Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Muazzam Bir Destinasyon: Fethiye

Ege ile Akdeniz’in kesişme noktasında yer alan Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Muazzam Bir Destinasyon: Fethiye; doğal limanı, mavi suları, Likya uygarlığına ait tarihi eserleri ve bölgeye özgü aktiviteleri ile gözde turistik destinasyonlardan biridir. Muğla iline bağlı Fethiye yakınındaki Xanthos tarihi kenti, Likya uygarlığının en önemli şehridir. Tarihi site 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Pek çok aktivitenin yanı sıra yat turları, tarihi şehirler ve Akdeniz mutfağına özgü yemekleriyle Fethiye, sadece masmavi deniz ve güneşi değil, zamanı gönlünüzce değerlendireceğiniz geniş seçenekler sunmaktadır. Bölgeye uçakla ulaşım için en yakın havaalanı Dalaman ilçesindedir.

Fethiye ya da Ölüdeniz’i merkez olarak seçerseniz çevredeki gezi fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Beğendiğiniz bir otele yerleşip gün içinde doğal ve tarihi zenginlikleri keşfedebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise şehir içinde yer alan; yat limanı, çarşı, barlar sokağı, şemsiyeli sokak, kral mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Balık pazarında dilediğiniz balığı seçip kendinize enfes bir ziyafet çekebilirsiniz.

Yüzmek için yakın yer arıyorsanız, kumsalı ve temiz deniziyle Ölüdeniz veya Çalış plajlarını, uzun yola razıysanız Patara’yı tercih edebilirsiniz. Fethiye’nin 100 kilometre civarını kapsayan gezilecek çok yer olduğu için zamanınıza ve keyfinize göre bir seçme yapmalısınız. İster araçla, ister günübirlik turlara katılarak bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Fethiye

Fethiye’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Fethiye bölgesi tarihi Likya uygarlığının merkezi olduğu için civarında 8 antik şehir bulunuyor. Bu şehirler arasında, UNESCO listesine dahil olan Xanthos, etkileyici tarihiyle öne çıkıyor. Anadolu’ya özgü yerli bir kavim olan Likya halkı; kaya mezarları, henüz tam çözülmemiş kendi dili ve demokrasi fikrinin temelinin atıldığı yer olmasıyla ilgi çekiyor. Denizci ve savaşçı özellikler taşıyan Likya’nın çarpıcı öyküsünü öğrenmek için profesyonel bir turla gezmeyi tercih edebilirsiniz.

Xanthos

Az ziyaret edilen Pinara şehri, ziyaret zorluğuna karşın, el değmemiş tarihi güzellikler sunuyor, kayalar üzerinde sekmeye hazırsanız Pinara’yı keşfe çıkabilirsiniz. Yüzlerce kaya mezarının dağa oyulduğu antik şehir, İsviçre peynirine benzer görünümüyle fotoğrafçıların gönlünde taht kuruyor.

Pinara şehri

Öte yandan, Türkiye’de az sayıda olan “hayalet şehirler” arasında en ünlüsü olan Kayaköy, daha yakın tarihin bir parçası olarak insanı büyülüyor. Nüfus mübadelesinden beri terk edilmiş olan köy, tarihi kilise ve evleriyle zaman ayırmayı hak ediyor. Fethiye’den 7 kilometre uzaklıktaki Kayaköy’e dolmuşla da rahatça ulaşabilirsiniz.

Fethiye Civarındaki Doğal Ziyaret Alanları

Ülkemizin doğal harikalarından biri olan Saklıkent Kanyonu, dar ve derinlemesine yapısıyla 18 kilometre ilerliyor. İlerlemesi zor olmayan kanyonda yürüyüş süresini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Yürüyüş zor olmadığı için herkese hitap ediyor, çamurunun da cilde faydalı olduğu söyleniyor.

Fethiye Civarındaki Doğal Ziyaret Alanları

Masmavi sularıyla başlı başına bir doğa harikası olan Ölüdeniz, olağanüstü manzaralı bir doğal mekanda denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenleri davet ediyor.

Fethiye coğrafyasında denizden ulaşılan birçok bakir koy yer alıyor. Yat turizmi açısından bir merkez olan Fethiye’de günlük ve haftalık çeşitli tekne turları düzenleniyor. Yüzmek ve güzel bir gün geçirmek için 12 adalar turunu tercih edebilirsiniz.

Kelebekler vadisi

Kelebekler vadisi, Kabak koyu, Cennet koyu, Gemiler adası ve Katrancı koyu gibi doğal cennetleri görebileceğiniz unutulmaz bir mavi yolculuğa da katılabilirsiniz.

Fethiye’deki Popüler Aktiviteler

Fethiye’de; yamaç paraşütü, su sporları, jeep safari, doğa yürüyüşü gibi birçok etkinlik düzenleniyor. En popüler aktivitesi yamaç paraşütü, Fethiye’nin eteğine kurulduğu Babadağ’ı başlama noktası alarak harika manzarasıyla ayağınızı tam anlamıyla yerden kesiyor. Çalış kumsalında; yelkencilik, su kayağı, su kızağı, rüzgar kayağı gibi su sporlarını yapabilirsiniz. Ayrıca dalış yapmak isterseniz Türkiye’deki en güzel dalış noktalarından biri olan Af Kule’yi kaçırmamalısınız. Uygun mevsimde Caretta Caretta, ahtapot gibi deniz canlılarını doğal ortamlarında gözlemleyebilirsiniz.

Fethiye’de; yamaç paraşütü

Türkiye’deki en güzel uzun mesafeli yürüyüş rotalarından olan Likya yolu doğa yürüyüşü sevenlerin ilgisini çekecektir. Serin mevsim seçer ve tercihen haftalık bir turla hareket ederseniz, tatlı bir yorgunluk karşılığında tarih ve doğanın harika uyumuna tanık olabilirsiniz.

Likya yolu