Doğa harikası yerler arasında en üst sıralarda yer alan Bozulmamış Bir Dünya: Galapagos Adaları, Ekvador Cumhuriyeti’nde bulunuyor. “Tabiatın Ütopyası” olarak adlandırılan Galapagos Adaları, çok uzun yıllar insanoğlunun keşfedememesi sayesinde doğasını koruyor ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan bitkilere, hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Masallarda duyulan mavi ayaklı kuşları, deniz iguanaları, dev kaplumbağaları, yemyeşil doğası, masmavi denizi, sevimli deniz aslanları ve gökyüzüne sahiplik yapan iri albatrosları ile çok az insanın ayak bastığı takım adalar ziyaretçilerini büyülüyor. Adaları bu denli değerli yapan sebeplerden biri de dünyaca ünlü biyolog Charles Darwin’in evrim teorisinin doğduğu yer olması.

Ekvador’un Saklı Yüzü: Isla Sombrero Chino

Isla Sombrero Chino’ya havadan bakıldığında Galapagos’un jeolojik köklerinin beş milyon yıl önceye dayandığı görülüyor. Dünyanın kabuğundan süzülen ve soğuyarak katılaşan lavların oluşturduğu adalar, Güney Amerika’nın Ekvador ana karasına bin kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ateşin kalbi olarak anılan Isla Sombrero Chino fantastik görünümü ile büyülüyor.

Doğanın Muhteşem Ahengi

El değmemiş toprakları, gözlerden uzak konumu, egzotik bitkileri ve farklı hayvan türleri ile dikkatleri üzerine çeken adaların, beyaz kumlu plajları, turkuaz renkli denizi, yeşilin her tonunu taşıyan doğası ve denizi ile aynı rengi yakalayan gökyüzü doğal lığını yüzyıllardır korumaya devam ediyor. Lav alanlarında gelişmeyi başaran kaktüs türleri, bu bölgenin en önemli bitkilerinden olmayı başarıyor. Yeryüzünde başka hiçbir yerde bulunmayan bitkilere ev sahipliği yapan adalar, kendine has görünümü ile bir doğa harikası olduğunu her an kanıtlıyor.

Adanın Sevimli Devleri: Kaplumbağalar

Sadece Galapagos Adaları ve Hint Okyanusu’nda yer alan Aldabra’da yaşamını sürdüren dev kaplumbağalar, yüz yıldan fazla yaşayabiliyor. Avlanma nedeni ile 16. yüzyılda 250 bin olan sayıları sonradan 3 bine düşen dev kaplumbağaların sayısı, koruma altına alınarak 20 bine çıkarılıyor.

Suda Yaşayan Kertenkeleler

Takımadaların en dikkat çekici canlılarından biri de suda yüzen ve yaşamını sürdüren kertenkeleler. Endemik özelliklere sahip olan adalarda, dünyanın suda yiyecek arayan tek kertenkelesi bulunuyor. 9 metre kadar derinliğe dalan bu ilginç canlıların en sevdiği şey deniz yosunu yemek!

Yaşam Serüveninde Birbirine İhtiyacı olan Ada Sakinleri

Adayı ziyaret eden turistlerin en çok karşılaştığı bir başka canlı kırmızı kaya yengeçleri. Sadece Galapagos adalarına özgün canlılar olmasalar da, bu bölge için önemli bir özellikleri bulunuyor. Yerel nüfusun birbiri ile benzersiz bir uyum içinde olduğu adalarda, yengeçler deniz kertenkelelerinde bulunan kenelerle besleniyor. Bu karşılıklı bağın hem yengeçlerin hem de kertenkelelerin yararına olduğu ve mükemmel bir doğal denge oluşturduğuna inanmamak elde değil.

Galapagos Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Türkiye’den direkt uçuşu bulunmayan takımadalara gitmek için öncelikle Ekvador’un Quito ya da Guayaquil gibi şehirlerine yolculuk etmek gerekiyor.
  • Doğal ve turistik yaşamın merkezi olan Galapagos Adaları’nda en lüks otellerden ekonomik hostellere kadar pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Bölgede bulunan otellerin gecelik minimum fiyat aralığı 195 TL – 5500 TL arasında değişim gösteriyor. Ekonomik ve en çok tercih edilen oteller arasında; Hotel Neptuno, Galapagos Dove, Hotel Carliza, Casa de Celeste, Casa de Lewis, Posada del Caminante, Hostal Insular ve Hostal Crossman yer alıyor.
  • Ülkenin para birimi olarak Amerikan doları kullanılıyor.
  • Adalara giden her ziyaretçi, Bahia Tortuga (Turtle Bay Plajı), Estacion Cientifica Charles Darwin ( Charles Darwin Araştırma Merkezi), Galapagos Ulusal Parkı, San Cristobal Müzesi ve Sierra Negra Yanardağı’nı mutlaka görmeli.
  • Ülkenin resmi dili İspanyolca.
  • Adayı ziyaret etmek için Aralık – Mayıs aylarını tercih edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin