Upuzun gündüzleri, bitmeyen geceleri ve dağların sanki kocaman ellerini açarak bütün parmaklarını denize daldırdığı o eşsiz coğrafyası ile zaman ve mekân dışı bir yerdir Norveç. Yüksek refah seviyesi, bozulmamış doğası ve kuzey ışıkları ile dillerden düşmeyen Norveç’in esas çarpıcılığı, şüphesiz ki doğanın Kuzey Denizi’ne armağanı olan fiyortlarındadır. Bu ince, uzun ve bakir körfezler gerçek olamayacak kadar yeşil ve çarpıcı görüntüleriyle insanı adeta büyüler. Elbette her güzel şey gibi fiyortları kuş bakışı görmek de pek kolay iş değil. Dar ve virajlı yolları aşmanız, uzun ve zorlayıcı tırmanışlardan geçmeniz, korkmadan uçuruma bakmanız gerekir. Fakat bunun yerine fiyortların kalbine girip, oradan dağlara bakmanız da mümkün. Çünkü artık, dik yamaçlarıyla eşsiz güzellikler sunan fiyortlar gemi turlarının da gözde rotalarından biri. Serin bir yaz büyüsü, gemi ile Norveç fiyortları turu boyunca size eşlik eder.

Fiyort Nedir?

Fiyortlar, buzul çağı sonunda görülen erime ve çeşitli jeolojik hareketler sonucu, denize dik uzanan buzul vadilerinin sular altında kalmasıyla oluşmuştur. Yerkürenin en eski kıyı şekillerinden biri olan fiyortlar’ın kökeninin, kıtalar’ın tek parça halinde olduğu I. jeolojik zamana kadar gittiği düşünülmektedir. Eşine az rastlanır birer doğa harikası olan fiyortlar; İskandinavya Yarımadası’nın Atlas Okyanusu kıyılarında yer alır. Norveç, bu konuda son derece şanslıdır ve kıyılarında en fazla fiyort oluşumu görülen ülkelerin başında gelir.

Norveç Fiyortları Nerededir?

Norveç kıyı şeridi boyunca farklı boyutlarda birçok fiyorda rastlamak mümkün. Hatta bu minik körfezlerin etrafında irili ufaklı pek çok yerleşim yeri bulunur ve tek katlı, sivri çatılı minicik evler insana ‘acaba ben hangi masaldayım?’ diye düşündürür. Gemiler için birer doğal korunak görevi de gören fiyortlar, Norveç’te hem denizciliğin hem balıkçılığın, dolayısıyla da ekonominin gelişmesinde önemli rol oynar. Norveç gemi turlarına katılarak

Norveç fiyortlarının en güzelleri ve popülerleri Bergen, Stavanger, Flaam, Hellesylt ve Geiranger hattında bulunur. Norveç gemi turlarına katılarak  bu rotayı  zahmetsizce, üstelik pek bir keyifli gezmek mümkün.

  • Bergen

Bergen Norveç’in 2. büyük kenti ve bir nevi fiyortlara açılan kapısı. Ülkenin güneybatısında bulunan şehir, fiyort turları için gelen gemileri güler yüzlü limanıyla karşılar. Kentin en eski yerleşim yeri olan liman bölgesi genellikle iki ya da üç katlı, renkli ve güzel binalardan oluşur ki bu binalar bile başlı başına Bergen’i görme sebebidir bu yüzden Bergen otellerinde yerinizi ayırtmayı unutmayın.Bir başka sebep ise limanın 1 km kadar yakınında bulunan balık pazarı. Kuzey Denizi’nin leziz balıkları ve eşsiz havyarı midenizi sevindirecek türden.

  • Stavanger

Bergen ile Kristiansand aradında bulunan Stavanger kıyı şeridinden başlayıp, dağların yamaçlarına kadar uzanır. Tarihi Viking dönemine kadar uzanan kent, Norveç’in 4. büyük kentidir. Kuzey Denizi’nden çıkarılan petrolün burada işlenmesiyle gelişen Stavanger, petrol sanayinin yanı sıra önemli bir balıkçılık merkezidir.

Stavanger, “Açık renkli körfez” anlamına gelen Lysefjord’a da ev sahipliği yapar. Lysefjord, başlangıç bölgesindeki açık granit rengi ile bu ismi almış. Fiyordun toplam uzunluğu ise 42 kilometreyi bulur.

  • Flam

Norveç’in en büyük fiyordu olan Sognefjord bölgesinde bulunan Flam, ova anlamına gelir. Sognefjord, bütün heybeti ve ihtişamı ile denizden karaya 200 km boyunca ilerler. Sognefjord’un irili ufaklı pek çok kolu bulunur ve bunlardan en önemlisi Naerofjord’dur. Galam kasabasında bulunan Naerofjord, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

Flam kasabasının en önemli özelliği ise, National Geographic yazarları tarafından dünyanın en keyifli tren hatları arasında kabul edilen Flamsbana Treni’ne ev sahipliği yapıyor olması. Bu 20 km’lik yolculuk hem fiyortlara karadan bakma şansı verir hem de Kjosfossen Şelalesi’nde duraklayıp, muhteşem bir seyir zevki yaşatır. Üstelik 867 metrelik dağ tırmanışı ve 18 tanesi el işçiliği olmak üzere içinden geçtiği 20 farklı tünel de cabası.

  • Hellesylt ve Geiranger

Norveç’in en uzun 2. fiyordu olan Geiranger, yine küçük bir kasaba olan Hellesylt’de başlar ve hemen aşağısındaki bölgenin ikinci kasabasına adını verir. Norveç’in en popüler fiyortlarından biri olan Geiranger de yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Uzunluğu 20 km’yi bulan ve S şeklinde ilerleyen bu fiyort özellikle 7 Kardeşler Şelalesi ile şiirsel bir doğa manzarası sunar. Sizde burayı görmek için Norveç turlarına katılabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin