Farklı Türden Hayvanlarla Tanışacağınız Seyahatler

Dünyayı farklı bir açıdan ve daha yakından tanımaya çalışmak, adını dahi duymadığınız ilginç hayvanları görmek, gezegenin sadece insanlara ait olmadığını derinden anımsamak ve bu algıyı içselleştirebilmek için hayvanat bahçesine yapılan gezilerden daha farklı bir maceraya atılmak gerekiyor. Farklı Türden Hayvanlarla Tanışacağınız Seyahatler, sıra dışı hayvanların yaşadığı ülkelerdeki vahşi doğanın sadece belgesellerle açılan kapıları, sizler tarafından açılmayı bekliyor.

Kosta Rika, Orta Amerika

Kosta Rika, Orta Amerika

Sahip olduğu zengin biyo-çeşitlilik ile dünyanın ilk 20 ülkesi arasında yer alan Kosta Rika, 500.000’den fazla türe ev sahipliği yapıyor. Farklı türden hayvanlarla tanışacağınız seyahatler için belirleyeceğiniz rotanın kesinlikle Kosta Rika’dan geçmesi gerekiyor. Tropikal yağmur ormanları, yaprak döken ormanlar, hem Pasifik hem de Atlantik’teki kıyı şeridi, bulut ormanları ve Mangrov ormanlarındaki; memeliler, amfibiler, sürüngenler, kuşlar ve böceklerden oluşan vahşi yaşamla kaynaşan bu küçük ülkeye gelip uluyan maymunun korkunç haykırışlarını dinleyebilir, Tembel Sloth’un gülümseyen yüzünü izleyebilirsiniz.

Yellowstone Ulusal Parkı, ABD

Yellowstone Ulusal Parkı, ABD

ABD’nin Montana, Wyoming ve Idaho eyaletlerinde yer alan Yellowstone, dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğini taşıyor. Park; memeliler, kuşlar, balıklar ve sürüngenlerin yaşadığı yüzlerce farklı türle zengin bir yabani çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor. Görmek istediğiniz yaban hayvanlarının türüne bağlı olarak parkın belirli bölgelerini özellikle seçmeniz gerekiyor. Örneğin, Mammoth Bölgesi ve çevresindeki yeşil alanlarda Elk geyikleri dolaşıyor. Gün batımında, Washburn Geçidi üzerinde siyah bir ayıyı gezinirken görmek mümkün oluyor. Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar soyunu sürdürmeyi başaran bizon sürülerinin, Hayden Vadisi’nde ve çoğunlukla yol üzerlerindeki kaygısız gezinişlerini izlemek heyecan verici oluyor.

Galapagos Adaları, Ekvador, Pasifik Okyanusu

Galapagos Adaları, Ekvador, Pasifik Okyanusu

Volkanik kökenli Galápagos Adaları, ekvator’un batı kıyısından 600 mil uzakta bulunuyor. Dünya Mirası Listesi’nde bulunan adalar, Unesco tarafından canlı müze kategorisinde görülüyor ve evrim teorisinin yaşayan kanıtı olarak kabul ediliyor. Adaların ismi, birçoğu 150 yıldan fazla yaşayan Galápagos dev kaplumbağalarından geliyor. Darwin ispinozları, mavi ayaklı sümsük kuşları, hırçın ve saldırgan Fregat kuşları, albatroslar, Galápagos penguenleri, karabataklar ve daha birçok kuş türü bu adalarda yaşıyor. Deniz iguanası olarak bilinen “Galapagos ejderi” ya da “deniz kertenkelesi” dünya üzerinde sadece burada bulunuyor. Adanın doğal ortamı karada yaşayan iguanalara uygun olmadığı için bu iguanaların hayatta kalmak adına yüzmeyi öğrenmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Kenya, Doğu Afrika

Kenya, Doğu Afrika

Hint Okyanusu’na kıyısı olan Kenya, Afrika’nın doğusunda yer alıyor. Kenya inanılmaz derecede olağanüstü bir yaban hayata ev sahipliği yapıyor. Ne var ki bu durum, “Büyük Beşli” kadar popüler görünmüyor. Aslan, fil, bufalo, gergedan ve leopar bu beşliyi oluşturuyor. Zebralar, zürafalar, çitalar, çakallar, sırtlanlar, babunlar, maymunlar, ceylanlar, antiloplar, su aygırları da dahil olmak üzere Kenya’nın çevresinde çok zengin bir hayvan popülasyonu yaşıyor.