Şehrin gürültüsünden, karmaşasından ve kalabalıklığından kaçmak isteyen herkes soluğu tabiat parklarında alıyor. Oksijen ve mutluluk kaynağı olan parklar, birçok aktivite ve sosyalleşme olanakları da tanıyor. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte uyanan doğa, herkese benzersiz bir mutluluk yaşatıyor. Dört bir yanı doğal güzellik olan ülkemizde tam 229 tabiat parkı bulunuyor. Tabiat parklarında yürüyüşler yapılabiliyor, piknikler organize edilebiliyor ya da uçurtma uçurma gibi ailece yapılabilecek eğlenceler düzenlenebiliyor. Havaların ısınması ile birlikte doğanın tadını çıkarabileceğiniz tabiat parklarını sizler için derledik, işte o tabiat parkları:

Her Mevsim Güzel Bolu – Yedigöller

Her mevsim ayrı bir güzellik vadeden Bolu’daki Yedigöller, yerli yabancı pek çok turistin beğenisini kazanmış durumda. Batı Karadeniz’in gür ve yeşil bitki örtüsüne sahip olan Yedigöller; içerisindeki göller, hayvan ve bitki popülasyonu gibi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda eşsiz bir deneyim vadediyor. Sonbahar aylarında ayrı, ilkbahar aylarında ayrı güzel olan Yedigöller; doğa ile başbaşa, huzurlu bir dinlenme arayan herkesin ilk tercihlerinden biri oluyor. Kısa süreli pikniklerin yanı sıra yürüyüş ve trekking gibi aktivitelerin de yapılabileceği Yedigöller, ziyaretçilerini bekliyor.

Hafta Sonları Nefes Almak için İstanbul – Polonezköy

İstanbul’da yaşayan herkes en azından hafta sonları biraz olsun nefes almak istiyor, soluğu ise çevredeki tabiat parklarında alıyor. Polonezköy Tabiat Parkı, özellikle konumu ve olanakları ile hafta sonlarını keyifli ve huzurlu geçirmek isteyen herkesin imdadına koşuyor. Bisiklet kiralama gibi olanaklar da tanıyan park, ailece keyifli aktiviteler yapabilme imkanı veriyor. Otel ve pansiyon seçeneklerinin yanı sıra kamp da yapılabilen Polonezköy’de kısa süreli dinlenmelerin dışında birkaç günlük tatiller de yapılabiliyor. Polonezköy’deki yürüyüş ve koşu parkları, ziyaretçilerine doğa ile iç içe spor yapmanın keyfini de yaşatıyor.

Benzersiz Bir Doğa Artvin – Borçka Karagöl

Doğu Karadeniz’in benzersiz doğası ile ön plana çıkan şehri Artvin, her noktasında ayrı bir doğal güzellik barındırıyor. Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı, güzelliği ile Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi çekiyor. Özellikle kamp yapmak için tercih edilen ve genç, yaşlı, aile fark etmeksizin herkesin beğenisini toplayan Karagöl, göl manzarasının dışında alabildiğine yeşil görüntüsüyle de beğeni topluyor. Fotoğraf çekmek, yürüyüş yapmak, özellikle çocuklara doğa sevgisi kazandırmak ya da ailecek aktiviteler yapmak için tercih edilebilecek Artvin Borçka Karagöl Tabiat Parkı, herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yeşil ile Mavinin Buluştuğu Cennet: Muğla – Ölüdeniz

Tabiat parkı denildiğinde akla ilk ağaçlar, bitkiler ve ormanlar gelse de, yeşil ile mavinin buluştuğu Muğla Fethiye’deki Ölüdeniz Tabiat Parkı, bu genellemeyi yıkıyor. Dünyaca ünlü sahil ve suları ile benzersiz bir deniz sunan Ölüdeniz, arkasındaki yemyeşil alanlarıyla da doğal bir güzellik vadediyor. Korunan alanlardan biri olan ve aynı anda hem deniz aktiviteleri hem de orman aktivitelerinin yapılabildiği Ölüdeniz’de yüzmeden dalmaya, paraşütten trekkinge, kamptan koşu ve yürüyüşe kadar pek çok imkan bulunuyor. Suyunun berraklığı ve dinginliği ile çocuklar için de oldukça keyifli olan Ölüdeniz, bitki örtüsüyle de göz dolduruyor.

Şiir gibi Doğa: Yazılı Kanyon

Isparta’da bulunan Yazılı Kanyon, korunan tabiat parkları içerisinde yer alan bir başka güzellik. İsmini ise içinde bulunan bir şiirden alıyor. Epiktetos’un “Hür İnsan” şiirinin yer aldığı bir kaya yazıtı, kanyonu benzerlerinden ayrı bir noktaya konumlandırıyor. Yazılı Kanyon’u ziyaret ederek trekking yapabilir, piknik düzenleyip doğa ile iç içe bir gün geçirebilir ve dünyaca ünlü kaya yazıtını görerek tarihin derinliklerine bir yolculuk yapabilirsiniz.

Doğayı Koruyun, Onu Sevin

Ağaçlar, ormanlar, hayvanlar ve bitkilerle dolu tabiat parklarını korumak da bizlere düşüyor. Yeryüzünün sadece insana ait olmadığını, farklı canlı türleri ile birlikte yaşadığımızı çocuklarımıza aşılamamız, onları doğa sevgisi ile büyütmemiz gerekiyor. Geride bıraktığımız 21- 26 Mart Orman Haftası ile birlikte farkındalığın artması, doğal güzelliklerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için ülkemizin dört bir yanına ağaç dikebilir, böyle bir etkinlik ile çocuklarınıza güzel bir gelecek bırakabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin