Bu aralar Instagram’da kayak yapan arkadaşlarınızın fotoğraflarından geçilmiyor mu? Sosyal medya hesaplarınız yurdun dört bir yanındaki bembeyaz kayak merkezleri tarafından kuşatma altına mı alındı? Uludağ, Kartepe otelleri , Palandöken, Erciyes, Sarıkamış… Yurdun dört bir yanı cömertliğiyle sizi kayak yapma zevkinden mahrum bırakmamaya çalışırken sizin bu konuya çekinceli yaklaşmanız haksızlık olur. Kimler kimler kayak yapıyor da siz mi yapamayacaksınız? Kayak yapmayı öğrenmeye niyetlendiyseniz çok şanslısınız çünkü bu sporu başlangıç aşamasında icra edebilmek için öyle aylarca ders almanıza, paralar dökmenize lüzum yok. Gittiğiniz kayak merkezlerinde bir sürü kayak hocası eğitim aşkıyla zaten sizi bekliyor olacak. Üstelik ekipmanlarınızı alıp gitmenize de gerek yok. Kayak yaparken gerekli olan tüm malzemeleri kayak merkezinden kiralayabiliyorsunuz. Yani ekipmanıyla, hocasıyla, cesareti ve eğlencesiyle her şey tek bir paket içinde sizin ona kavuşmanızı bekliyor. Şimdi sıra aklınıza ilk gelen soruları cevaplayarak cesaretinizi artırmaya geldi.

Zihnimizdeki Canavar Kılıklı Soru: Kayak Hocaları Ders Ücretleri Ne Kadar?

Hepimiz iyi biliriz ki alternatif sporların özel ders fiyatları çoğu zaman o spora başlamak için caydırıcı bir faktör olur. Ancak kayak sporu sizin ona şefkatle yaklaşabilmeniz için fiyat konusunda acımasız davranmıyor. Özel ders fiyatları çeşitli kayak merkezlerine göre değişim gösterse de bir kişi ve bir saat ücretin ortalama 100-120 TL olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir hocadan ders alacak kişi sayısı arttıkça bu fiyatın daha da aşağıya indiğini ve grup şeklinde ders almanın bir anlamda çok daha eğlenceli olabileceğini de ekleyelim. Bu işi çok daha ciddiye alıyorsanız elbette tek kişilik ders almanızda fayda var.

Kayak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kayak yaparken üşümemeniz, sıcak kalmanız bu spordan soğumamanız için çok çok önemli. Özellikle de ayaklarınızın rahat olması kayak boyunca konforunuz artıracak en önemli detay. Bu yüzden gitmeden önce ilk edinmeniz gereken ayaklarınızı sıcacık tutacak termal çoraplar. Bu çorapların aynı zamanda ayağınıza tam olarak oturması ve tabanlarının kaymaması çok önemli. Bir diğer önemli malzeme ise olmazsa olmaz kayak ayakkabısı. Bu ayakkabılar dışarıdan bakınca kaba ve ağır duruyorlar ancak kayak üzerindeki kayak bağlaması denen sisteme yerleştikten sonra ayağınızı sağlam ve güvenli hissettiriyorlar. Kayak bağlaması, kayak ile ayağınız arasındaki o ince köprü oluyor. Bir nevi hayat kurtarıcı aslında… Bu bağlama işlemi uzmanlarca sizin seviyenize ve kilo ayarınıza göre yapılıyor ve ani bir durumu sizden bile önce hissedip kayakları ayağınızdan fırlatıveriyor. Yani kilonuza göre kayağın zorlandığı gücü tespit ediyor ve ayağınız burkulmak ya da kıvrılmak üzereyken sizi bir bodyguard edasıyla koruyup kayaklara müdahale ediyor. Yani aslında kayak yaparken ayak kırmak öyle çok da kolay bir şey değil.

150 TL’ye kiralayabileceğiniz kayak takımı malzemeleri arasında kayak takımı, mont, bot, kayak pantolonu bulunuyor; ancak eldiven, bere, kar maskesi gibi ekstra ekipmanlar için ayrı bir ücretlendirme yapılıyor. Unutmadan; yıpratıcı kış güneşinden korunmak için çantanıza güneş kreminizi atmayı ihmal etmeyin.

Kayak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Kayak sporunda uzmanlaşma niyetiniz varsa, rüyalarınızda kendinizi pist üzerinde artistik hareketler yaparken görüyorsanız kısaca kayakla ciddi düşünüyorsanız bu spor için toplamda ayırmanız gereken zaman dilimi yılı bulabilir. Ayırdığınız zaman ile beraber zamanla profesyonelleşecek ve amatörlerin kaydıkları pistlerden yavaş yavaş uzaklaşıp denginiz sporcuların kullandıkları pistlerde sevinç naraları atacaksınız. Ancak “kendi kendime olabildiğince az düşerek kayayım bana yeter” diyenlerdenseniz sadece bir hafta sonunuzu ayırmanız bile yeterli olabilir. İki tam gün boyunca günde birkaç saatlik antrenman işin püf noktalarını kapmanıza ve en çok da nasıl doğru düşeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kayağı Yeni Öğrenenler İçin Tavsiyeler

Kayak kısa sürede takımlarınızla seviyenize uygun bir pistte salınmanıza imkan tanıyacak kadar anlayışlı bir spor olurken bazı önemli hatalarınızda affı olmayacak kadar da ciddi bir spordur. Özellikle yeni başlayanların çok iyi bilmesi gerekir ki size söylenen alandan uzaklaşmanız, farklı bir kayak pistinde kaymaya çalışmanız, hocanızın söylediği önemli noktalara dikkat etmemeniz sizi mutsuz edebilir. En önemlisi; vücudunda kan dolaşımı sorunu olanların 2500 metrenin üzerine çıkmaması gerekir. Bu rakımın üzerindeki yerler bu kişiler için kalp ve nefes yetmezliğine yol açabilir. Aynı şekilde astım ya da bronşit hastasıysanız, hamileliğinizin son 3 ayındaysanız da muhakkak önce bir doktorunuza sonra kayak merkezine uğramalısınız.

3 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin