Beyaz Atlar ülkesi Eski Medeniyetlerin Beşiği Kapadokya bölgesi, masallardan günümüze kadar uzanan peri bacalarıyla, eski medeniyetlerin izlerini taşıyan yapılarıyla ziyaretçilerini bekler.

Eski Medeniyetlerin Beşiği

Her mevsim ayrı güzellikler sunan, eski medeniyetlerin beşiği: Kapadokya turu ziyaretçilerine farklı dünyaların kapılarını açar. 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı, ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl yağmur ve rüzgarla aşınmasından ortaya çıkan yapılar gidenlere adeta masal diyarındaymış hissini yaratır.

Beyaz Atlar ülkesi olarak nitelenen Kapadokya bölgesi Nevşehir ili başta olmak üzere, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerini kaplayan büyük bir alan. Eskiden ev olarak da kullanılan yapılar günümüzde turistik amaçlı ve depolama alanları olarak hizmet veriyor.

kapadokya-7

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’yı turla ya da kendi imkanlarınızla gezmek isterseniz çok zengin bir gezi programınız olacak. Nevşehir Peri bacaları, Ihlara Vadisi, Ürgüp, Göreme Açık Hava Müzesi, Ortahisar Kalesi, Derin Kuyu, Çavuşin, Uçhisar Kalesi, Avanos, Sobesos Antik Kenti, Güvercinlik Vadisi, Yeraltı Şehri gibi muhteşem ve doğal oluşumlar sizleri bekliyor. Tek yapmanız gerek rotanızı belirlemek. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Kapadokya ve Göreme Milli Parkı ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri. İsterseniz gezilecek yerlere biraz yakından bakalım.

Nevşehir Peri Bacaları

Dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz Kapadokya bölgesine özgü yapılar olan Peri Bacaları vadilerden akan sel sularının volkan tüfleri ile birleşmesiyle mantar koni şeklini almış taşlardır. Ürgüp ve Avanos bölgesinde çokça bulunan Peri Bacaları yerli yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken gezi rotasına mutlaka eklediği mekanlar. Yaya ya da araçla gezilebileceği gibi Kapadokya balon turları ile havadan da gezebileceğiniz bu masal diyarında perilerin müziği rüzgarla kulaklarınıza kadar gelecek.

kapadokya-6

Göreme

Göreme, üç tarafı kayalıklarla ve peri bacalarıyla çevrili büyüleyici güzelliği ile dikkat çeken bir yer. Pek çok kilise ve manastıra da ev sahipliği yapan yörede Göreme Açık Hava Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Ürgüp

Kapadokya gezisinin vazgeçilmezlerinden Ürgüp, hem doğal ve tarihi güzellikleriyle hem de dizi ve film setlerine mekan olan yapılarıyla turistlerin ilgisini çeken bir mekan. Bu muhteşem manzarayı seyre dalıp kumda pişen kahvenin tadını çıkarmak istiyorsanız Temenni Tepesi’de sizleri bekliyor.

Ortahisar

Yüzyıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ortahisar birçok tarihi eserle doludur. Kapadokya’nın en büyük peri bacası olan Ortahisar Kalesi bu bölgenin en önemli jeolojik yapılarından biridir. Hititler zamanında oyulmuş olan kale günümüzde de ziyaretçilerini misafirperverlikle karşılar. Bölgenin en önemli doğal oluşumlarından biri de yine bu bölgede bulunan Kızılçukur Vadisi. Keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz vadide doğayla baş başa olmanın tadı bir başka. Ortahisar’da ayrıca birçok kilise de bulunuyor. Cambazlı Kilise, Balkan Deresi Kiliseleri, Pancarlık Kilisesi, Kepez Kilisesi, Fırkatan Kilisesi, Saklı Kilise, Sütunlu Kilise ve Üzümlü Kilise de ilgi çeken yapılar…

kapadokya-8

Uçhisar

Uçhisar da Ortahisar gibi birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran özel yerlerden biri. Uçhisar Kalesi ile Kapadokya bölgesinin zirve noktasına çıkıp bölgeye hakim olan manzaranın keyfine varabilirsiniz.

Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler saymakla bitmez. Sarp kayalıklara dolu Ihlara Vadisi binlerce yıl önce yapılan mağara, kilise ve mezarlara ev sahipliği yapar. Kapadokya Açık Hava Müzesi’nde kayalara oyulmuş kilise, manastır gibi yapılar sizi bekler. Çavuşin’de Hz. İsa’nın hayatından alıntılarla süslenen özebir kilise yer almaktadır. Sobesos Antik Kenti’nin eski çağlarda bu bölgenin başkenti olduğu tahmin edilmektedir. El Nazar Şapeli, Orta Bizans döneminden günümüze gelen freskleriyle ünlüdür. Derinkuyu, M.Ö. 3bin yılına dayanan tarihi ile 36 yeraltı şehrinin en büyüğü olarak masal diyarlarına açılan kapıdır. Acıgöl, deniz seviyesinden 1235 metre yüksekliktedir. Sönmüş yanardağlar ziyaretçilerin ilgisini çeker. Soğanlı Vadisi de turistlerin uğrak yerlerindendir. Kapadokya’nın doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra üzüm bağlarından daha fazla verim almak amacıyla tüf ve güvercin gübresini sağlamak için Kapadokya Güvercinlikleri de merak edilen mekanlardır. Nevşehir’in 40 km kuzeyinde yer alan Hacı Bektaş derviş merkezi olarak kabul edilen özel bir yerdir. Her yıl 16-18 Ağustos’ta Hacı Bektaşi Veli’yi anma festivalleri düzenlenir, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrar.

Kapadokya Balon Turları

Kapadokya bölgesinin muhteşem güzelliklerini keşfetmenin en özel yollarından biri de Kapadokya balon turları. Derin vadilerde ve kaya oluşumlarının arasında süzülerek uçtuğunuz bu turlar yerli yabancı ziyaretçilerin favorisi.

kapadokya

Kapadokya Balayı Otelleri

Kapadokya’nın masalsı atmosferi hayatlarını bir peri masalıyla birleştirmek isteyen çiftlerin de tercih ettiği bir yerdir. Kapadokya Balayı Otelleri evlilik yeminize tanıklık eden binlerce yıllık doğal ve tarihi yapıların arasında yeni çiftleri bekler.

Kapadokya Gezi Rehberi

Nevşehir Kapadokya bölgesine gidenler için mutlaka yapılması gerekenleri Kapadokya Gezi Rehberi için derledik.

 • Mağara evlerini dolaşın.
 • Peri bacalarını gezin.
 • Balon turu yapın.
 • Bolca fotoğraf çekin.
 • Göreme’de yer alan kilise ve manastırları gezin.
 • Avanos’tan çanak çömlek alın mümkünse kendinizde yapmayı deneyin .
 • Ürgüp’te Temenni Tepesi’nden bölgeye kuş bakışı göz atın, kahvenizi yudumlayın.
 • Uçhisar ve Ortahisar kalelerini ziyaret edin.
 • Hatıra olarak yöreye özgü çömlek ve testi alın.
 • Testi kebabı lezzetini mutlaka tadın.
 • Kayalara oyularak yapılmış kiliseleri dolaşın.
 • Ihlara vadisini gezin.
 • Bisiklet kiralayın ve turlara katılın.
 • Safari turları ile heyecanlı bir aktivite yaşayın.
 • Mağara evlerde kalın.
 • Türk gecesine katılın.
 • Derinkuyu ve Çavuşin’de yer altı mağaralarına girin.
 • Ortahisar ve Uçhisar kalesine çıkın.
 • Mustafapaşa kasabasını gezin.