Pistlerin bu şekilde gruplandırılması hem yeni öğrenenler hem de profesyoneller için oldukça rahat bir ortam yaratıyor. Ekstrem kayakçılar ve snowboardçular için de Fun Park kullanılıyor. Modern Teleferik tesisleri de kayak merkezi içinde gideceğiniz yere rahatça ulaşmanızı sağlıyor. Kayak yapabilmeniz için özelikle kayak takımı ya da kıyafetleri almak zorunda değilsiniz. Oldukça uygun fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Kayak bilmeyenler için uzman hocalar da eğitim veriyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 6-7 saat uzaklıkta olan Pamporovo’ya aracınızla giderken Bulgaristan girişinde araç pulu almanız ve aracınız için yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor. THY ve diğer hava yolu firmalarıyla Sofya’ya kadar gidilebiliyor. Sofya’dan taksiyle ya da kayak merkezine giden otobüslerle ise 3 saat gibi bir sürede kayak merkezine ulaşılabiliyor. Eğer aracınızla gidecekseniz Bulgaristan’da gün içinde araç farlarınızın sürekli açık olması gerekiyor. İstanbul’dan Kapıkule’ye ve Bulgaristan’a giriş yapıp Svilengrad, Harmanlı, Haskovo, Popovitsa, Asenovgrad, Chepelare’den geçip Pamporovo’ya ulaşılıyor. Kayak merkezi ile Pamporovo arasında 2-3 km mesafe var. Merkezden Kayak merkezine ücretsiz otobüsler ile gidiliyor.

Ne Yenir?

Pamporovo’da kayak keyfinin ardından Bulgaristan’ın meşhur yemeklerinden biri olan çevirme oldukça lezzetli bir seçenek oluyor. Tavşan ve kuzu etinden yapılan yöresel yemeklerinin yanında bölgenin enfes şarapları da çok beğeniliyor. Türkiye’deki meyhanelerin Bulgaristan’daki adı Taverna’dır. Tavernalarda kaşkaval paneleri, fasulye çorbaları ve kapamaları tercih ediliyor. Pamporovo’da fiyatlar da Türkiye’ye göre oldukça uygun. Bulgaristan’da paranızı Leva para birimine çevirirseniz ödemeleriniz konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Pamporovo’da Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Pamporovo Rodop Dağları’nın sunduğu eşsiz güzelliklerin yanında tarihi yapıları ve doğal jeolojik oluşumlarıyla da hayranlık uyandırıyor. Stoykite Kasabası ve Pitoresk Orfeus Kayaları sizi ruhen çok eski zamanlara götürüyor. Antik şehir Chepelare’ya yakın olan Bachkovo Manastırı da mutlaka görülmesi tavsiye edilen yerlerden oluyor. Simolyan Şiroka Lika kasabası geleneksel olan yapısıyla koruma altına alınan ve Pamporovo’ya gelip görülmesi elzem olan yerlerden biri olarak tavsiye ediliyor. Bölgedeki dar sokaklar ve Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş yollar size çok eskilerden kalma muhteşem bir his veriyor.

Yurt dışında farklı bir tatil seçeneği arıyorsanız tüm bu eşsiz güzellikleri, uygun fiyatları ve kolay ulaşımı ile Bulgaristan’a gidip Pamporovo Kayak Merkezi’nin tadını doyasıya yaşamalısınız.