Dünyadaki Türk Restoranları

Türk mutfağının tadı yalnız biz Türklerin değil, dünyanın dört bir yanından binlerce insanın hayranlığını kazanıyor. Hem yöresel tatlar hem de geleneksel Osmanlı yemeklerinin ve kebapların yanında, modern tarifler de dünyadaki Türk restoranları menülerinde yer alıyor. Dünyanın dört bir yanında rastlayabileceğiniz Türk restoranlarının en iyilerini sizler için listeledik.

SYDNEY – EFENDY

Avustralya’nın efendisi olan Efendy Restoran, dünyaca ünlü yıldızların da uğrak yeri olarak tanınıyor. Nicole Kidman ve Kyle Minogue gibi dünya starlarının misafiri olduğu restoran, üç kez yılın spesiyal trend restoranı bir kez de alinazik ile yılın yemeği ödülüne layık görüldü. Humus, fındık lahmacun, kadayıf gibi Türk tatlarını bulabileceğiniz mekan, özel tatların yer aldığı Anatolia adlı bir kitap da çıkararak tariflerini yemek literatürüne ekledi.

LONDRA – SOFRA

İngiltere’nin en ünlü Türk restoranı olan Sofra, zengin menüsü, özel lezzetleri ve ihtimamlı servisi ile fark yaratıyor. Geleneksel lezzetleri Türk misafirperverliği ile sunan restoran, kentte birden çok şube bulunduruyor. Covent Garden, Oxford, Mayfair ve Regent Street gibi noktalarda şubesi bulunan restoran zincirinde cacık, humus, patlıcan kızartma, börek, sucuk ızgara ve baklava gibi lezzetler tadılabiliyor.

FLORIDA – AGORA 

Tripadvisor’da ‘Akdeniz mutfağı’ kategorisinde dünya ikinciliğine kadar ulaşan Agora restoranın baş aşçısı, şefi, restoran sahibinin annesi. Anne elinden çıkan tariflerin uygulandığı Agora, West Palm Beach’te yer alıyor. Beyti, İskender, kuzu güveç gibi et yemeklerini menüsünde bulunduran restoranda baklava, yaprak sarma, Türk kahvesi gibi yöresel tatlar da yer alıyor. Şimdiden eyaletin en ünlü isimlerinin gözde mekanı olan Agora’da, Türkiye’nin en tanıdık lezzetleri özel tariflerle sofralarda yer alıyor.

TOKYO – BOSPHORUSHASAN

Japonya’da bulunan Bosphorushasan, Türkiye mutfağının tatlarını Japon misafirlerine sunuyor. Kebapları ile ünlü olan restoranda fasıl ve oryantal şovlar da misafirleri eğlendiriyor. Turistlerin de uğrak yerlerinden biri haline gelen restoran, dünyanın diğer ucunda Türk eğlence geleneklerini ve yemek kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

NEW YORK – PERA

Manhattan’da yer alan Pera, yalnız Türklerin değil, Amerikalıların da yemek için tercihleri arasında popülerleşiyor. Amerikalı aşçı Jason Avery ve Türk aşçı Sezai Çelikbaş’ın imzasını taşıyan yemekler arasında Türk tatlarının yanı sıra dünya mutfağından örnekler de yer alıyor. Kebap ve balığın başrolde olduğu yemeklerin yanında alkol de içilebiliyor.

NEW YORK – ŞİP ŞAK

Türkiye hasretini dindirecek olan restoran, mantı, hünkarbeğendi, yoğurt çorbası gibi geleneksel yemeklerle tanınıyor. Yöresel malzemelerle ve en iyi kalite hedefiyle pişirilen yemekler, Amerika’nın en ünlü gazetelerinin en iyi gurmelerinin övgülerine nail oluyor. Rakı eşliğinde çilingir sofralarının kurulabileceği mekan, iyi yemek yemek isteyenlerin seçimi olarak tanınıyor.

VİYANA – KENT

Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da misafirleri arasında yer aldığı Kent restoran, Türkiye’ye has yemekleri ile damak çatlatıyor. Trabzon pidesi spesiyali olan mekan, lahana sarmasından dönere, imambayıldıdan kuru fasulyeye kadar birçok lezzeti mutfağında hazırlıyor. Yüzde sekseni Avusturyalı olan misafirlerin yanında turistler de restoranı sıklıkla tercih ediyor. Viyana’da yer alan Kent restoran, Trabzonlu işletmecileri sayesinde özellikle Karadeniz mutfağının sevilen yemeklerine menüsünde yer açıyor.

PARİS – SİZİN

Fransa Paris’te yer alan Sizin restoran ızgaraları ile tanınıyor. Türk yoğurdunun serviste yer aldığı restoranda mantı gibi özel tatlar da yenebiliyor. Fransız yemeklerinin de bulunduğu restoranda hem Türk hem de Fransa mutfağının gözde yemeklerini yiyebilir, lezzete doyabilirsiniz. Oldukça yoğun talep gören Sizin Restoran’a gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor.