Şaşırtıcı Dekorasyonları ile Budapeşte’nin Harabe Barları, bilinen adıyla Ruin Bar konsepti Budapeşte gece hayatının temelini oluşturuyor. Komünizm sonrasında terk edilen binaların genelde hurda eşyalar kullanılarak tekrar dizayn edilmesi sonucu oluşan bu akım ile hayli ilginç  mekanlar oluşturulmuş. En güzel örneklerini Budapeşte’de görebileceğiniz bu mekanlar, gündüzleri pazar yeri ve kafe gibi kullanılıyor. Güneş batıp hava karardığında ise gece hayatı tüm enerjisiyle başlıyor. Bu eğlenceli mekanların birkaçına hep birlikte değinelim…

Ruin Bar Konseptinin Öncüsü: Szimpla Kert

Yaklaşık 15 yıldır hizmet veren barın ismi “basit bahçe” anlamına geliyor. Kazinczy Sokağı’nda bulunan mekan, şehre gelen turistler arasında en çok tercih edilen yerler arasında. Bir gençlik şehri olan Budapeşte’de genç nüfus çoğunlukta. Szimpia’nın giriş kapısı oldukça eski gözüküyor fakat bu duruma aldanmayın. Harabe binanın içine girdiğinizde mükemmel dizayn edilmiş bir iç mekan karşınıza çıkıyor. Dekor amaçlı bisiklet hatta araba bile kullanılan mekanda standart ya da sıradan olarak adlandırabileceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Yaratıcılık had safhada… Burada Budapeşte barları konseptini doyasıya yaşayabilirsiniz. Üstelik mekanda sergiler ve film gösterimleri de düzenleniyor. Bu sebeple de müşterileri arasında en çok öğrenciler yer alıyor.

Her Gün Başka Bir Konsept: Fogas Ház

Bir mekanı çok sevmenin yani müdavimi olmanın problemlerinden biri de o mekanın bir süre sonra sizin için sıkıcı hale gelmesi! Fakat Fogas Ház her gün farklı bir konsepte sahip eğlence anlayışı ile bu problemi ortadan kaldırıyor. 2010 yılında yapılan tadilattan bu yana yeni hali ile hizmet veren mekanda; film gösterimleri, konserler, tiyatro oyunları ve DJ odaklı partiler düzenleniyor. Çevrede yaşayan ve yöresel yemeklere ilgi duyanlar için biçilmiş kaftan. Zira Fogas Ház’ın menüsü son derece özgün.

Vintage Sevenler İçin: Csendes Vintage Bar

Ruin Bar konseptini bu kadar meşhur yapan en önemli etmenlerden biri dekorasyon. Bu mekanda da oldukça farklı bir dekorasyon teması tercih edilmiş. Bir geri dönüşüm cenneti olarak adlandırabileceğiniz mekanda, objelerin hemen hepsi çöplerden oluşuyor. Sınıf, yaş ayrımı olmaksızın her kesimden insanı bir araya getirmeye gayret eden mekanda çeşitli oyunlar da oynanabiliyor. İsminin anlamı “sessiz” olsa da oldukça farklı kitlesi ile çok sesli bir mekana dönüşen Vintage Bar, yiyip içerken hoş vakit geçirmek isteyenler için oldukça uygun.

Şaşırtıcı Bir Dekorasyon Örneği: Instant

Retro kültürünü dekorasyonu ile oldukça iyi yansıtan bu mekan Budapeşte’nin en büyük barlarından biri. Terk edilmiş binaların arasında yer alması sebebiyle dışarıdan da şaşırtıcı bir görünüme sahip olan mekanın, iç kısmı da son derece şaşırtıcı. Mesela tabureler tavanda! Ayrıca içeride dişçi sandalyelerinin de dekorasyon olarak kullanıldığını görüyorsunuz. Bu özellikleriyle Instant oldukça fantastik bir bar. Etrafınızda dev domuzlar ya da baykuşlar gibi farklı hayvan türlerinin maketlerini de görebilirsiniz. Birkaç farklı bölmeden oluşan mekanın her alanında farklı bir konsept mevcut.

Kendi Ev Partinizi Yapın: Doboz

Her harabe barda olduğu gibi Doboz’u da öne çıkaran özelliği de dekorasyonu. Dışarıdan kutu gibi gözüken mekan devasa heykellerden oluşan bir iç mimariye sahip. Ağaca tırmanan King Kong heykeli ilk göze çarpanlardan… Diğer harabe barlara kıyasla daha lüks ve şık sayılabilecek bu mekanda kılık kıyafet önem taşıyor. Şık görüntüsünü ise iç mimarisinde genç mimarlara ve sanatçılara yer vermesine borçlu. Macar heykeltraşların, tasarımcıların yarattığı mekanın bir diğer özelliği ise mekanda kendi partinizi düzenleyebilme olanağı sunması.

Gezinizi, şehrin görülmesi gereken noktalarını ziyaret ederek, zengin mutfağından yaratıcı yemeklerin tadına bakarak ve Budapeşte otellerinde konforun tadını çıkararak sonlandırabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin