araç kiralama

Dünyayı gezmek, farklı ülkeler ve kültürler tanımak herkesin en büyük hayallerinden biridir. Ancak pek çok insan, maddi imkansızlıklar nedeniyle bu hayalinden vazgeçmek zorunda kalır. Peki dünyayı gezmek gerçekten çok büyük bütçeler mi gerektirir? Aslında hiç de değil! Aksine, son derece ucuz yöntemlerle dünya turu yapmanız mümkün. Nasıl mı? İşte karşınızda dünyayı gezmenin en ucuz yolları…

Yolculuğun En Ucuz Hali: Otostop

Otostop, son derece geniş kitlelere hitap eden bir kültürdür. Özellikle Doğu Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl milyonlarca insan, yalnızca otostop çekerek binlerce kilometrelik mesafeleri hiçbir ücret ödemeden kat eder. Otostop çekmek esasında son derece basit bir işlemdir. Yol kenarında durursunuz, sağ elinizi yumruk yapar, baş parmağınızı havaya kaldırır ve geçen araçlara işarette bulunursunuz. Sizi aracına almayı kabul eden birileri çıktıktan sonra ise maceranız başlar. Ancak görünümü ne kadar basit olursa olsun, otostop çekmenin de püf noktaları vardır. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, hangi araçlara otostop çekebileceğinizi bilmektir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın otostop araçları; otomobil, kamyonet ve motosiklettir. Beklediğiniz mevkinin ulaşıma kolaylığı ve günün erken saatlerinde otostop çekmeye başlamanız da başarılı olmanız için son derece önemlidir. Ancak şehir içinde otostop çekmek son derece zordur. Bu nedenle mutlaka şehir dışında beklemeniz gerekir.

Otostop çekerken bekleyebileceğiniz en verimli yerler, şehir çıkışlarındaki otobüs ve dolmuş duraklarıdır. Buralardan sıklıkla araç geçtiği için kabul edilme ihtimaliniz bir hayli artacaktır. Ayrıca otostop çekerken sürücüyle göz göze gelmeniz ve hafifçe tebessüm etmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki otostop, karşı taraftan beklediğiniz bir nezakettir. Bu yüzden talep ederken de aynı şekilde nezaket göstermek gerekir. Dikkatle yaklaşmanız gereken bir diğer konu ise otostop çektiğiniz yerin işlek ve kalabalık olmasıdır. Beklediğiniz yoldan ne kadar araç geçerse kabul edilme ihtimaliniz o kadar artacaktır. Üstelik kalabalık bölgelerde beklemek hem kişisel güvenliğiniz için faydalı olacak hem de sizi aracına alacak kişinin size güvenmesini sağlayacaktır. Otostop kültürü; Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde oldukça etkilidir. Ancak diğer ülkelerde, kişilerin güvenlik kaygıları daha fazla olduğu için otostop kabul oranları düşebilir. Peki bu, ucuza seyahat etmenize engel mi? Asla! 

otostop-gezmenin-ucuz-yollari

Dünya Ayaklarınızın Altında: Araç Kiralama

Araç kiralama, ucuza seyahat etmenin en yaygın yollarından biridir. Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise uluslararası şirketlere yönelmektir. Uluslararası firmalardan araç kiralamanız durumunda, aracı bizzat aldığınız şubeye teslim etmek yerine firmanın herhangi bir acentasına, hatta kimi zaman anlaştığınız herhangi bir noktaya bırakmanız mümkün olacaktır. Araç kiralama süresi de bütçenizde önemli bir fark yaratacaktır. Hemen hemen her firma, uzun vadeli kiralamalarda günlük kiralamalara göre daha uygun fiyatlar teklif etmektedir. Bu yüzden planınızı iyi yapmanız ve aracınızı uzun süreli kiralamanız gerekebilir.

Araç kiralamanın en önemli püf noktası ise kiralama esnasında teklif edilen sigortayı mutlaka kabul etmektir. Pek çok kullanıcı, masrafları kısmak için bu sigortayı reddeder. Ancak unutmayın ki uzun yolculuklar sürprizlerle doludur ve seyahat esnasında yaşayacağınız en ufak bir kaza ya da arıza bile sigorta masrafından çok daha fazlasını ödemenize yol açabilir. Araç kiralama noktasında hatırlamanız gereken son şey ise dünyanın üçte birinde trafiğin soldan aktığıdır. Yani İngiltere, Japonya, Avustralya, Güney Afrika gibi ülkelerden birine gidecekseniz dikkat! Bu ülkelerde hem sağdan direksiyonlu bir araca, hem de bol dikkate ihtiyaç duyacaksınız demektir.

arac-kiralama

Bütçe Dostu Seyahatin Nostaljik Hali: Tren

Dünyayı düşük bir bütçeyle dolaşmak isteyenlerin başvurduğu bir diğer yöntem, uluslararası güzergahlara sahip trenlerdir. Eğer güzergahınız Avrupa ülkeleri ise Interrail seçeneğini mutlaka değerlendirmeniz gerekir. Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından her yaştan gezgin için uygulanan ekonomik bir seçenek olan Interrail, tek bir biletle tüm Avrupa ükelerini dolaşabilmenize olanak tanır. Global Pass adı verilen Interrail biletini edindiğinizde, on gün ila bir ay arasında değişen süreler boyunca Avrupa’nın neredeyse tüm tren istasyonlarına ekstra ücret ödemeden ulaşabilir ve Almanya’dan İtalya’ya, İspanya’dan Fransa’ya dek kusursuz bir Avrupa seyahatinin tadını çıkarabilirsiniz.

Tren, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında son derece yaygın bir ulaşım aracıdır. Ancak İngiltere’ye gitmeyi planlıyorsanız, bütçenizin bir hayli yükseleceğini hesaba katmanız gerekir. İngiltere Schengen vizesine dahil değildir ve bu yüzden de ekstra ücret talep eder. Tren yolculuklarınızı herhangi bir programa katılmadan kendiniz de planlayabilirsiniz, ancak öncesinde herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda vardır. Migren, mide hassasiyeti ve klostrofobi gibi rahatsızlıkları bulunan yolcular, trende sıkıntı yaşayabilir. Esnek ve alternatifli bir program yapmanız da seyahatinizin daha başarılı olmasına katkı sağlayacaktır.

tren


YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin