İnsan ruhunun doyurucu varlığı sanat, modern çağda etkileyici üsluplar ve biçimlerle yeniden şekillenerek modern insanın ve modern şehirlerin yorumlarıyla bambaşka bir boyut kazanıyor. Dünyanın her noktasından sanatseveri ağırlayan ünlü şehirler ve modernizmin sanatla buluştuğu seyahat rotaları, Michelangelo’dan Van Gogh’a, Monet’den Picasso’ya, Cezanne’dan Kandinsky’e, Dali’den Jan Van Eyck’e resim sanatı tarihine damga vurmuş isimleri ölümsüz kılan şaheserlerini hayranlarıyla buluşturuyor.

Londra The Courtauld Gallery: Empresyonistleri Keşfedin 

Londra’da birkaç saat vaktinizi ayırarak her detayını görebileceğiniz ünlü sanat galerisi The Courtauld Gallery’de, Fransız ressamlarının empresyonist eserlerini, dünyanın en çarpıcı nü tablolarını ve çağdaş resim sanatı eserlerini inceleyebilirsiniz. Galeri ayrıca; Manet, Degas, Monet, Van Gogh, Gauguin, Cezanne, Henry Matisse, Kandinsky gibi çok ünlü ressamların eserlerinin bulunduğu eşsiz bir koleksiyona sahip. Kendi başına ayrı bir sanat eseri olan galeri binası ise 18. yüzyılın en ünlü yapıları arasında yer alıyor.

Sanat içinde sanat sunan galeri, sanatseverleri hayat boyu unutulmayacak bir heyecanın içerisine sürüklüyor. Bölgede bulunan gotik kiliseleri, British Museum gibi önemli müzeler, saraylar ve meydanlar ise seyahatiniz’in diğer uğrak noktaları olmak için bekliyor. Galeri içerisinde düzenlenen güncel sergileri takip ederek modern sanat koleksiyonlarına göz atma şansı da bulabilirsiniz. Galeriden dışarı bir adım attığınızda ise sizi büyük bir metropol modernizmi bekliyor. Ayrıca Londra’ya gitmişken ünlü İngiliz yemeği ”Fish and Chips” spesiyalini akşam yemeği olarak tadabilirsiniz.

National Gallery of Art: Washington

Amerika‘nın en önemli ulusal sanat galerisi National Gallery of Art, Amerika’nın başkenti olan ünlü metropol Washington’da ziyaretçilerini bekliyor. Neredeyse tüm Amerikan filmlerinde ve dizilerinde görmeye alışkın olduğumuz anıtsal merdivenli girişiyle dikkat çeken yapı kompleksi, içerisinde düzenlenen modern fotoğraf ve resim sergileriyle hem Amerikalı sanatseverleri hem de dünyanın her noktasından sanat takipçisini büyülüyor.

Ayrıca müzede, çocuklar ve yetişkinler için sinema serileri, çocuk sergileri, uzay fotoğraf sergileri gibi ilgi çekici etkinlikler de düzenleniyor. Gündemin en önemli kutlamaları ve anmalarını da ihmal etmeyen modern galeri, içerisinde bulunan dinlenme terasları ve restoranlarıyla da çok konuşuluyor. Kış aylarında ve yaz aylarında ayrı güzellikler sunan heykel bahçesi ise özel mimarlar ve küratörler tarafından düzenlenmiş bölümlerden oluşuyor. Kışın galeriyi gezdikten sonra bu güzel bahçenin buz pistini ziyaret edebilir, yaz aylarında da muhteşem sanat yapıtlarını inceleyebilirsiniz.

Sokak Sanatının Önemli Durak Noktaları

Sokakta dolaşırken bir an başınızı kaldırdığınızda; İnci Küpeli Kız eserini ya da gelincikler tablosunu görseydiniz ne düşünürdünüz? İşte Los Angeles, Berlin, Buenos Aires ya da Paris sokaklarında, ”Street Art” adı verilen bu yeni trendle karşılaşmanız an meselesi… Özellikle Buenos Aires’in Palermo bölgesi, bir açık hava sanat galerisi niteliği taşıyor. Rengarenk büyük figüratif eserlerle donatılan sokak duvarları, orta çağ ve rönesans dönemi kiliselerine uygulanan freskleri andırıyor.

Soyut sanatın baskın olduğu Palermo bölgesinde, her duvar resminden farklı anlamlar çıkarmak da mümkün… Bu bölgede yürürken bir duvarda Frida Kahlo ile karşılaşabilir, hemen yakınında üç boyutlu soyut bir çağdaş sanat eseri görebilirsiniz. Buenos Aires’te sanat yalnızca Street Art akımıyla sınırlı değil üstelik. Akşamları Casa Coupage’de leziz Arjantin şaraplarını ve yemeklerini deneyimleyebilir, El Querendi’de mükemmel bir tango gösterisi izleyebilirsiniz.

Dünyanın her yerinde önem verilen bir akıma dönüşen sokak sanatı, çok sayıda sosyal mesaj da içerebiliyor. Çocuk işçiliği, toplum baskısı, kadına şiddet gibi tüm dünyada sosyal sorumluluk gerektiren konularda resimler aracılığıyla göndermeler yapılıyor. Sokak sanatında en başarılı kentlerden olan Londra’daki sanat sokaklarını görmek istediğinizde ise Old Street Underground Station bölgesinden başlayarak Doğu Londra’ya doğru ilerlemeniz yeterli. Londra’da sokak sanatı lokasyonlarını gezdiren özel turlar da bulunuyor. Dilerseniz bu turlara katılarak harika sokak resimlerini keşfedebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin