Avrupa’ya gidince kahve sevmeyenleri bile bir kahve keyfi havası sarar. Neredeyse kendiyle özdeşleşen kahve kültürü Avrupa’da yaygın olduğundan, sokak aralarında onlarca kahve dükkanı da görmek mümkün. Kısa bir seyahatte hepsini tatmak imkansız olacağı için karşınızda Avrupa’nın pek bilinmeyen ama gidince müdavimi olacağınız kahve dükkanları!

1. Kaffeine, Londra

Kaffeine, Londra

Londra’nın yağmurlu havasında içinizi ısıtabilecek en güzel şey şüphesiz kahvedir. Ancak “ben kahvenin iyisinden anlarım” diyenlerdenseniz ilk önerilecek yer Kaffeine olur. Kaffeine’de çalışan baristalar, tezgahın arkasına geçmeden üç yıl önce eğitime başlar. Belki de dünyanın en iyi Latte uzmanları listesine girebilmelerinin bir sebebi de budur.

2. Craft, Paris

Craft, Paris

Craft kahve dükkanı, 24. sokak, Vinaigriers’de kahve tutkunlarını ağırlıyor. Paris’e giderseniz Craft’a uğramadan asla eve dönmeyin! Ancak Craft kahve dükkanında kolayca yer bulmak her yiğidin harcı değil. Eğer şansınız yaver gider de yer bulabilirseniz Noisette veya sütlü espresso içmeyi unutmayın.

3. 3FE, Dublin

3FE, Dublin

Bu kahve dükkanının en sevilen özelliği baristaların gösterdikleri üst seviye ilgileri denilebilir. Koltuğunuza bir kere oturdunuz mu asla kalkmak istemeyebilirsiniz. Ancak telaşlanmayın, uzun süre oturmanız için sürekli kahve sipariş etmenize gerek yok. Kahve üçlüsü veya filtre tatma seçeneklerinden birini tercih ederek bir siparişte pek çok kahve tadabilirsiniz. Kahve üçlüsü espresso, sütlü espresso ve filtre kahve içerirken filtre tatma, yan yana iki çeşit filtre kahvesi içerir. Bunlardan birini seçerek baristaların sanatlarını icra etmelerini keyifle izleyebilirsiniz.

4. Drop Coffee Roasters, Stockholm

Drop Coffee Roasters, Stockholm

Drop Coffee Roasters kahve dükkanına girer girmez baristaların güler yüzü ile büyülenebilirsiniz. Üstelik bu tatlı karşılamalarının yanı sıra hazırladıkları tasarım harikası latte’ler ile bir daha Stockholm’den dönmek istemeyebilirsiniz.

5. Small Batch Coffee, Brighton

Small Batch Coffee, Brighton

Small Batch Coffee, Brighton’da manzara eşliğinde kahve içmenin en güzel yolu denilebilir. Şehrin gürültüsünden kaçmak istiyorsanız kendinize bir buzlu Flat White veya Coffee Brewed ısmarlayarak huzurun keyfini çıkarabilirsiniz.

6. Mind the Cup, Atina

Mind the Cup, Atina

Şimdiden uyarmalıyız ki Mind the Cup kahve dükkanına girdiğiniz zaman Latte kahvenizin üstündeki kalplere aşık olacaksınız. Hem lezzeti hem de dizaynı ile Mind the Cup’ta 5 dakika kalmanız bile daha çok kalmanız için randevularınızı iptal etmenize sebep olabilir.

7. Da Matteo, Göteborg

Da Matteo, Göteborg

Da Matteo kahve dükkanının kapısının önünden geçerken alacağınız kahve kokusu kapıdan içeri girmeniz için yeterli olacaktır. Dünyanın neresinden giderseniz gidin orada mutlaka damak tadınıza uygun bir kahve bulabilirsiniz. Da Matteo kahve dükkanında meyveli espresso ve özel hamur işlerini tatmadan İsveç’ten ayrılmamalısınız.