İstanbul’u Yeniden Keşfetmeye Hazır mısınız? İstanbul, son yıllarda popülerleşen semtleri, trend mekanları ile her geçen gün yeni bir keşif vadediyor. Kenarda köşede kalan hazineleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan şehir, Balat, Cihangir, Karaköy, Yeldeğirmeni, Moda, Arnavutköy, Kuzguncuk gibi çehresi değişen semtleri ile yeniden ziyaret edilmeyi bekliyor.

Balat Sokaklarında Tarihe Yolculuk 

İstanbul’un renkli binaları, otantik mimarisi, tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken semtlerinden olan Balat, son yıllarda dizi setlerinin uğrak yeri olarak tanınıyor. Mahalle dokusunu koruması ile birçok İstanbul semtinden ayrılan Balat’ın popülerliği kafeleri ile artıyor. Tarihi ve turistik yerleri özel turlarla gezilebilen Balat, fotoğraf meraklılarının da gözdesi olarak biliniyor. Mültecilerle dayanışma derneklerinin de yer aldığı ve sosyal yardımlaşma için birçok etkinliğin yapıldığı Balat’ta, sokaklarda kaybolabilir, antikacılarda açık arttırmalara katılarak çok uygun fiyatlara eşyalar satın alabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz Balat sokaklarında, Ferruh Kethuda Camii, Surp Hreşdegabet Gregoryan Kilisesi ile Ayios Strati Ortodoks Kilisesi, Çana, Ahrida ve Yanbol sinagoglarını gezebilir, Haliç manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Birçok coffee shop’un yer aldığı muhitte dünya kahvelerini tadarak dinlenebilir, Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’nde tiyatro oyunları izleyebilirsiniz.

Cihangir’in Kedileri ve Kahveleri Meşhur

İstanbul’un kenar mahallelerinden biriyken zamanla sinema ve tiyatrocuların uğrak yeri olan Cihangir, Beyoğlu’nun alternatif eğlence mekanlarını bulunduruyor. Her sokağında cafelerin yer aldığı muhitte, özgün lezzetler tatmak mümkün oluyor. Hem bistro tarzında mekanların, hem coffee shopların hem de gece eğlence kulüplerinin yer aldığı Cihangir’in yokuşları üzerinde vintage giyim mağazalarına, antikacılara ve tiyatrolara rastlamak da mümkün. 24 saat canlı olan Cihangir sokaklarında kaybolarak bölgenin tadını çıkarabilir, muhitte bolca bulunan kedilere adres sorabilirsiniz.

Karaköy Gece Kulüpleri ve Nargilecileri ile Sizi Karşılıyor

Geçtiğimiz yıllarda gece kulüplerinin hızla artışı ile trend kazanan Karaköy, bugünlerde yavaş yavaş nargile cafelerle anılmaya başlıyor. Martı projesi çerçevesinde Tophane’den taşınan nargileciler Karaköy’ü mesken edinerek gece kulüplerinin yerini almaya başlarken, Karaköy sokakları günün her saati eğlence vaat etmeye devam ediyor. Sokakları graffitilerle süslü olan Karaköy’de bol bol fotoğraf çekebilir, cafelerde vakit geçirebilirsiniz. Yol üzerinde yer alan Galata Rum Okulu ve İstanbul Modern’deki sergileri gezerek, yerel kahve dükkanlarında soluklanabilirsiniz.

Arnavutköy Barları Şehrin Yeni Buluşma Noktası

Arnavut kaldırımları, eski evleri ve köşkleri ile meşhur olan İstanbul Arnavutköy gece çehresini değiştiriyor. Sahil boyunca yan yana sıralanan bilindik lüks balıkçıların komşuları bugünlerde gece kulüpleri oluyor. Karaköy’den taşınan gece kulüpleri şimdilerde Arnavutköy’de misafirlerini ağırlıyor. Bangır bangır pop müzik çalan eğlence kulüplerinin yanında soluklanılabilecek chilling adreslerinin de bulunduğu Arnavutköy’de her tarzda eğlence için uygun mekan yer alıyor. Kapı önünde kuyrukların oluştuğu Arnavutköy’de eğlenen ünlü isimleri de görmeniz mümkün.

Yeldeğirmeni Cafeleri Bohem Yaşam Tarzını Betimliyor

Anadolu yakasını başkenti Kadıköy’ün huzur mahallesi Yeldeğirmeni, değişen yüzü ile bohem yaşam tarzını betimliyor. Küçük cafeleri, mahalle havası, atölyeleri ve küçük kültür merkezleri ile trend artıran Yeldeğirmeni, Cihangir’in 10 yıl önceki haline benzetiliyor. Cihangir kadar popüler olmayan, Anadolu yakasının huzurunu ve sakinliğini kaybetmeyen Yeldeğirmeni mahallesi, sakin sakin muhabbet ederken güzel bir içecekle günü geçirmek isteyenlerin seçimi oluyor. Genellikle gündüz tercih edilen bölge, alternatif müziğin yeni tanınan isimlerinin akustik konserleri ile akşam saatlerinde mekanlara hayat veriyor. Yeldeğirmeni’nde ilginç duvar resimlerine rastlamak da mümkün.

Moda Kendi Kültürünü Yaşatıyor

Telefon çekmeyen çay bahçeleri ile zaruri huzur sunan Moda, eski sakinliğini korumasa da dört mevsim ilgi uyandırmaya devam ediyor. Kahve dükkanları, tiyatroları ve vegan cafeleri ile dikkat çeken Moda bölgesi, günün yorgunluğunu atmak isteyen Kadıköylülere alternatif eğlenceler vadediyor. Rock barları, pubları ve drink barları ile kendi kültürünü var eden Moda, yaz aylarında ise uzanıp dinlenilen çimleri ile tercih ediliyor.

Kuzguncuk Sokaklarında Huzur Var

Üsküdar ile Beylerbeyi arasında yer alan Kuzguncuk, bölgenin nefes alınacak alanını oluşturuyor. Küçük evleri, eski mimarisi, merkezinde yer alan kilisesi ve bostanı ile dikkat çeken Kuzguncuk, dizilerle tanınan sokaklarıyla her geçen gün daha da popülerleşiyor. İstanbul ‘un keşif rotalarında yer edinen Kuzguncuk’ta sanat merkezleri de yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Bölgede küçük atölyelere katılabilir ve etkinlikler de eğlenebilirsiniz.