Dünya üzerinde Baharat Kokularıyla Mest Olacağınız Lezzet Dolu Şehirler var ki, geleneksel tatlarının kokuları tüm sokaklarını sarıyor. Etrafı saran kokular yalnızca çevre halkı değil, oradan geçen tüm turistleri de etkilemeyi başarıyor. Bu kokular bazen bir hamur işi, bazen çorba, bazen mükemmel bir kahve olabiliyor. Ancak biz baştan çıkaran baharat kokularına odaklanıyoruz; Karaçi, Vietnam ve Meksika’ya uzanıyoruz. Dünyaca ünlü şehirlerin özel baharat karışımları iştah kabartıyor.

Renklerin Başkenti Karaçi’de Garam Masala Kokusu

Garam Masala, Pakistan’ın en meşhur baharat karışımlarından biri. Bu baharat çeşnisi Pakistan’da birçok yemekte kullanılıyor ve şehrin sokakları buram buram garam masala kokuyor. Garam Masala ile hazırlanan en güzel Karaçi yemeği ”Balti” ismi verilen özel bir etnik yemek. Tavuk eti, ince kıyılmış soğan, hafif sarımsak, haşhaş, kak tarçını ve garam masala gibi tatların karışımıyla ortaya bu lezzetli yemek çıkıyor. Damak tadınız farklılıklara açıksa, bu yemeği mutlaka bir kez tatmalısınız. Pakistan’da güzel kokular yayan bir diğer yemek ise Tandoori. Tandoori, Pakistan’ın özel bir et yemeği. Adını belki de hiç duymadığınız özel baharatlar kullanılarak hazırlanan bu yemek de oldukça baştan çıkarıcı! Tandır Kulübe Restoranı, Karaçi’de bu lezzetleri bulabileceğiniz en başarılı restoranlardan biri. Aslında Pakistan’ın yemek kültürü Hindistan’ınkiyle çok benziyor. İki ülkenin kültür etkileşiminden yemekler de payını almış görünüyor.

Vietnam Mutfağının En Özel Bölgesi: Hanoi Caddesi

Güneydoğu Asya’nın güney kıyı ülkelerinden biri olan Vietnam’ın, Pasifik ve Hint Okyanusu’na karışan Güney Çin Denizi balıklarıyla yapılan ve dünya üzerinde hiçbir yerde bulamayacağınız lezzetli yemekleri olduğunu biliyor muydunuz? Vietnam’da tüm dünyaya ihraç edilen, yüksek kaliteli karabiber türleri üretiliyor. Vietnam yemeklerine eşlik eden karabiber, özellikle Vietnam’ın meşhur yemeklerinden olan noddlelarda kullanılıyor. Vietnam’da pirinç, yaşamın kaynağı olan su kadar önemli. Hemen her yemekte pirinç kullanılıyor. Pirinci her haliyle değerlendiren Vietnamlılar, pirinçten püreler ve çeşit çeşit pilavlar yapıyor. Pilavlara eklenen özel baharat spesiyalleri de Vietnam sokaklarına harika kokular yayıyor. Bu baharatlardan bazıları; ekşi, acı ve tatlı baharat türleri. Baharatların taze kullanılması ise Vietnam mutfağının en önemli özelliği. Yemeklerin kokularını ve tatlarını korumak için tercih edilen baharatlar arasında; cedvar, havlıcan, karabiber, yıldız anasonu, zencefil, zerdeçal var. Bir başka ilginç detay ise Vietnamlıların pirinçten şarap yapıyor olmaları! Vietnam’ın en şaşırtıcı tadı olan pirinç şarabını da mutlaka denemelisiniz. Dünya’nın en büyük kahve üretim ülkelerinden biri olan Vietnam’da, Ca Phe Sua en çok tüketilen kahvelerden biri. Özellikle Hanoi Caddesi’nde bu harika lezzetlerin tümünü bulabilirsiniz. Hanoi Caddesi’nde ayak üstü yemek yiyebileceğiniz harika sokak tezgahları da var. Bu tezgahlardan çıkan mis gibi baharat kokularını takip ederek kısa sürede tezgah başına ulaşabilirsiniz.

Acı Tatların Doğduğu Yer: Meksika

Meksika denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi hep acı oluyor. Fakat Meksika acısıyla ünlü olsa da son derece sağlıklı et ve sebze yemekleri de bulunuyor. Meksika’da yetişen baharat çeşitleri ise anason, defne, dereotu, acı kırmızı biber, tatlı kırmızı biber, kimyon, kişniş, mercanköşk, sarımsak, soğan, susam, vanilya ve yenibahar. Meksika’da hemen her yemekte kullanılan özel bir baharat karışımı da bulunuyor. Acı severlerin iştahını kabartan bu baharat çeşnisinde Arnavut biberi, ancho biberi, new mexico biberi, chipotle biberi, pasilla biberi, kimyon, sarımsak, kişniş, muskat ve zerdeçal kullanılıyor. Bu özel çeşni sıvı bir halde olduğu için yemeklerin yanında sos olarak da tercih edilebiliyor. Avokadodan yapılan eşsiz Guacamole, sebzelerin bir araya geldiği Meksika çorbası, patates cipslerinin üzerine dökülen et ve erimiş peynirden yapılan Nachos, Fajita gibi geleneksel yemekler Meksika sokaklarında nam salıyor. Geriye Meksika sokaklarında dolaşarak bu özel çeşninin gerçek kokusunu teneffüs etmek kalıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin