Bu yazımızda Türkiye’de yapılan ve insanlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan festivalleri derledik. Keyifli okumalar.

Datça Badem Çiçeği Festivali

7-9 Şubat 2020 tarihlerinde Datça’da düzenlenecek olan Badem Çiçeği Festivali ile insanlar bahara hoş geldin diyor. Baharın gelişi ile Datça mükemmel bir manzaraya bürünüyor. Her tarafta çiçekler açmaya başlıyor. Özellikle de badem çiçekleri ve papatyaların bir araya gelip oluşturduğu görüntü görülmeye değer…

Badem çiçekleri baharın müjdeci olarak bilinir. Hava ılınmaya başladığı an direk açmaya başlarlar. Çok erkenci olsalar da zamanla her yeri etkisi altına alarak kar yağmış gibi bir görüntü oluştururlar. Hatta bu görüntü birçok sanatçıya ilham vermiştir. Örnek verecek olursak; Van Gogh, Badem ağacı tablosunda bu görüntüyü resmetmiştir…

3 gün sürecek bu festivalde Datça’nın yöresel lezzetlerini tatmakla kalmayacak hem de birbirinden güzel etkinliklere katılarak k eyifli vakit geçirebileceksiniz. Merkezde oluşturulan Festival Panayır Alanında başta badem ürünleri olmak üzere yöresel yemeklere kadar çeşitli şeyler satışa sunulacaktır. O yöreye özel el yapımı takı veya hediyelik eşyalar da stantlardaki yerlerini alacaklardır.

Bunlar dışında yöreye özel dans gösterileri sergilenecek ve farklı şehirlerden bu festivale katılan ziyaretçilere söyleşiler, sergiler, halk oyunları çocuk etkinlikleri ve fotoğraf yarışmaları gibi zengin içerikler sunulacaktır. Festivale katılmak için Datça otelleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

9-12 Nisan 2020 günlerinde 11.’si gerçekleştirilecek olan, gelenekselleşmiş Alaçatı Ot Festivali son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlamıştır. Çeşme belediyesinin düzenlediği bu festivalin amacı Ege mutfağının kaybolmaya başlayan tatlarını insanlara tanıtıp tattırarak onları kaybolmaktan kurtarmaktır.

Her sene farklı bir temayla gündeme gelen festivalin bu seneki teması pazı olarak belirlenmiştir. 4 gün boyunca sürecek olan bu festivalde sokaklarda kurulan stantlarda, restoranlarda ve meyhanelerde yerli kadınlar pazı otunu kullanarak Ege’nin geleneksel yemeklerini ziyaretçilerine sunacaktır. Rengarenk tezgahların kurulduğu ve birbirinden farklı yarışmaların yapıldığı festivale farklı şehirden de oldukça katılım oluyor ve festivalin son gününde Alaçatı amfi tiyatrosunda yapılan yarışmalarda festival son buluyor. Alaçatı otelleri arasında rezervasyon gerçekleştirerek ot festivalinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bodrum Acı Ot Festivali

Bu sene 8-10 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan Bodrum Acı Ot Festivali Ortakentte olacaktır. Bu festivalde yöreye özgü acı otlar, turp otu, ada ve tilkişen marulu gibi otlar ve bunlarla hazırlanan yemekleri tatma fırsatı elde edebilirsiniz. Bu yemeklerden bazıları; lokum pilavı, çetimek pidesi  ve sakızdırık köftesi’dir.

Turizm açısından Bodrum’a büyük katkı sağlayan festival her sene coşkuyla karşılanır. Bodrum otelleri de bu festivale gelen ziyaretçilere muhteşem Ege lezzetleriyle hizmet verir.

Bunların yanı sıra atölyeler, konserler, gösteriler ve sokak performansları da sergilenerek insanların keyifli vakit geçirmesi sağlanır.

Ayrıca, Bodrum yarımadasında festival gününe özel yerli üreticilerin ürettiği sütlerden, peynirlerden ve zeytinyağlarından kolayca elde edebilirsiniz.

Adana Portakal Çiçeği Festivali

3-7 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Adana Portakal Çiçeği Festivali ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Her sene olduğu gibi gelenekleşen kostümlü kortejli geçiş töreni ile festival başlıyor. İnsanlar portakal ağaçlarının çiçek açtığı ve mis gibi koktuğu bir yerde vakit geçiriyorlar. Aynı zamanda birçok ünlü katılımcı, blogger ve gazeteci de bu festivalde yer alıyor. Adana otelleri de bu dönemde kam kapasiteyle hizmet vermeye devam ediyor.

Festivalde, Açıkhava dans ve spor gösterileri, söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk koşusu, kostümlü koşu ve Anne-Baba-Çocuk Koşusu, Moda Tasarım Yarışması, Santranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri ve daha bir sürü etkinlik yer alıyor.

Bu organizasyon sayesinde insanlar dostça bir havaya bürünüyor ve eğlenceli vakitler geçiriyorlar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin