Tatile çıkmayı herkes sever. İnsanı yenileyen, enerjisini yükselten, zihni arındıran ve bedeni canlandıran hoş bir yanı vardır tatilin. Hele tatile hazırlanmak, neredeyse tatilin kendisi kadar keyiflidir. Nereye gitmeli, nerede kalmalı, otel nasıl olmalı sorularından tutun da yanımıza ne alsak, nasıl gezsek, acaba ne giysek diye bir sürü düşünce, heyecan, hayal, mutluluk… Buraya kadar her şey yolunda ama bu tatilin bir de maliyeti var tabi. Peki, tatil masrafları düşündüğünüzden daha yüksek olduğunda ne yapmalı? Elbette ki tatilden vazgeçecek değilsiniz. Ulaşım, konaklama ve yeme-içme kalemlerinde yapılacak birkaç küçük ayarlama ve biraz dikkat ile tatilinizi daha uygun fiyata satın alabilir ya da tatilde daha az para harcayabilirsiniz. Karşınızda bütçenizi zorlamadan tatil yapmanın püf noktaları:

Erken Rezervasyon Avantajlarını Kaçırmayın

Eğer tatilinizi önceden planlama imkânınız varsa, erken rezervasyon otelleri avantajlarından yararlanarak, bütçenizi zorlamayan bir tatil planı hazırlayabilirsiniz. Örneğin yaz tatilinizi kış döneminde satın aldığınızda çok daha uygun fiyata tatil yapmış olursunuz. Erken dönem rezervasyonların uygun fiyat dışında esnek ödeme planları da bütçenizi fazla zorlamadan tatil satın almanıza imkân tanıyacaktır. Ayrıca, bu sayede istediğiniz otelde yer bulabilir, istediğiniz odayı seçebilir ve bütçenize uygun bir ödeme planı çıkarabilirsiniz.

Ulaşım Maliyetinizi Gözden Geçirin

Tatil planlarınızı yaparken, ulaşım olanaklarını da incelemeyi unutmayın. Çocuklu ve kalabalık bir aile iseniz elbette kendi arabanızla yolculuk yapmak hem daha konforlu hem daha ekonomik olacaktır. Ama tatile tek başınıza ya da iki kişi çıkacaksanız, o zaman yol maliyetini düşünmenizde fayda var. Gerçekten araba ile gitmek zorunda mısınız? Otobüs ya da uçak daha avantajlı olabilir mi? Gideceğiniz yerin alternatif ulaşım rotaları var mı? Örneğin, yolun bir kısmını trenle gidip sonra otobüse binerek yol maliyetini azaltabilirsiniz. Aynı şekilde tatil yapacağınız beldede otobüs ya da dolmuş gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak bütçenizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Nasıl Bir Tatil İstediğinize Karar Verin

Planlı olmak ve ne istediğini bilmek, tüm hayatta olduğu gibi tatilde de çok işinize yarayacaktır. Önceliklerinizi belirlediğinizde tatiliniz için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Ören yerlerini mi gezmek istersiniz, sakin koyları keşfetmeyi mi? Her şey dâhil bir tatil satın alıp bol bol dinlenmeyi mi isterseniz, gideceğiniz yerin ara sokaklarında kaybolmayı mı? Tüm bu tercihler size ne kadar para harcayacağınız hakkında bir fikir verebilir. Yeni yerler ve farklı lezzetler keşfetmeyi seven biri iseniz, otelinizi yalnızca oda – kahvaltı olarak seçebilir ve konaklamaya daha az ödeyebilirsiniz.

Sandviç ve Kahve Hayat Kurtarır

Otelinize geldiniz, yerleştiniz hatta biraz dinlendiniz. Artık keşif turlarına hazırsınız. Bu turlarda nerede ne yenilip içildiğine mutlaka dikkat edin. Varsa fiyat listelerine bakın ve hatta bir menü isteyip inceleyin, ne de olsa meraklı bir turistsiniz, çekinmeyin. İlla büyük yerlere girmenize, en popüler yerlerde oturmanıza da gerek yok, kendinizi ara sokakların neşesine bırakın. Küçük esnaf lokantalarındaki yemeklerin tadına bakın. Zaten çayın en tazesi her zaman çay ocağında bulunur, bunu unutmayın.

Bir başka alternatif ise, büyükçe bir markete girip günlük ihtiyacınız kadar alışveriş yapmak. Örneğin bir paket kuruyemiş, hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık olacaktır. Otelinizden çıkmadan önce yapabiliyorsanız sandviç hazırlamak ve termosunuza çay ya da kahve doldurmak da gün içinde daha ekonomik davranmanıza yardımcı olacaktır.

Hem ne demiş Cemal Süreya eşi Zuhal Hanım’a yazdığı mektubun sonunda?

“Bir tren yolculuğu yaparız bir gün, sandviç falan yeriz. İyi günler değil uzakta.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin