Gökyüzü, kimileri için bir tutkudur. Bulutlar, yıldızlar, gezegenler, yıldız kümeleri… Onları görmek bir yana, düşünmek bile keyif verir Samanyolu tutkunlarına. Başını kaldırıp yukarı bakmak ve tanıdık tanımadık tüm yıldızlara bir bakış atmak bile yeter bazen. Gündüz ayrı, gece ayrı bir keyfi vardır gökyüzünü izlemenin. İnsanın içini genişletir durur. Bazılarının içinde küçüklükten kalma, gerçekleştiremedikleri bir astronot olma hayali vardır örneğin. Bazen hayat şartları, bazen de farklı seçimlere yönelişler bu hayalin çok ötesine götürse de gökyüzü tutkunlarını, onlar gökyüzünü izlemeye, takip etmeye devam ediyorlar. Peki, bu tarz gökyüzü olaylarını izlemek için en ideal yerler nerelerdir diye hiç merak ettiniz mi? Eğer siz de gökyüzünün derinliklerinde kaybolmaktan haz alanlardansanız, sizlere, bu yazımızda gökyüzünün en iyi izlenebileceği noktalar hakkında tüyolar vermek istedik.

Haydi, gelin hep birlikte Gökyüzü Tutkunlarına Özel İdeal Seyir Noktaları Stargazing* yapalım!

1. Gökyüzüne daha yakın olmak için La Palma’ya gitmeli!

La Palma, İspanya’nın Kanarya Adalarına bağlı Takım Adalarından biri. 2002 yılında UNESCO’nun Biyosfer Alanı listesine dâhil edilen bölgede gökyüzünü izlemenin keyfi bir başka!  Yaklaşık 90 bin nüfuslu ada, 708 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Bir yanardağ adası aslında burası. Işık kirliliği oldukça düşük olan La Palma, astronomik gözlemler için ideal bir seyir yeri olarak gitmeye değer bir destinasyon! Gittiğinizde belki adanın merkezinde bulunan büyük bir krater şeklinde olan Caldera De Taburiente Milli Parkı’ndan gökyüzünü izleme şansı bulabilirsiniz. La Palma adasının en yüksek noktasında dünyanın en büyük teleskoplarının bulunduğu bir gözlemevi olan Roque De Los Muchachos kayalığı ilginizi çekecektir.

2. Yeryüzünden uzaya bir köprü: Sahra Çölü!

 Neredeyse 10 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle Afrika kıtasının %10’unu kaplayan Sahra Çölü, Samanyolu tutkunlarının durak noktalarından biri. Işık kirliliğinin neredeyse hiç olmadığı Sahra Çölü’nde gece gökyüzünü izlemek her şeye değer! Elinizi uzattığınızda belki yıldızlara bile dokunabilirsiniz kim bilir? Ancak çöl kumlarıyla baş edebilmek için önceden hazırlıklı olmanızda fayda var.

3. Everest’ten ötesi de olduğunu ispatlayan yıldızlara Himalayalar’dan bakın!

Dünyanın en yüksek dağı Everest’in de aralarında bulunduğu Himalaya sıradağları, çıplak gözle gökyüzüne çok fazla yaklaştığınızı hissedeceğiniz lokasyonlardan biri.

4. Batı Avustralya’da merkezden kaçıp gökyüzüne yaklaşın!

Avustralya’nın kent merkezi dışında ışık kirliliği bulunmadığı için, şehir merkezi dışında her yerde kamp kurup gökyüzünün seyrine doyabilirsiniz. Milli parklar kamp kurmak için en ideal yerler. Batı Avustralya seyahatinizde yıldızlarla tek tek tanışmak için hazır olun!

5. Atakama Çölü’nde kısa yoldan Mars seyahati

Bakmayın siz listenin ortalarında olduğuna. Şili, Peru, Bolivya ve Arjantin sınırlarında yer alan Atakama Çölü, dünyanın belki de gökyüzü seyir noktası bakımından en iyi noktalarından biri! Burada birçok gözlemevi bulunuyor. Şili merkezden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Atakama Çölü’nde şeffaf ve berrak bir gökyüzü sizi karşılıyor olacak. Ayrıca arazi yapısı nedeniyle kendinizi Mars’ta sanabilirsiniz.

6. Namibya’da şirin mi şirin bir başkentin ötesinde hemen gökyüzü saklı!

Dünyanın en eski ve büyük çöllerinden biri olan Namibya’da gökyüzü tutkunları için teleskop çiftlikleri bulunuyor. Afrika ülkelerinden biri olan Namibya’da gökyüzünü izlemek ayrı bir keyif yaşatıyor. Namibya’ya gitmek için öncelikle ülkenin başkenti Windhoek’e gitmeniz gerekiyor. Ardından da ışıksız çöl noktalarından birinde kamp kurarak gökyüzünün keyfine varabilirsiniz.

7. Arap Yarımadası’nda çölden bir adım ötesi Samanyolu

Arap Yarımadası’nda Çöller bölgesi yine gökyüzünün seyir keyfine varabileceğiniz noktalarından biri. Arap Yarımadası’nın güney doğusunda 650 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu çölde yerleşim alanı yok denecek kadar az olduğu için, Samanyolu buradan bir başka güzel!

8. Beyaz Dağ Mauna Kea’dan gökyüzüne bir yol uzanıyor!

Gökyüzünün en iyi izlenebileceği yerlerden bir diğeri ise Pasifik Okyanusunda yükselen Mauna Kea dağı. Bilinenin aksine Everest’ten daha yüksek olan Mauna Kea, yükseklik yarışını okyanusun altındaki uzantısı nedeniyle kazanıyor. Mauna Kea’nın zirvesinde olmasa da çevre bölgelerinde kamp alanları bulunuyor. Zirvede olmasa da civardaki kamp alanlarında konaklayabilir ve Mauna Kea’nın yanı sıra Mauna Loa’da da gökyüzü özleminizi giderebilirsiniz. Mauna Kea’da ayrıca dünyaca ünlü bir gözlemevi de bulunuyor.

9. Alpler’de Tyrol bölgesi gökyüzü tutkunlarına göz kırpıyor

Avrupa’da en gözde gökyüzü gözlem noktalarından biri Avusturya’nın Tyrol bölgesinde bulunuyor. Alpler’de yerleşim alanı bulunmaması nedeniyle bu bölge ışıklardan arınmış durumda. Bu da gökyüzünü gece doya doya izlemeye imkân tanıyor.

10. Kuzey Işıkları için rotayı Norveç Trysil’e çevirebilirsiniz

Kuzey Kutup bölgesine en yakın bölgelerden biri olan Norveç’teki Trysil, Kuzey Işıklarını izlemek için en ideal yerlerden biri. Özellikle kış turizmi açısından ilgi gören bölgeye, gökyüzündeki mavi, mor, kızıl ışıkları yakından görebilmek için de gitmeye değer öyle değil mi?

11. Penguenlerle birlikte yıldızları saymaya ne dersiniz?

Yeni Zelanda, gökyüzünü çıplak gözle doyasıya hissetmek için ideal ülkelerden biri. Ülkenin en büyük üçüncü adası olan Stewart Adası, yerleşim bakımından oldukça geri planda olduğu için gökyüzünü rahatlıkla gözlemlemeye imkân tanıyor. Ülkenin Aoraki Mackenzie bölgesi de “stargazing” yapmak için ideal bir yer olarak sayılabilir.

12. Kuzey Işıkları için gidilecek yerlerden biri: Japonya değil Laponya!

Finlandiya’nın kuzey bölgesinde bulunan Laponya, gökyüzünü rengarenk izlemenin adı olarak anılabilir! Aurora Borealis olarak adlandırılan Kuzey Işıklarını buradan izlemek bir başka keyifli. Saatler gece yarısını gösterdiğinde başlıyor işte o mükemmel ışık şovu. Yeşilden pembeye, maviden mora, sarıdan kırmızıya tüm pastel renkler bir arada dans ediyor burada! Laponya’ya gidince Noel Baba Köyüne uğramayı ihmal etmezsiniz değil mi?

Son olarak şunu ekleyelim, ideal gökyüzü seyir noktaları yalnızca bu yazımızdaki lokasyonlarla sınırlı değil elbette. Bahsettiğimiz bölgelere, ülkelere, şehirlere yakın, ışıksız yerlerden gökyüzünü izleyebilmeniz her zaman mümkün. Bizler, sizler için konaklama, ulaşım ve elbetteki konfor bakımından dünyanın en bilinen lokasyonlarını sıralamaya çalıştık.

Gökyüzünü izleyebilmek için başınızı yukarı kaldırmanızın yeterli olduğunu bilmek güzel!

*Stargazing: Yıldızlara bakmak,

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin