Teknolojide ki gelişmeleri ile ön plana çıkan Japonya, değişik icatları, köklü geçmişi, gelişmiş ekonomisi ve doğal güzellikleri ile bilinir. Başkenti Tokyo’da 30 milyonun üstünde insan yaşar ve eğitim seviyesi oldukça yüksek bir şehir olarak bilinir. Zamanla dünyanın en ilginç ülkelerinden biri haline gelmiş ve bir sürü konuda insanları kendine hayran bırakmıştır. Bunların başında; kimono adı verilen geleneksel kıyafetlerinin, dünyaca ünlenmiş çiçek süsleme sanatının ve milli yiyecekleri olan suşi’nin etkisi büyüktür.

Eğer Japonya’daysanız etrafınızda sıkça tapınak veya oraya özgü dini semboller görmeniz mümkün. Çünkü; Japonlar geleneklerine ve dinlerine oldukça bağlı bir toplumdur.

Japonya’nın teknoloji ve icatları konusunda geliştiğini söylemiştik. Şimdi insanların ‘yok artık’ dediği bir şeyden bahsetmek istiyoruz. ‘Bu kadarı da pes ‘dedirtti insanlara. Tokyo’da İnsanların hizmetine sunulan ‘robot otel’ kısa sürede büyük ilgi gördü. Bu otelde insanlar tatil yaparken robotlar onlara hizmet ediyor. Resepsiyondan çalışandan aşçısına kadar hepsi robot! Öyle değişik bir sistem kurulmuş ki görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Tokyo’da yer alan Henn na otelden içeri girdiğinizde resepsiyonda sizi bir erkek bir kadın robot karşılıyor. Sırayla sizi çağırıp kayıt işlemlerinizi yapıyorlar. Pasaportunuzu alıyor ve size talimatlar vererek işlemleri hallediyorlar. İlk görenler için çok şaşırtıcı olsa da oldukça güzel bir sistem oturdukları için hiçbir sorun çıkmamaktadır. İşleminiz bittikten sonra size selam verip uğurluyorlar. Resepsiyonda bulunan akvaryumların içindeki balıkların bile hepsi robot!

Oteldeki bir tuhaf şey ise; yemek pişirmek veya çamaşır yıkamak için kimsenin görevli olmaması.  Otelin restoranı otomatlardan oluşuyor ve kimseyle iletişim kurmadan buradan ihtiyacınızı kolay bir şekilde görebiliyorsunuz. Yemek ihtiyacınızı otomatlar sağlarken çamaşır derdine de yine otomatlar yardım eli uzatıyor. Böylece, kolay bir şekilde işiniz görüşmüş oluyor.

Otel odalarının kapıları yüz tanıma sistemi ile çalışıyor ve siz kapınıza geldiğinizde otomatik olarak kendisi açılıyor. İçeri girdiğinizde kendi kendine açılan şeyin sadece kapı olmadığını görüyorsunuz. Televizyon ve klimada bir anda çalışmaya başlıyor. İnsanların ilgisini çeken bir diğer şey ise otel odasında bulunan dolap oluyor. Bu dolap kıyafetlerinizi içine askıyla astıktan sonra kendi kendine yıkıyor ve ütülüyor. Tüm bu sistemlere rağmen odanızda televizyonu veya klimayı çalıştırmak için komut verebileceğiniz bir telefon bulunuyor.

Otelin kafe kısmını inceleyecek olursak; burada da siparişlerimizi robotlar hazırlıyor. İstediğinizi otomattan seçerek aldığınız fişi okutmanız yeterli! Robot anında hazırlıklara başlıyor ve size istediğinizi hazırlıyor. Ayrıca, kafenin içindeki robot köpeklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Aynı gerçek köpekler gibi kucağa alınıp sevilebiliyor ve köpekler memnuniyetle havlıyor 😊

Otelde sahneye çıkan robotların gösterileri de oluyor. Tek ayak üzerinde zıplamak, şarkı söylemek gibi yeteneklerini sergileyen robotlar insanlar tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor. Sizde bu oteli görmek ve robotların size hizmet ettiği birkaç gün geçirmek istemez misiniz?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin