Mükemmel bir manzara bazen uzaklara gitmek için tek başına yeterli bir sebebe dönüşebiliyor. Kimi gün doğumu veya gün batımlarıyla, kimi tarihi veya doğal güzelliklerden oluşan manzaralarıyla eşsiz birer turizm merkezine dönüşen seyir noktaları, ziyaretçilerine büyüleyici anlar vadediyor. İşte ülkemizde manzaralarıyla haklı bir üne kavuşmuş Sıkıntılarınızı Gün Batımıyla Birlikte Söküp Alacak Huzur Dolu Tepeler

Nemrut Dağı, Adıyaman

Adıyaman ve Malatya arasında, kralların ve tanrıların taş heykellerine ev sahipliği yapan Nemrut Dağı tarihi ve doğayı, benzerine az rastlanır şekilde bir araya getiriyor. Yunan ve Pers uygarlıklarına ait pek çok kalıntının bulunduğu; Nemrut turları ile ulaşabileceğiniz bölgeye giden dolambaçlı yolun sonunda sizi, cennetin manzarası olarak anılan nefes kesici görüntüler bekliyor. Doğu ve batının mükemmel bir harmanı olan taş kalıntılar arasında gün doğuşu da batışı da farklı bir güzellikte gerçekleşiyor. Adıyaman otelleri arasından tercih ederek bu güzellikleri yakından görebilirsiniz.

Kapadokya, Nevşehir

İsmini dünyaya duyurmayı başarmış dizi ve filmlerin çekim seti, yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak noktası ya da balayı için mükemmel bir rota… Kapadokya’yı bu kadar eşsiz kılan en önemli detay ise kuşkusuz Peri Bacaları ve bu ilginç coğrafi oluşumların muhteşem görüntüleri. Özellikle gün doğarken ve batarken Peri Bacaları’nın eşlik ettiği manzara kesinlikle görülmeye değer. İster manzaraya dışından bakın ister balonlu Kapadokya turları ile manzaranın içine dahil olun. Kapadokya ve Kapadokya otelleri her şekilde sizi büyülemeyi başarıyor.

Şeytan Sofrası, Ayvalık

İstanbul, İzmir ve Bursa arasındaki konumuyla büyük şehirlerden kolayca ulaşılabilir bir noktada bulunan Şeytan Sofrası, özellikle gün batarken ayrı bir güzelliğe bürünüyor. İsmini şeytanın ayak izi olduğuna inanılan ilginç coğrafi şekilden alan tepede dilek dilemek yaygın bir ritüel. Yalnızca panoramik Ege Denizi manzarasına sahip olan tepesi ile değil; aynı zamanda çevresiyle de görülmeye değer birçok nokta barındıran Şeytan Sofrası’nı Ayvalık otelleri ile keşfedebilirsiniz.

Bozcaada, Çanakkale

Son yıllarda şirin taş evleri, tarihi atmosferi, berrak denizi ve şarapları ile epey popüler hale gelen Bozcaada, Batı Burnu olarak anılan bölgede bambaşka bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Adanın yerleşim yerine tam zıt yönde, rüzgar güllerinin bulunduğu alanda harika gün batımlarına tanıklık eden Batı Burnu, bölgeye genellikle özel araçlarıyla, minibüslerle ya da Bozcaada turları ile gelmiş, şarap eşliğinde güneşin batışını izleyen yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor. Bozcaada otelleri de geleneksel mimarileriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Gökçeada, Çanakkale

Bozcaada kadar popüler olmasa da, Ege’nin diğer bir turistik adası olan Gökçeada, engebeli yapısı ve geniş yüz ölçümü nedeniyle gün batımlarına tanıklık edebileceğiniz romantik destinasyonlardan biri. Ancak bu noktalar arasında yaygın olarak bilinen ve gerek özel araçlarla gerek Gökçeada turları ile sıkça ziyaret edilen yerlerden biri Tepeköy, Çınaraltı. Adadaki sayılı köylerden biri olan Tepeköy’e gelmeden sağ tarafta kalan ve ismini 6 asırlık çınar ağacından alan bölgede kızılın en güzel tonlarını barındıran gün batışlarını izlemek mümkün. Aynı zamanda piknik yapılan bölgenin ziyaretçilerine genellikle serbestçe dolaşan, cana yakın keçiler eşlik ediyor. Gökçeada otelleri ise gün batımının keyfini çıkarabileceğiniz bölgelerde konumlanıyor.

Bodrum, Muğla

Uzun zamandır Türkiye’nin popülerliğini kaybetmeyen belli başlı turistik bölgelerinden biri olan Bodrum, daha çok karakteristik evleri ve ödüllü plajları ile ünlü olsa da hayranlık uyandıran gün batımları nedeniyle bilinmeyi hak ediyor. Özellikle Bodrum yarımadasının batı kısmında yer alan Gümüşlük, Tavşan Adası’ndan ve sahildeki balık restoranlarından izlenebilen huzur dolu gün batımlarıyla meşhur. Gümüşlük’e, özel aracınızla veya minibüslerle ulaşabileceğiniz gibi turistik ilçeyi gezdiren Bodrum turları sayesinde de ziyaret edebilir ya da Bodrum otelleri manzaralı odalarını tercih ederek gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin