2019 Resmi Tatiller

Yeni yılın tatil rotasını şimdiden oluşturmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu hiç kuşkusuz ki, 2019 Resmi Tatiller. Yeni yılda, yılbaşı tatili ile başlayan resmi tatiller, 29 Ekim tatili ile son bulacak ve tatil severler bu sene toplamda 11 iş günü tatil yapacak! Hafta sonu tatilleri ise toplamda 104 gün.

Nasıl Bir Tatil Hayal Ediyorsunuz?

Resmi tatiller; dini, milli ve kültürel öneme sahip günlerin devlet otoriteleri tarafından tatil ilan edildiği ve hepimizin dört gözle beklediği günler. İtiraf edelim; her yeni yılın başında, o yıl kaç gün resmi tatil ilan edileceği merak konumuz oluyor. Deniz, kum, güneş ile dolu sıcak bir yaz tatili için erken rezervasyon yaptırmak, bembeyaz bir kayak tatiline çıkmak ya da yıllık izin tarihlerini ayarlamak isteyen milyonlarca çalışan ve öğrenci yeni yılın resmi tatil günlerini büyük bir merakla bekliyor. Özellikle ramazan ve kurban bayramlarının hafta sonları ile birleştirilip birleştirilmeyeceği, bayram tatilinin kaç gün olacağı herkesin tatil planında büyük önem taşıyor.

İlk Resmî Tatil 1 Ocak Salı Günü Yapılacak

2019 resmi tatiller açısından oldukça cömert bir yıl. 31 Aralık Pazartesi gecesi karşılayacağımız yeni yılın ilk gününü yani 1 Ocak Salı’yı senenin ilk tatil günü olarak ajandanıza ekleyin. Eğer 31 Aralık Pazartesi günü için izin alabilirseniz, tatile cuma gününden çıkabilir ve 4 günlük bir seyahat planlayabilirsiniz. Yeni yıl tatilinin ardından ilk resmi tatil 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olacak. Tıpkı yıl başında olduğu gibi salı gününe gelen 23 Nisan’da da tatilini pazartesi günü ile bağlayabilenler, yeni haftaya 4 günlük bir tatil ile başlayabilir. Ardından 1 Mayıs İşçi Bayramı, Emek ve Dayanışma günü geliyor. Çarşamba günü kutlanacak bu gün, çalışanlar ve öğrenciler için 2019 yılının 3. resmi tatili. 2019 yılının hafta içine denk gelmeyen ilk resmi tatili ise Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile anacağımız spor bayramımız 19 Mayıs Pazar günü kutlanacak.

Ramazan Bayramı’nda 9 Günlük Tatil Bekleniyor

Başta çalışan ve öğrenciler olmak üzere herkesin merakla beklediği Ramazan Bayramı ise 4 Haziran Salı günü bayram arifesi ile başlayacak. Takip eden hafta sonu ile birlikte çarşambadan pazara bayram tatili 5 gün. Ancak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, 4 Haziran Salı günü ile öncesindeki pazartesi gününü de tatile dahil ederek, Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olarak ilan edilmesi söz konusu olabilir. Görünen o ki haziran ayı tatil ile başlayacak ve aksi bir durum olmadıkça hem turizmi hem ekonomiyi canlandırmak amacıyla bu bayram 9 gün olarak kutlanacak. Uzun bayram tatilinin ardından temmuz ayında da resmi tatiller devam edecek. Bu yıl 3. kez kutlanacak olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü pazartesi gününe denk geliyor. Demokrasi Bayramı hafta sonuyla birleşince temmuz ayında da 3 günlük bir tatil yapılabilecek.

Kurban Bayramı Tatili de Uzatılabilir

Hafta sonuna denk gelen bir başka resmi tatil ise Kurban Bayramı. 2019 yılında Kurban Bayramı 11 Ağustos Pazar günü başlayacak, 14 Ağustos Çarşamba günü ise son bulacak. 15 ve 16 Ağustos tarihlerinde izin almayı başarabilenler yine 9 günlük uzun bir tatil yapabilecek. Perşembe ve cumayı birleştiremeyenler ise hafta içi 3 günlük tatil ile yetinecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı da haftanın son gününe denk gelerek tatilcileri sevindiriyor. 30 Ağustos Cuma günkü resmi tatilin ardından cumartesi ve pazarla birlikte işçi ve öğrenciler bir kez daha 3 günlük tatil yapacak. 2019 yılının son resmi tatili ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda olacak. Salı gününe denk gelen Cumhuriyet Bayramı Pazartesi izin alarak hafta sonu ile birleştirebilenler için yılın 4 günlük son tatili olacak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin