Tatilde sporu ihmal edenler, trafikten bunalanlar, araç pulu ve uluslararası ehliyet bürokrasisinden sıkılanlar, gittikleri coğrafyaları keşfetmenin en iyi yönteminin yollarını adımlamak olduğunu bilenler tatil rotalarını yürüyüş imkanlarına göre oluşturuyor. Kilometrelerce gezse de yorulmayacak, tatilin tadını gezerek çıkaracaklardan iseniz siz de yürüyüş odaklı tatil planları yapabilirsiniz. Yürüyerek Keşfetmek için Can Atacağınız Yaya Dostu Tatil Yerleri sizler için derledik. En rahat ayakkabılarınız hazırsa başlıyoruz!

Yaya Dostu Tatil Yerleri

Giethoorn

Otantik tatil arayışındakileri Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alan küçücük bir köy olan Giethoorn’e davet ediyoruz. Yolu olmayan köyde ulaşım kanallar sayesinde sağlanıyor. Yemyeşil doğası, tek katlı yerel ev mimarisi, çiçekli bahçeleri ve kanallardan oluşan sokakları ile beğeni kazanan Giethoorn tatilden huzur bekleyenlerin rotasını çiziyor.

Mikanos

Mikanos 

Bembeyaz evleri, dar sokakları, yel değirmenleri ve çiçekli balkonları ile ilgi uyandıran Mikanos, bisiklet ve yürüyüş imkanları ile araç sevmeyenlere de etkinlikler sunuyor. Uzun, romantik yürüyüşler için seçilebilecek olan Ada’nın özellikle doğu kısmında bulunan Ano Mera köyü, tarlalar arasında gezintiyi mümkün kılıyor. Köy aynı zamanda su sporları için de tercih ediliyor.

Milano

Milano

Alışveriş başkenti Milano’da trafik sorununun önüne toplu taşıma ile geçiliyor. Ücretsiz ulaşım imkanı ile fark yaratan bölgede bulunan tüm araçlar kayıt altında. Park edilen aracın sahibi elindeki kartla toplu taşımaları ücretsiz kullanabiliyor. Kentte yürüyüş yaparak gezme imkanı çok daha rahat olurken ziyaretçiler de trafik çilesinden kurtulmuş oluyor.

Kopenhag

Kopenhag

Çok az araca ev sahipliği yapan Kopenhag, geniş yaya alanları ve dar araç yolları ile yay dostu bir şehir. 320 kilometrenin üzerinde bisiklet yollu bulunan şehri gezmek için banliyölerden de yararlanılabiliyor. Bisiklet otobanları için projeler hazırlayan kentin yakın zamanda hayata geçen bu tasarılarla daha da çok turist çekeceğine garanti gözüyle bakılıyor. Siz de bacak kaslarına güvenenlerden, bisiklette iddialı olanlardansanız Kopenhag tatil cennetiniz olabilir.

Bogoto 

1950 yılından bu yana bisiklet ve yürüyüş yollarına yatırım yapan kentteki bisiklet yolu 300 kilometreyi buluyor. Şehir merkezi yalnız yaya trafiğine açıkken, toplu taşıma ile merkeze gitme mümkün oluyor. Yayaların trafik gürültüsünden, egzoz dumandan ve stresinden uzak bir tatil geçirebileceği Bogoto, Kolombiya’da yer alıyor.

büyükada

Adalar

İstanbul’un göz bebeği Adalar da hafta sonu dinlencesinin adresi oluyor. Faytonların da belli yerlere kadar gidebildiği ,çoğu bölgesinde bisikletli ve yayaların geçebileceği alanlar dışında geçiş olmayan Adalar’da uzun yürüyüşler yapabilir, şehri uzaktan izleyebilirsiniz. Büyükada’da yer alan Kilise’ye yürümek için birkaç kilometre yokuş tırmanmanız gerekse de sonunda bulacağınız manzaradan memnun kalacağınıza eminiz.

Casablanca

Casablanca

Fas’ın egzotik kenti Casablanka da bisiklet en yaygın ulaşım araçlarından biri olarak kullanılıyor. Yaya ve bisiklet yollarının ayrıldığı kentte sahil boyunca uzun gezintiler yapmak mümkün. Romantik atmosferi ile tanınan şehir, balayı için de güzel bir tercih olabilir.

Budapeşte 

Tuna nehri boyunca yapacağınız yürüyüşlerle Macaristan tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Uzun yürüyüşleri sevenlerin vazgeçilmezi olan Budapeşte, toplu taşıma imkanları ile de dikkat çekiyor. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan kent, gece şehir manzarası ile adeta büyülüyor.

Seattle

Seattle

Seattle dendiğinde herkesin aklına ilk gelen elbette yürüyüş turları oluyor. Uzun yürüyüş parkurları ile tanınan kent Amerika Birleşik Devletleri’nde tatil yapmayı düşünen yürüyüşseverlerin tercihi olabilir. Müzeleri, alışveriş alanları, parkları ve sosyal etkinlikleri ile dikkat çeken Seattle’da yürüyüş doyabilirsiniz.

Siz de artık tatile çıkmak istiyor ancak trafiği göze alamıyor, sporsuz yapamam diyorsanız sizin için önerdiğimiz tatil yerlerine göz gezdirebilir, rotanızı oluşturabilirsiniz.