Manzaralar insanın içini açıyor, nefesini kesiyor. Yemyeşil ağaçlar, dağlar, ovalar, kanyonlar ya da alabildiğine mavilikler… Dört bir yanı doğal güzellik dolu olan ülkemizdeki seyir terasları ise manzaraların güzelliklerini bir adım daha öne taşıyor ve adeta herkesin kalp atışlarını hızlandırıyor. Üzerinde durulan cam zemin ve genellikle kanyonların ortasına oluşturulmuş platformlar insanı adeta dünyadan soyutluyor; aynı anda hem mutluluk hem adrenalin hem de keyif yaşatıyor.

Ülkemizin neredeyse her bölgesinde kusursuz kanyonlar ve bu kanyonların birçoğunda cam teraslar bulunuyor. Doğanın büyüleyici görüntüsünü cam teraslar sayesinde ayaklar altına seren cam teraslar, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. İşte ülkemizin dört bir yanından sizler için derlediğimiz kalp atışınızı hızlandıran seyir terasları :

Safranbolu Kristal Teras

Karabük’teki Safranbolu başlı başına bir cennet, içindeki güzelliklerin her biri, ziyaretçilerine benzersiz deneyimler sunuyor. Tokatlı Kanyonu ise bu güzelliklerden yalnızca bir tanesi. Ülkemizdeki ilk cam seyir terası olan Safranbolu Kristal Teras, yerden tam 80 metre yukarıda yer alıyor. Eşsiz bir görselliğe sahip olan Tokatlı Kanyonu’nun geneline hakim olabilecek bir manzara sergileyen seyir terası 75 ton ağırlığı taşıyabiliyor, ancak yine de aynı anda 30 kişinin terasa çıkmasına izin veriliyor. Uçsuz bucaksız bir doğa manzarasına karşı gözlerinizi kapattığınızda, rüzgarın ve hafif sallantıların yaşattığı haz, daha önce deneyimlemediğiniz anlar vadediyor. Safranbolu merkezden kolaylıkla ulaşılabilecek Safranbolu Kristal Teras, herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Valla Kanyonu Seyir Terası 

Kastamonu’da bulunan ve dünyanın en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu, içerisindeki seyir terası ile benzersiz bir konuma sahip. Valla Kanyonu’ndaki seyir terası tam 720 metre yükseklikte yer alıyor ve bu teras, ziyaretçilerinin adrenalin düzeyini de epey yükseltiyor. Bölgede Bakacak mevkii olarak adlandırılan yere yapılan seyir terası, 12 kilometre derinlikteki kanyonun tamamını görebiliyor. Doğa tutkunlarının yanı sıra adrenalin dolu dakikalar yaşamak isteyenlerin de akın ettiği Valla Kanyonu Seyir Terası’nı herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekiyor.

Çatak Kanyonu Cam Terası

Dünya’nın en büyük 4. kanyonu olan Çatak Kanyonu da Kastamonu’da bulunuyor. Yerden 450 metre yukarıya inşa edilmiş olan cam teras, bu sayede ziyaretçilere hayli heyecanlı bir deneyim vadediyor. Kanyonun toplam uzunluğu 1500 metre civarında ve bölgenin tamamı engelli ziyaretçiler için de uygun hale getirilmiş. Her köşesinde ziyaretçiler için düşünülmüş ve keyifli bir vakit için tasarlanmış hizmetleri ile beğeni toplayan Çatak Kanyonu, 2017 yılından beri cam teras üzerinden seyredilebiliyor. 250 kişi kapasiteli devasa cam teras milli park içerisinde yer alıyor ve ziyaretçilerine uzun, keyifli bir doğa molası tanıyor.

Ulubey Kanyonu Cam Terası

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her kanyon dünya çapında üne sahip olsa da, dünyanın en büyük ikinci kanyonunun ülkemizde, Uşak’ta olduğunu biliyor muydunuz? Uşak il sınırları içerisinde yer alan Ulubey Kanyonu’nun uzunluğu tam 45 kilometreyi ve derinliği de 170 metreyi bulabiliyor. Turizm merkezi sayılabilecek Uşak’taki Ulubey’de paraşüt etkinliklerinden kamplara, trekkinglere kadar birçok aktivite yapılabiliyor. Son zamanlarda yapılan cam teras ise bölgenin değerini epey arttırmış durumda. Zira böylesi kusursuz bir doğa güzelliği, Uşak’ı ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri haline getiriyor. 2015 yılında yaptırılan cam terasta yalnızca manzara vadedilmiyor; ziyaretçiler için her şeyin düşünüldüğü platformda bir kafe bile bulunuyor. Cam terastan görülecek panoramik manzara bir çay ya da kahve ile daha da keyifli hale geliyor, adrenalin ve keyif aynı anda yaşatılıyor.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin