Dört mevsimin yaşandığı bir ülkede tatile çıkmak için herhangi bir mevsimi beklemenize gerek yok. Türkiye; deniz, kum, güneş üçlüsü ile geçen yaz aylarının ardından kış aylarında da tatil yapabileceğiniz birçok farklı alternatif sunuyor. Türkiye’nin Muhteşem Kış Tatili Rotaları denince akla hemen buz pisti ve kayaklar gelmesin. Yaylaları, antik kentleri, kayak merkezleri, ormanları ve gölleri ile Türkiye’de kış tatili için farklı seçenekler mevcut.

Kapadokya

Uzun yıllar önce doğal olaylar sonucu meydana gelen bu mükemmel bölge aslında her mevsimde ziyaretçilerini ağırlamaya hazır. Peri Bacaları Fakat kış aylarında karlarla örtülen Peri Bacaları’nı izlemek, bembeyaz bir tabakanın kapladığı Kapadokya’yı gökyüzünde süzülen bir balondan izlemek için kış aylarını tercih etmek gerekiyor. Kapadokya denince akla öncelikle Peri Bacaları gelse de Acıgöl, Ihlara Vadisi gibi farklı bölgeler de Kapadokya içinde misafirlerini bekliyor. Kapadokya’nın mimarisine uygun şekilde tasarlanmış otellerde konaklamak ve bölgede yetiştirilen şaraplardan tatmak da Kapadokya’daki kış tatilinde yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

Uludağ

Kışın gidilecek yerler düşünüldüğünde her zaman akla ilk gelen yer Uludağ oluyor. Kış ve doğa sporlarının Türkiye’deki merkezi olan Uludağ 2543 metre yüksekliği ve herkesin beklentilerini karşılayacak düzeydeki Uludağ otelleri ile kış turizminin gözde destinasyonu konumunda.  Türkiye’de en alçakta kalıcı kar bulunan yerin Uludağ olması da popülerliğinin sebeplerinden biri. Ülkenin kayak merkezi Uludağ’da siz de kayağın heyecanına varıp teleferikle bembeyaz manzarayı seyredebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezine uğrayarak Bursa’nın meşhur lezzetleri olan iskender kebap ve kestane şekerini tatmayı unutmayın.

Şirince

Türkiye’nin batısı genellikle yaz aylarında tercih edilse de kış aylarında da turistler bazı bölgeleri ziyaret etmeye devam ediyor. Ege’nin yaz sıcağını ve yüksek sezondaki kalabalığını sevmeyenler özellikle Efes, Şirince gibi yerleri kışın ziyaret etmeyi tercih ediyor. Her mevsim lezzetli şarapların üretildiği Şirince kış aylarında unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Köy evlerinin verdiği sakinlik insana nerede olduğunu bile unutturuyor. Ege’ye has lezzetleri de tadabileceğiniz Şirince’deki kış otelleri konaklamanız için sizleri bekliyor.

Abant Gölü

Ülkenin kuzeyinde yer alan Abant, İstanbul ve Ankara gibi şehirlere yakınlığı ile kış tatillerinin sevilen noktası konumunda. Yazın sıcak günlerinde de birçok kişi için kaçış noktası olan Abant,  kış aylarında da bol bol ziyaretçi ağırlıyor. Bembeyaz karların kapladığı çam ormanları içinde yer alan gölü ile misafirlerine unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Yaban hayatını da gözlemleyebileceğiniz bölgede gölün manzarası sonsuz bir huzur veriyor. Yaptığınız doğa yürüyüşleri sırasında zihninizin boşaldığını hissedeceğiniz Abant’ta huzurlu bir kış tatili sizleri bekliyor.

Yedigöller

Bolu’nun kış turizminde tercih edilecek bir başka noktası da Yedigöller. Heyelan sonucu oluşan gölleri ile ismini alan bölge, milli park olarak korunuyor. Sonu yokmuş gibi uzanan ormanları, farklı çeşitlerin oluşturduğu bitki örtüsü ve doğal yaşamı ile zihninizi şehirden alıp uzaklara taşıyor. Sonbahar’da yaprakların dökülmesi, kış aylarında ise bembeyaz karlarla kaplanması sonucu Yedigöller sürekli bir kartpostal manzarası sunuyor. Karların kapladığı ormanların göldeki muazzam yansıması ile kışın gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Sarıkamış

Türkiye için büyük anlam ifade eden Sarıkamış hem kayak turizmi için hem de kültür turizmi için önemli bir noktada bulunuyor. Katerina’nın Av Köşkü, Sarıkamış Kültür Evi gibi noktalar Sarıkamış gezilerinde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer alıyor.  Her sene Şubat ayında Sarıkamış Kayak Merkezi’nde düzenlenen Sarıkamış Kış Oyunları Festivali ise sporu ve eğlenceyi bir araya getiriyor. Sarıkamış otelleri de uygun fiyatları ve muhteşem manzaları ile ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin