Erzurum şehir merkezine sadece 5 km. uzaklıkta yer alan Palandöken ilçesi, kış turizmi denince ilk akla gelen yerlerden biri oluyor. Yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak yeri olan Palandöken, yılın hemen hemen altı ayını karlar altında geçiriyor. Palandöken ile Kışa Merhaba için havaalanı, demiryolu ve karayolu aracılığı ile Türkiye’nin her yerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Kolay ulaşımı sayesinde kış sporu meraklılarından tam not alan bölge, tertemiz havası, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile beğeni topluyor. Palandöken otelleri ister arkadaş grubunuzla isterseniz ailenizle keyifli bir tatil geçirmenizi sağlıyor.

Palandöken Hakkında Genel Bilgi

Erzurum şehir merkezinden yaklaşık 10 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşılabilen Palandöken Kayak Merkezi, 3.125 metre yüksekliği ile yılın yarısı karlarla kaplı kalıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip bölge, Kasım ayında başlayıp Mayıs sonuna kadar süren uzun sezonu sayesinde binlerce turistin uğrak yeri oluyor. Dağın adeta simgesi haline gelen Palandökenesis çiçeği Mayıs aylarında kendini gösteriyor. Kayak merkezine Erzurum Havaalanı’ndan özel araçla ya da özel transferle yarım saatlik bir seyahat sonunda ulaşılabiliyor. Bölgeye Erzurum otogarından da aracınızla ya da otobüslerle rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca Erzurum‘a Erzincan, Malatya ve Kars üzerinden demiryolu ulaşımı da bulunuyor.

Palandöken’de Yapılması Gereken Aktiviteler

Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, her düzeyde kayakçıya ev sahipliği yapıyor. 2011 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatlarının yapıldığı kayak merkezi, ziyaretçilerine zorluk derecesine göre 22 pist ile hizmet veriyor. Merkezde kayak dışında, slalom ve snowboard tutkunları için de 28 km.lik özel bir pist bulunuyor. Palandöken, kayak, snowboard gibi kış sporları dışında ATV ve paintball gibi aktivite imkanlarını da barındırıyor. Ayrıca dileyen misafirler otellerin sunduğu termal su noktalarından ve spa hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Palandöken’de Gezilmesi Gereken Yerler

Palandöken kış turizmi açısından zengin olduğu kadar, tarihi dokusu ve turistik yerleriyle de akıllarda yer ediyor. 1310 yılından günümüze gelen ve Erzurum şehir merkezinde bulunan Yakutiye Medresesi, İslami Eserler Müzesi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Erzurum’un simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese, çini süslemeleri ve tüm ihtişamıyla gökyüzüne uzanıyor. Aziziye Tabyası ve Atatürk Müzesi gezilecekler listesinde yer alan diğer tarihi yapılar arasında yer alıyor. Ayrıca doğal güzellikleri ile de büyüleyen bölgede, Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü tüm görkemiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Palandöken’de Mutlaka Yenmesi Gerekenler

Cağ kebabı Erzurum’a giden herkesin mutlaka deneyimlediği tadların başında yer alıyor. Ziyaretçilerin olmazsa olmazı olan cağ kebabının sunumu şişle yapılıyor. Cağ kebabı dışında et döner, şiş köfte gibi leziz et yemekleri de akşam yemeklerinizi süslüyor. Yöresel lezzetler arasında yer alan kadayıf dolması yemeklerden sonra ağzınızı tadlandırıyor. Sıcak yenen kadayıf dolması, adeta öğünlerinizi taçlandırıyor.

Palandöken’de Nerede Kalınır?

Kış turizmi için bölgeyi ziyaret eden misafirler genel olarak kayak merkezi civarındaki tesislerde konaklamayı tercih ediyor. Palandöken otelleri karla kaplı bir manzarayla güne uyanmanızı ve göz alıcı beyazlığı dolu dolu yaşamanızı sağlıyor. Ancak, Erzurum şehir merkezi ve kayak merkezi oldukça yakın olduğundan şehir merkezindeki oteller konaklama alternatiflerini çoğaltıyor. Erzurum otelleri tam pansiyon ya da yarım pansiyon olarak hizmet veriyor.

Palandöken otel fiyatları yıl içerisinde sezona göre farklılık gösterebiliyor. Kampanyaları takip ederek ve erken rezervasyon imkanlarını kullanarak bütçenize en uygun konaklama imkanlarıyla tanışabilirsiniz. Yıl boyunca düzenlenen Palandöken turları ile kışın keyfini çıkartabilir, keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.