Birçok ülke turistik faaliyetler için gelen ziyaretçilerinden vize talep etmekte. Vize başvurusu yapmak basit olduğu kadar zahmetli de bir işlem. Her ne kadar yurt dışına seyahat etmek heyecan verici bir tecrübe olsa da vize alma işlemi bazen can sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden vize alırken bunlara mutlaka dikkat edin:

Vize Başvurusunu Bireysel Yapın

Vize Başvurusunu Bireysel Yapın

Vize başvurusunda dikkat edilecek en önemli noktalardan biri vize başvurusunu bireysel olarak yapmanız. Birincil dereceden yakınınız ya da gideceğiniz ülkede bulunmuş herhangi bir aile bireyiniz vize başvurusu konusunda size kolaylık sağlayamıyor. Tüm süreçleri kendi başına yürütmeniz vize işleminin daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olabilir.

Pasaportunuz Hasarlıysa veya Yıpranmışsa Yenileyin

Pasaportunuz Hasarlıysa veya Yıpranmışsa Yenileyin

Diğer bir önemli nokta yıpranmış pasaportların geri çevrilme olasılığı. Her ne kadar vize işlemlerinizi başarıyla tamamlasanız bile pasaportunuz hasarlı diye sınırdan geri çevrilebilirsiniz. Dolayısıyla vize başvurusu öncesi pasaportunuzu yenilemeniz yararlı olabilir.

Pasaport Geçerlilik Tarihine Dikkat Edin

Pasaport Geçerlilik Tarihine Dikkat Edin

Pasaport geçerlilik tarihinin vize başvurusu yapacağınız tarihten itibaren en az 1 sene daha uzun olması vizenizin onaylanması için yararlı olabilir. Aksi takdirde ülke temsilciliğinde pasaport geçerliliğiyle ilgili sorunlar yaşamanız muhtemel.

Mülakatları Önemseyin

Mülakatları Önemseyin

Vize başvurularının kırılma noktası doğal olarak mülakatlardır. Mülakat esnasında temsilcinin hakkınızda olumlu bir izlenim edinmesi vizenizin kabul edilme olasılığını arttırabilir. Dolayısıyla sorulan sorulara samimi ve doğru yanıt vermeye özen gösterin.

Ekonomik Özgürlüğünüzü Garantiye Alın

Ekonomik Özgürlüğünüzü Garantiye Alın

Vize başvurusunda ülke temsilcilerinin dikkat ettiği diğer bir nokta bireyin ekonomik özgürlüğüdür. Yabancı ülkeye gidecek olan bireyin kendini idame edebilecek derecede ekonomik duruma sahip olması, vizenin kabul edilebilirliği açısından oldukça büyük önem arz eder. Dolayısıyla kendi ekonomik bağımsızlığınızı belgelemeniz istenecektir. Maddi durumunuzu ve birikimleriniz varsa belgelemenizde yarar var.

İstenilen Belgeleri Eksiksiz Tamamlayınİstenilen Belgeleri Eksiksiz Tamamlayın

Pasaport başvuru sürecinde istenilen belgelerin tamamı, vize işlemlerinin tamamlanması açısından önemlidir. Dolayısıyla önemsiz olduğunu düşündüğünüz belgeleri bile eksiksiz tamamlamaya dikkat edin.

Reddedilmeye Hazır Olun

Reddedilmeye Hazır Olun

Vize kontrolünün genel amacı, bireyin koşullarının seyahat edilecek ülkenin standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Dolayısıyla reddedilmek gibi bir ihtimalin de askıda beklediğini bilmenizde fayda var. Kendinizi psikolojik olarak buna hazırlamanız, itiraz sürecinde daha mantıksal tutumlar benimsemenize yardımcı olabilir.