Seyahat etmeyi seven gezgin ruhlu bir kişiliğiniz varsa bu yazı tam da size göre! Uzun otomobil yolculukları için hayat kurtaracak ipuçları sayesinde seyahatlerinizi daha zevkli ve daha konforlu hale getirebilirsiniz. Gezmenin en zorlu yanlarından biri, gideceğiniz noktaya ulaşmak için geçirdiğiniz sürede yaşadığınız can sıkıcı zamanlar olabilir. Yolculuklarınızı arabayla gerçekleştiren biriyseniz, sıkı bir müzik listesi yaparak işe koyulabilirsiniz. Sizi daha mutlu hissettirecek ve eğlendirecek enerji dolu müzikler seçerek, yol boyu dikkatinizi üst düzeyde tutup pozitif düşüncelerle seyahat edebilirsiniz. Yolculuklarınızı yalnız yapmayı sevmeyen ve yanında bir arkadaşı ile farklı diyarlara açılan kişiler için ortak çalma listesi de yapılabilir. Farklı müzik kültürlerine sahip iki arkadaşsanız, yapacağınız keyifli harmanlarla kilometreleri eritmeye başlayabilirsiniz.

otomobil-yolculuk

Bakım ve Kontrolleri İhmal Etmeyin

Yol boyunca sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmek ve arabanızdan tam performans alabilmek için tüm bakımların yapılmış olduğundan emin olmalısınız. İyi tanımadığınız bir bölgede yolda kalıp zaman kaybetmemek için bakım ve kontrollerinizi ihmal etmemeniz, yolculuğunuzu daha konforlu hale getirecektir. Teknik bakımların yanı sıra araçla seyahat etmeyi planladığınız bölgeye bağlı olarak gerekli belgelere sahip olup olmadığınızı kontrol etmeyi unutmamalısınız. Özellikle ülke dışındaki yerlerde ehliyetinizin geçip geçmediğini ya da o ülke kurallarına göre ne gibi şartlara uymanız gerektiğini gözden geçirmeniz keyifli bir tatil yapabilmeniz ve yeni yerleri rahatça keşfedebilmeniz için olmazsa olmazlar arasındadır.

Klima Kontrolü

Arabanın klima sistemine son bir kez daha göz atmanız da yol boyunca konforu etkileyebilecek sorunları önceden tespit edebilmenizi sağlar. Isıtma ve soğutma özelliklerinin verimli bir şekilde çalışmasıyla beraber tüm yol boyunca ideal bir ısı seviyesini yakalamanız kolaylaşır. 

İhtiyaçlarınızı Tekrar Gözden Geçirin

Seyahatinizden önce hem kendi ihtiyaçlarınız hem de otomobilin gereksinimleri için bir liste hazırlayıp eksik noktaları daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. Yol bütçenizi planlayarak hangi noktada hangi ürün için ne kadar ücret harcayacağınızı belirleyip, bu plana sadık kalarak paranızı kolayca yönetebilirsiniz.

Kullanışlı Mini Buzdolabı

Yolculuk süresince sıvı içecek ihtiyacınıza ek olarak enerji verici ve tok tutan katı gıdalara rahatça ulaşabilmeniz için de arabanızda mini buzdolabına yer verebilirsiniz. Seyahat buzluğu yardımıyla sıcak mevsimlerde serinlemeniz daha kolay bir hal alır. İçecekleri buz aracılığıyla daha soğuk bir duruma getirebilmeniz kolaylaşır. Arabanın yaşayabileceği olası sorunlara önceden hazırlıklı olmak için yedek lastik bulundurabilirsiniz. Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda lastik patlaması ya da lastikte hava kaybı gibi tehlikeli durumlara önceden hazırlıklı olarak sorunsuz ve planlarınıza uygun bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kitabınızı ve Haritanızı Yanınızdan Eksik Etmeyin

Eğer birden fazla kişiyle seyahat edecekseniz, araba kullanmadığınız zamanlarda kitap okuyarak vaktinizi verimli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Buna ek olarak şehir ve bölge haritaları aracılığıyla seyahat edeceğiniz noktadaki yolları, gezilecek yerleri bilgilendirici yazılar eşliğinde tanıyabilirsiniz. Kılavuz niteliği taşıyan bu tip haritaların kaliteli baskıları ve katlanabilir olma özellikleri kolay kullanım olanağı yaratır.

Günlük Su Gereksiniminizi Karşılayın

Plastik ya da güçlendirilmiş cam ile üretilmiş su şişelerini arabada bulundurarak günlük su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eğer yurt dışına yolculuk edecekseniz, gideceğiniz ülkenin dilindeki bir sözlük aracılığıyla işlerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Uzun saatler süren yolculuklarda kendinizi daha rahat hissedebilmek için bol ve pamuklu giysiler tercih etmeniz sizi daha rahat hissettirecektir. Buna benzer şekilde spor ayakkabılar giyerek yürüyüşlerinizi de daha konforlu ve zevkli hale getirebilirsiniz. Uzun yolculuklara başlamadan önce geçeceğiniz bölgelerdeki hava durumu şartlarını göz önüne alarak hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin