Çıkabilecek yüksek masraflar nedeniyle tatil planlarınızı sürekli olarak rafa mı kaldırıyorsunuz? Planlarınızı ertelemeyin! Çünkü tatil yapmak, her zaman çok para harcamak demek değildir. Düşük bütçeyle tatil yapmak için ipuçları arayışı içindeyseniz, aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.


Sakin Dönemleri Takibe Alın

Tatil mevsimi diye bir tanım vardır. Tatil denildiğinde genelde akıllara yaz mevsimi gelse de bu tanım, tatil bölgesine göre değişim gösterir. Örneğin bir kayak merkezinde tatil mevsimi daha çok kış zamanları için geçerlidir. Bütçenizi çok zorlamayacak bir tatil planı yapmayı düşünüyorsanız, herkesin tatile gitmek için hemfikir olduğu bir zaman diliminde yola çıkmamanızda fayda var. Çünkü bu zaman dilimi, zaten yoğun bir ziyaretçi kitlesi tarafından tercih edileceği için, özellikle oteller fiyat politikalarında indirimlere gitmeyecektir. Otel işletmecileri ve tatil merkezleri daha az ziyaretçinin geldiği zamanlarda oldukça ekonomik fiyatlar sunar. Bu dönemleri takibe alarak tatil planınızı buna göre yapabilirsiniz.


Erken Davranın!

‘’Erken kalkan yol alır.’’ atasözünün değerini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Tıpkı havaalanı şirketlerinin yaptığı gibi tatil merkezleri ve oteller de erken rezervasyonlarda özel indirimlere gitmektedir. Bu da size ekonomik bir tatilin kapısını açar. Biletinizi aylar öncesinden alırsanız, ek masrafla uğraşmadan rahat bir tatilin tadını çıkartabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yaz tatili için rezervasyon yaptırmak, sizin için oldukça kârlı olacaktır.


Turları Unutmayın


Yurt içine ve yurt dışına düzenlenen turlara katılarak, oldukça ekonomik bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik turların rotasyonu birçok farklı yeri içine alır. Bu sayede bir adet gidiş-dönüş biletinizle hızlı ve keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Elbette bu turlarda, bireysel olarak gerçekleştirdiğiniz yolculuklarda olduğu gibi dilediğiniz yere dilediğiniz zaman gitmeniz mümkün olmayabilir. Ancak bazı turlar, çeşitli saatlerde ve günlerde yolcuları serbest bırakır. Tur programlarını dikkatle inceleyerek size uygun, bütçenizi zorlamayacak kısa süreli bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.


Konaklama Alternatiflerini Değerlendirin

Tatilinizi mutlaka bir otelde ya da lüks bir tatil merkezinde geçirmek zorunda değilsiniz. Lüks oteller sizlere birçok farklı hizmeti sunar fakat bu işletmeler bir o kadar da pahalıdır. Bu nedenle daha makul ücretlere sahip olan yarım pansiyon otellerde veya minimal kamp alanlarında konaklamayı tercih edebilirsiniz. Böyle bir yol belirlemeniz, sizlere farklı bir tatil deneyimi de sunacaktır. Küçük tatil köylerinde yer alan pansiyonlar, oldukça uygun oda fiyatlarına sahiptir. Bu tip pansiyonlar bütçenizi çok zorlamayacaktır, tatilinizin ekonomisini dert etmeden hemen bavulunuzu alıp yola çıkabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin belirli noktalarında yer alan kamp alanları da alternatif bir tatil deneyimi vadeder.

Tatildeki Harcamalarınıza Dikkat Edin

Ekonomik bir tatil için yol ve otel masrafları dışında tatil günleri içindeki harcamalarınıza da bir o kadar dikkat etmeniz gerekir. Günlük gıda masraflarından kısmak bunun yollarından biridir. Çoğunlukla dikkate alınmasa da tatil sırasında en büyük masraflar, yiyecek ve içecek giderlerinden oluşur. Bu nedenle pahalı restoranlar yerine daha makul ücretli lokantalara yönelebilirsiniz. Ayrıca marketlerden hazır ürünler satın alarak, gıda masrafınızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz.Ekonomik Şehirleri Tercih Edin

Özellikle yurt dışı tatili için dünyaca ünlü büyük metropollere gitmek yerine ekonomik olarak sizi zorlamayacak daha uygun fiyatlı şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Örneğin Balkan ülkeleri, diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha bütçe dostudur. Aynı şekilde Türkiye’ye coğrafi olarak yakın konumda olan çoğu ülke, en azından uçak bileti ücreti bakımından ekonomik bir tercih olacaktır. Bükreş, Atina, Saraybosna, Üsküp, Tiflis, Tiran gibi şehirler, bütçeyi sarsmayacak bir yurt dışı tatili için uygun olacaktır.YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin