Suyun üstünde olmak, su altındaki bambaşka ve gizemli dünyanın kapılarını aralamaz ve bu yüzden bazıları için yüzmek yetmez. Karada yer alan sayısız doğal güzelliğe şahit olmak için adım adım gezmeye hazır olanlar gibi suyun altındaki dünya için de kulaç kulaç dalmaya hazır olan dalgıçlar var. İşte, siz de onlardan biriyseniz “Su Altı Dünyası’nın Hayranlık Uyandıran Canlılarını Görebileceğiniz Eşsiz Dalış Noktaları listemizden gideceğiniz yeri seçip hemen yola çıkabilirsiniz.

Su altı dünyasını tanımak için belgeseller size yetmiyorsa, dalış yapmak sizin için tutku haline gelmişse, seçtiğimiz destinasyonlar kesinlikle ilgininizi çekecek!

Büyük Set Resifi – Avustralya

Kangurularıyla ünlü olan Avustralya’daki Büyük Set Resifi, “Kayıp Balık Nemo” adındaki tatlı animasyonla daha da ünlendi. Ancak ne filmler ne de belgeseller etkileyiciliğini anlatmaya yetmez. Queensland’de bulunan Büyük Set Resifi hem güzelliği hem de resif sayısı bakımından sahip olduğu zenginliği ile sizi büyüleyecek. Büyük Set Resifi, 2900’e yakın mercan resifinin yanı sıra 93.000 canlıya ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında 2000 balık, 400 mercan ve 4000 farklı yumuşakça türü bulunuyor.

Cocos Adası – Kosta Rika

Kosta Rika, dalış malzemeleri olmadan seyahate çıkmayan tutkunlar için en popüler destinasyonlardan biri. 123 çeşit balık türü arasında yüzerken 35 farklı mercan çeşidinin de güzelliğine şahit olabilirsiniz. Cocos Adası ise Kosta Rika’nın Pasifik Okyanusu kıyılarından 550 km mesafede bulunuyor. Okyanus sularında dalış yapacağınız adanın derinliklerinde, beyaz uçlu ve çekiç başlı köpek balıklarıyla karşılaşabilirsiniz.

Galapagos Adaları – Ekvator

Soğuk suyu sorun etmeyecekseniz Galapagos Adaları’nın nadir bulunan su altı canlılarını görebilirsiniz. Mercanların renkli ve büyülü güzellikleriyle pek fazla bezendiğini söyleyemeyiz. Ancak Ekvator ve Güney Amerika’dan gelen akıntıların kesişme noktası olmasından ötürü canlı çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu bölgelerden biridir. Bu yüzden mercanlar az olsa da deniz aslanları, deniz iguanaları, çekiç köpek balıkları, manta sürüleri ve balinalarla zengin su altı dünyasını görebilirsiniz.

Kızıl Deniz – Mısır

Dünyadaki birçok dalış noktası arasında sadece güzelliği ile değil, çok daha ucuz olmasıyla da dikkat çekiyor. Sina Yarımadası’ndaki Peninsula bölgesi, tropikal mercan resiflerinin de cenneti sayılıyor. Renkleri ve güzellikleriyle mercanlar sizi büyülerken, görebileceğiniz 1000’nin üzerinde farklı çeşit balık da size kocaman bir akvaryumun içine dalmışsınız hissini verecek.

Baa Atoll – Mal

Biyoçeşitliliğin en fazla olduğu destinasyonlardan biri de Maldivler. Burada 70’ten fazla renkli mercan resifi ve 3000’nin üzerinde farklı balık türü yaşıyor. Plankton sürüleriyle de karşılaşabileceğiniz Maldivler’de dalış yapmayı heyecan verici kılan en önemli unsur ise Balinaköpekbalıkları. Nesilleri tehlike altında olan balinaköpekbalıkları planktonlarla beslenmek için su yüzeyine yaklaştığında onları görebilirsiniz. Ayrıca, Maldivler’de mantaların güzelliğine de şahitlik edebilirsiniz.

Silfra Çatlağı – İzlanda

Su altı güzelliklerinin sadece su altı canlılarından ibaret olduğunu düşünmeyin. İki kıta arasında dalış yapmak fikri de oldukça çekici değil mi? İzlanda’nın Thingvellier Doğa Parkı’nda bulunan Silfra Çatlağı size bu deneyimi sunuyor. Amerika ve Avrasya kıtaları arasında bulunan bu çatlağa, buzulların eriyik suları lav tabaklarından filtrelenerek ulaşıyor. Bu yüzden su hem çok berrak hem de çok soğuk oluyor. Ancak, uzun görüş mesafesine sahip bu dalış deneyimi, göreceğiniz doğa harikası ile size soğuğu unutturabilir.

Ambergris Caye – Belize

Orta Amerika’da bulunan bu ülkede dalış yapmak için oldukça fazla sebebiniz var. Su altı çeşitliliği açısından doyurucu bir manzarayı size sunacak olan Ambergis Caye, aynı zamanda, dünyanın en büyük ikinci resif alanıdır. Ambergis Caye, çok sayıda egzotik balık türüne de ev sahipliği yapıyor. Yalnızca Ambergis Caye deneyimi ile sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Belize’de dalış yapmak için “Mavi Çukur” da bulunuyor. Ancak, hemen söyleyelim; 350 feet derinliğe sahip olan bu “Mavi Çukur” profesyoneller için uygun bir nokta.

Su altının sayısız zenginliğine şahitlik etmek ve unutulmaz deneyimler yaşamak için dalış ekipmanlarınızı da alıp hemen yola çıkın!