Yurt dışı tatillerinin öncesinde iyi bir planlama yapmak büyük önem taşıyor. Tatilinizi en iyi şekilde geçirmek için seyahate çıkmadan önce araştırmanız gereken en önemli noktaları yazımızda bulabilirsiniz.

Yolda Kalmayın!

Her şehrin kendine has bir ulaşım ağı oluyor. Bazı şehirlerde özellikle de büyük metropollerde ulaşım ağlarına hakim olmamak zaman kaybetmenize ve hatta kaybolmanıza sebep olabilir. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce şehirdeki ulaşım alternatiflerini iyice öğrenmelisiniz. İlk olarak hava alanından kalacağınız yere ne şekilde gideceğinizi, eğer toplu taşımayı kullanacaksanız, biletlerin hava alanında satılıp satılmadığını araştırmalısınız. Bazı şehirlerde, günlük ya da haftalık toplu taşıma biletleri daha uygun fiyatlara satılıyor. Yolculuğa çıkmadan önce bu biletleri araştırarak, tatil bütçenizde tasarruf yapabilirsiniz..

yurt dışında yolda kalmayın

Nakite Sıkışmayın!

Başka bir ülkede tatile çıkarken o ülkedeki finansal düzenlemelere hakim olmak çok önemli oluyor. Gittiğiniz yerde nakit sıkıntısı gibi keyif kaçırıcı durumlar yaşamamak için tatil öncesinden ödevinizi yapmalısınız. İlk olarak gideceğiniz yerdeki döviz bürolarının faiz ya da işlem ücreti alıp almadığını öğrenin, eğer böyle bir uygulama varsa paranızı Türkiye’de dövize çevirerek tatile çıkmanız daha hesaplı olacaktır. Gittiğiniz yerdeki kredi kartı düzenlemelerini de önceden araştırmalısınız. Bazı ülkelerde kredi kartı sadece büyük mağazalarda kullanılıyor, eğer böyle bir şehre seyahat ederseniz üzerinizde yeterli nakit olduğundan emin olmalısınız yoksa yemek yiyecek bir restoran bile bulamayabilirsiniz.

Yanlış Yerlere Gitmeyin!

Seyahat destinasyonuna karar verdikten hemen sonra, bu şehir hakkında okumaya başlayın. Rehber kitaplardan, bloglardan, Wikitravel gibi açık kaynaklı platformlardan yararlanabilirsiniz. Bu tarz yazılardan şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerini öğrenebileceğiniz gibi, tehlikeli yerlerini de öğrenebilirsiniz. Günümüzde neredeyse her şehirde, turistlerin gitmesinin tavsiye edilmediği bölgeler bulunuyor, bu bölgeleri önceden bilmeniz tatilinizde tatsız sürprizler yaşamanızı engelleyecektir.

yurt dışında kaybolmayın

Pratik Bilgileri Es Geçmeyin!

İlk kez gideceğiniz bir ülkede ya da şehirde acil durum prosedürlerini, hastanelerin, kolluk kuvvetinin acil yardım numaralarını bilmeniz büyük önem taşıyor. Tatile çıkmadan önce bu numaraları İnternet’ten bulun ve yanınızda taşıyacağınız bir ajandaya ya da cep telefonunuza not edin. Ayrıca bölgedeki Türk Konsolosluğu’nun da telefon ve adresini üzerinizde taşıyın, pasaportunuzu kaybetmeniz gibi acil durumlarda bu bilgiler çok işinize yarayabilir. Gideceğiniz şehirde musluktan su içilip içilmediğini de önceden öğrenmelisiniz. Özellikle Avrupa’da çoğu ülkede musluk suyu içilebiliyor fakat bazı şehirlerin musluk suyundan salgın hastalıklar kapabilirsiniz.

Güzel ve unutulmaz bir yurt dışı deneyimi yaşamak için, uçak bileti ve otel rezervasyonu yapmak yeterli olmuyor. Her anını gülümseyerek hatırlayacağınız bir tatil için önceden ufak bir araştırma yaparak olası tatsız sürprizlerden kaçınabilir, tatilinizin unutulmaz olmasını sağlayabilirsiniz.