Gelişen teknoloji ve nüfusun artmasına bağlı olarak ortaya çıkan çevre kirliliği ve kültürel yapının çökmesi gibi problemler, ekolojik köylerin ortaya çıkmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Doğallık Arayanlara: Keşfedilmeyi Bekleyen En Ünlü Ekolojik Köyler, dayanışma içerisinde olan doğayla iç içe yaşamayı seven, kendi kendine yetebilen ve çevre dostu insanlardan oluşuyor. Sayıları gittikçe artan eko köylerde para yerine takas yöntemi kullanılıyor. Su ve elektrik doğadan karşılanıyor ve köyde yaşayanlar biyoyakıt kullanıyor. Ulaşımın bisiklet ile sağlandığı köylerde çamaşırlar ortak bir çamaşır makinesinde yıkanıyor.

Rekabetten, kirlilikten ve israftan kaçan, huzurlu yaşam sürmeyi tercih edenlerin alternatif yaşam alanı olan dünya üzerindeki belli başlı ekolojik köyler:

Findhorn – İskoçya

Nüfusu yaklaşık 500 kişi olan Findhorn, bilinen en eski ekolojik köyler arasında yerini alıyor. Sağlık ve sanat dalları konusunda eğitimler veren bu ekolojik köyde kitapçı, bilgisayar firması, dizayn ve ses stüdyosu ve eczane bulunuyor. Her yıl yaklaşık 4 bin kişinin ziyaret ettiği Findhorn, çömlek yapım atölyesi, dokuma atölyesi ile dikkat çekiyor.

Ravensca – Romanya

Doğayla iç içe olan Ravensca ekolojik köyü, işlerini severek yapan bir grup insanı barındırıyor. Rakımı oldukça yüksek olan köy, zaman zaman yoğun sise maruz kalıyor. Manzarası, doğallığı ile ön plana çıkan Ravensca’da insanlar tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlıyor.

SiebenLinden – Almanya

120 kişinin yaşadığı SiebenLinden köyü, 45 hektarlık bir alana yayılıyor. Elektrik enerjisini güneş enerjisi panellerinden sağlayan köylüler, ısınma ihtiyaçlarını ise köyü çevreleyen ormanlık alandan karşılıyor. Samandan yapılan evleri ile oldukça şirin bir görünüme sahip olan SiebenLinden ahalisi, neredeyse sebze ve meyve ihtiyacının %80’ini kendileri karşılıyor.

Auroville – Hindistan

UNESCO’nun desteklediği bir ekolojik köy olan Auroville’de yaklaşık 2500 kişi yaşıyor. Mısırlı bir anne ve Türk bir baba tarafından kurulan köy, ağaçlandırma ve organik tarım gibi birçok önemli işe imzasını atıyor. Hindistan’ın da ciddi anlamda destek verdiği bu ekolojik köy yaşayanları, yer altı ve yer üstü su kaynaklarından faydalanıyor. Sağlık hizmetleri ve kamu kurumlarının da bulunduğu köyde yaşayanlar mutlulukları ile dikkat çekiyor.

Devon – İngiltere

Tarihi zenginlikleri ile bilinen Devon ekolojik köyü, muhteşem manzarası ile göz dolduruyor. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan köylüler kendi kendilerine yetebiliyor. İngiltere’nin en güzel doğal güzelliklerine sahip olan güzide bölgelerinden biri olan Devon’da, insanlar doğanın sunduğu tüm nimetlerden doyasıya faydalanıyor.

GreenCircle – Singapur

Oksijenin ciğerlerde tam olarak hissedildiği ender doğa harikalarından biri olan GreenCircle, yemyeşil doğası ve mükemmel havası ile özellikle doğa yürüyüşçülerinin uğrak yeri oluyor. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan GreenCircle yaşayanları, temel sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını kendileri karşılayabiliyor.

Ithaca – ABD

Amerika’nın New York eyaletinde bulunan Ithaca şehrine yakın 70 dönümlük bir araziye kurulan ekoköyde müzisyen, öğretim görevlisi, hemşire, yazar gibi çeşitli meslek gruplarından insanlar yaşıyor. Köyün genel ihtiyaçları haftada 2-3 saat gönüllü çalışan bireyler tarafından sağlanıyor. İdari işler için ortak alanda Köy Birliği toplanıyor ve sorunlar değerlendirilerek çözüme kavuşturuluyor.

 Santa Cruz de Tenerife – Kanarya Adaları – İspanya

Dünyanın cennet köşelerinden biri olan İspanya’nın kanarya Adaları’nda kurulan Santa Cruz de Tenerife, benzersiz doğası ile büyülüyor. Köy ahalisi organik tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlıyor. Ayrıca köylüler balık tutuyor ve bir kısmını satarak köyün genel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Datça –  Muğla – Türkiye

Türkiye’nin en güzel illerinden biri olan Muğla’nın şirin ilçesi Datça’da kurulan ekolojik köy, doğal güzelliği ile büyülüyor. İnorganik tohumlama yöntemi olmadan, ilaçsız ve hormonsuz sebze ve meyve yetiştiren köy yaşayanları, süt, yoğurt ve peynir gibi ihtiyaçlarını da besledikleri hayvanlardan karşılıyor. Herkese kapılarını açan ekoköy, her geçen gün çalışmalarına bir yenisini ekliyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin